Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bilinçsizce tüketilen vitaminler karaciğeri bozuyor!

Bilinçsizce tüketilen vitaminler karaciğeri bozuyor!

admin admin -
71 0

Uzmanı uyardı!

Bilinçsizce tüketilen vitaminler karaciğeri bozuyor!

Dengeli beslenen ve sağlıklı bireylerin besin desteğine gereksinimi olmadığını lisana getiren uzmanlar, lakin önemli vitamin eksikliği olan yahut hastalık müddetinde olanların doktor tavsiyesi ile besin tavsiyesi alabileceğini söylüyor. “Bilinçsizce tüketilen besin destekleri bedende birikerek karaciğer üzere hayati organlarımıza ziyan verebilir.” diyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, besin dayanaklarının tabip denetiminde ve öncesinde ölçüm yapılarak alınması gerektiğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, besin desteklerinin değeri ve karaciğere olan tesirleri hakkında bilgi verdi.

“Dengeli beslenen ve sağlıklı bireylerin besin desteğine muhtaçlığı yoktur.” diyen Prof. Dr. Aytaç Atamer, sağlıklı beslenen şahısların doktor tavsiyesi olmadan besin desteği kullanmasının sıhhat sıkıntılarına yol açabileceğini söyledi. Prof. Dr. Aytaç Atamer, şöyle devam etti:

“Vücudumuzun gereksinimi olan vitaminin ve minareleri aldığımız besinlerden rahatlıkla temin edebiliriz. Gereksinimimiz olmadan aldığımız bu destekler ne bağışıklığımızı güçlendirir ne de karaciğerimizi temizler. Bilinçsizce tüketilen besin destekleri bedende birikerek karaciğer üzere hayati organlarımıza ziyan verebilir. Lakin önemli vitamin eksikliği olan yahut hastalık müddetinde olanlar tabip tavsiyesi olmak üzere besin tavsiyesi alabilir.

Besin dayanakları tabip denetiminde ve öncesinde ölçüm yapılarak alınmalıdır. Karaciğerimizin detoks yani zehirden uzaklaştırma kabiliyetini temel sağlayan antioksidan glutatyodur. Bedenimizde glutatyon depolarının yüksek tutulmasını sülfür, C vitamini üzere içerikli besinler ile sağlayabiliriz. Bunu kâfi ve istikrarlı beslenmemizde almamız mümkündür.”

Yağda eriyen vitaminlerin çok alımı karaciğeri yoruyor

Karaciğerin hayatının devamı için gerekli olan, bedenin en temel organı olduğunu söz eden Prof. Dr. Aytaç Atamer, ağız yolu ile alınan her türlü yiyecek, içecek ve ilaçların karaciğerde metabolize olduğunu kaydetti.

“Yağda eriyen vitaminler karaciğerde metabolizme edildikten sonra depolandıklarından ötürü çok alımı karaciğeri yorar ve hasara neden olabilir. Bilhassa A vitamini ve suda eriyen bir vitamin olan niasin yüksek dozlarda alındığında karaciğerde çok ölçüde depolanarak toksiditeye yol açabilir.” formunda konuşan Prof. Dr. Aytaç Atamer, kimi bitkisel desteklerin de karaciğer hasarına sebep olabileceğini anlattı.

İlginizi Çekebilir;  Sağlıklı bir nesil için sütü sofranızdan eksik etmeyin

Cinsel işlev artırıcı üzere destekler daha fazla ziyan verebiliyor 

Prof. Dr. Aytaç Atamer, ayrıyeten zararsız olan bir bitki besin desteğinin kullanılan ilaçlar ile etkileşime girerek karaciğere ziyan verebileceğini de belirterek, şunları kaydetti:

“Bitkisel besin ve ilaç desteklerinin binde bir ile on binde bir karaciğere hasar verme riski vardır. Cinsel işlevi artırıcı destekler, beden geliştirme ve diyet eserleri, kedi otu, yüksek otu, öksürük otu, karaciğer için toksik olabilir. İçerisinde çok sayıca vitamin ve detoks, takviye eserleri içeren çoklu yani 5 ile 20 unsur içeren eserler potansiyel olarak daha fazla ziyan verebilir.”

Bitkisel eserler yeteri kadar denetimden geçmiyor 

Prof. Dr. Aytaç Atamer, kullanılan besin destekleri ve bitkisel eserlerin yeteri kadar denetimden geçmediğini lisana getirerek, “Bazıları ağır metaller ve katkı unsurları içeriyorlar. İçeriğini bilmediğimiz yahut gereksiz olarak kullandığımız besin destekleri size faydadan çok ziyan verebilir.” dedi.

Kullanılan besin desteklerinin şahısların karaciğerine olan tesirinin; kullanılan besin destekleri ve alınma mühleti ile yaşa, karaciğerin durumuna, kapasitesine, hastalıklarına ve/veya genetik yatkınlığına alınan desteklerin içeriğine nazaran değişebildiğini anlatan Prof. Dr. Aytaç Atamer, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Alınan çoklu ilaçlar, diyabet üzere metabolik hastalıkların yan tesirlerini artırır. Besin destekleri ilaç statüsünde olmadığı için Sıhhat Bakanlığı’nın kontrolüne tabi değildir, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlıdır. Bu nedenle besin desteklerinin tesirini araştırmak için bilimsel araştırmalar daha çok toksik etkimeye maruz kalan hastalar üzerinde doktorlar tarafından yapılıyor. Kullanılan besin desteklerinin yan tesiri konusunda kâfi bilimsel çalışma da yoktur. Bu mevzuda sıkı kontrol ve şuurlu olmak gerekmektedir.” Doi numarası: https://doi.org/10.32739/uha.id.42710

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar