Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir çiçek açtı

İzmir çiçek açtı

admin admin -
167 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bahar aylarında kentin dört bir yanına diktiği rengarenk çiçekler kentte görsel bir şölen yarattı. Mevsimlik çiçek ve bitkiler ziraî kalkınma kooperatiflerine bağlı üreticilerden alınırken, dikilen çeşitler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuraklıkla gayret stratejisi doğrultusunda belirlendi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin cadde ve meydanlarını çiçeklerle donattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, baharın gelmesi ile birlilklerle donattı. ini tercih ettiklerini belirten yoruz. Bu yıl kent geneliPark ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı kentin yeşil alanlarını mevsime uygun çiçekler dikerek yine düzenledi. İzmir’in cadde, bulvar, park ve bahçeleri ile orta refüjleri petunya, kadife, godetya üzere çiçek, yer örtücü, sarılıcı ve soğanlı bitki çeşitleriyle adeta bir tablo üzere süslendi. Rengârenk kadife çiçekleriyle bezeli Kordon, fotoğraf tutkunları için birbirinden canlı kareler sunuyor. Mahallî üreticiyi desteklemek için kooperatiflerden satın alınan çiçekler bayanlar tarafından dikiliyor.

3.5 milyon mevsimlik çiçek

Büyük bir takımla çalıştıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Güney Alanları Bakım Şube Müdürü Ayşe Gevrek Gözsoy, “İzmir genelinde yeşil alanlarımızı korumak ve geliştirmek için büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Yeşil alanlarda ağaçlarımız, çalı bitkilerimiz, yer örtücülerimiz ve çimler var. Rekreasyon alanlarında çimi tercih ediyoruz. Vazgeçemediğimiz mevsimlik çiçeklerimiz var. Örneğin Gazi Osman Paşa Bulvarı’nda jakaranda ağaçları mor çiçekleriyle çok hoş bir görsel manzara yaratıyor. Çiçek açan çok yıllık bitkilerimiz var de var. Yıl içinde yeni bitki ve mevsimlik çiçekler dikerken öteki yandan ağaçlarımızın ve bitkilerimizin de bakımını yapıyoruz. Bu yıl kent geneline toplam 3.5 milyon mevsimlik çiçek dikeceğiz.” dedi.

Kuraklıkla mücadele

Kuraklıkla gayret etmek ve su kaynaklarını verimli kullanmak için fazla su istemeyen bitki ve çiçek tiplerini tercih ettiklerini belirten Gözsoy, “Yeni yeşil alanlarda daha az su isteyen, bir mühlet sonra sulama ölçüsü azalan bitkileri tercih ediyoruz. Kent içerisindeki yeşil alanlarda; egzotik bitki cinsleri yerine, tümüyle Akdeniz’in ve İzmir Bölgesi’nin doğal florasını kullanmak için çalışmalarımız sürüyor. Tespit ettiğimiz yeni alanlarda daha az su isteyen, bir mühlet sonra sulama ölçüsü azalan “Doğal Yeşil Bitki” tiplerine dönüyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Atıklar sanata dönüştü

Güzelyalı Paten Pisti’ne sihirli dokunuş

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıyeten Güzelyalı Paten Pisti’nin bakım ve tamirat çalışmasını da tamamladı.  950 metrekarelik paten pistine akrilik taban kaplama uygulaması yapıldı. Çalışma sırasında pistin etrafında bulunan demir korkuluklar da boyandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar