Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Çalık deprem çalışmalarını anlattı

Başkan Çalık deprem çalışmalarını anlattı

admin admin -
164 0

Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, FOX TV’de yayınlanan ‘Çalar Saat’ programında İlker Karagöz’ün konuğu oldu. Beylikdüzü Belediyesi’nin afet sonrası vatandaşlara süreksiz barınma alanı sağlayacak olan “Modüler Hayat Evi” ile “Afet ve Acil Durum Müdahale İstasyonu” projelerinin ayrıntılarını paylaşan Lider Çalık,  “İstanbul’da sarsıntı olması halinde nasıl hareket edeceğimize ait tahliller üretmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, tüm ülkeyi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Beylikdüzü Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları, FOX TV’de yayınlanan İlker Karagöz’ün sunduğu ‘Çalar Saat’ programında kamuoyuyla paylaştı. Afetlere karşı hazır bir kent oluşturma gayesiyle örnek teşkil edecek çalışmaları hayata geçirdiklerini lisana getiren Lider Çalık, “Modüler Hayat Evi” ve “Afet ve Acil Durum Müdahale İstasyonu” projelerinin ayrıntılarını anlattı. 

“Deprem olması halinde nasıl hareket edeceğimize ait tahliller üretmemiz gerekiyor”

Türkiye’nin rastgele bir noktasında sarsıntı olduğunda çok süratli hareket edebildiklerini 6 Şubat sarsıntılarında deneyimlediklerini lisana getiren Lider Çalık, “Fakat bizim İstanbul’da zelzele olması halinde nasıl hareket edeceğimize ait tahliller üretmemiz gerekiyor. Modüler Ömür Konutu ile Afet ve Acil Durum Müdahale İstasyonu bunlardan kimileri. Örneğin şu an Hatay’da sıcaklık çok üst seviyede ve insanların çadırda yaşaması imkânsız. Muhtemel afet durumlarında vatandaşlara süreksiz bir barınma alanı sunacağımız ömür konteyneri; modüllerin birleşmesiyle oluşuyor ve içerisinde; mutfak, yatak odası, WC ve banyo üzere işlevleri barındırıyor. Afet bölgesinde şu an çok önemli artçılar var. Artçıların olduğu bir yerde betonarme konvansiyonel sistemde sağlıklı bir yapı üretmeniz mümkün değil. Üretimi 48 saat üzere kısa bir müddette tamamlanan modüler sistemin konseyimi da epey pratik. Montajını yapıyorsunuz ve bitiyor. Afet Acil Durum Müdahale İstasyonumuz ise 2 kattan oluşuyor. Üst katında bulunan 16 kişilik yatakhanesi ile arama ve kurtarma gruplarına dinlenme imkânı sağlanırken alt katındaki kurtarma istasyonu ile de hiltiden beton kesme aparatlarına, elektrikli ısıtıcılardan aydınlatma ekipmanlarına kadar muhtaçlık duyulan tüm materyallere ulaşma imkanı sağlanıyor” biçiminde konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Çevre Gününde Öğrencilerden Anlamlı Etkinlik

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar