Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir tarihinin en büyük yağmur suyu ayrıştırma yatırımı sürüyor

İzmir tarihinin en büyük yağmur suyu ayrıştırma yatırımı sürüyor

admin admin -
151 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, körfezin varlığının devamı ve sürdürülebilirliği için hayata geçirilen “Yaşayan Körfez” programının en değerli ayaklarından biri olan yağmur suyu ayrıştırma imalatlarını sürdürüyor. Körfez’e gelen kirlilik kaynaklarının sıfırlanmasını hedefleyen program kapsamında Buca’nın 10 mahallesinde yağmur suyu ayrıştırma ve dere ıslahı çalışmaları devam ediyor. 

İzmir’in her noktasını çağdaş altyapıya kavuşturmak için kesintisiz çalışan İZSU Genel Müdürlüğü, birleşik sistemle çalışan yağmursuyu ve atık su kanallarını ayrıştırma çalışmalarına devam ediyor. Son üç yılda Körfez’e açılan 220 kilometrelik yağmur suyu çizgisi imalatı tamamlanırken, 270 kilometre yağmur suyu çizgisinin da bu periyot hizmete sunulması hedefleniyor.

 

Buca’da su baskınları tarihe karışıyor

İzmir’in nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık ilçesi olan Buca’da yağmur suyu ayrıştırma çalışmaları süratle devam ediyor. Afetlere karşı altyapının dirençli hale getirilmesi ve yüzülebilir körfez gayesiyle bölgenin birleşik sistem çalışan kanalizasyon altyapısı yenileniyor. 16 kilometre yağmur suyu ayrıştırma ve 10 kilometre atık su sınırı imalatını kapsayan proje; Buca’nın 11 mahallesine hizmet edecek. Zafer Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde tamamlanan imalatlarla bölgenin kronikleşen sorunu da tahlile kavuşturuldu.

Kozağaç Deresinin 2 kilometrelik güzergâhında ise taşkın denetiminin sağlanması gayesiyle 500 yıllık taşkın debisini karşılayacak boyutlarda yeni ıslah imalatı yapılıyor.3 bin 500 metrelik ayrıştırma çizgisi ile bin metrelik menfez imalatı tamamlanan proje kapsamında yağmur sularının toplandığı noktalara da ızgaralar imal edilerek su baskınlarının önüne geçiliyor.

 

Su baskınlarına karşı kalıcı çözümler

Buca’da imalatları devam eden 1. Etap çalışmaların akabinde Buca Koop. Yıldız, Kuruçeşme, Adatepe ve Hürriyet mahallelerinde de 8 kilometrelik yeni bir proje hayata geçirilecek.

Yapılacak çalışmalarla, körfeze ulaşabilecek kirleticilerin önüne geçilmesinin yanı sıra atık su arıtma tesislerine atık su çizgileriyle gelen yağmur suyu debisi ile buna bağlı güç tüketimi ve kentin karbon ayak izinin azaltılmasına da katkı sağlanacak.

İlginizi Çekebilir;  Kocaeli genelinde ıslah çalışmaları

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar