Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. İlk 5 dakikaya dikkat! Zihinsel körlük yapıyor…

İlk 5 dakikaya dikkat! Zihinsel körlük yapıyor…

admin admin -
165 0

Uzmanlar imtihan günü yaklaştıkça öğrencilerin dert seviyesinin de arttığına dikkat çekiyor. İmtihandan evvel ve imtihan esnasında yapılabilen kimi kusurlu davranışları hatırlatan Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut, imtihandan bir gün evvel zihnin boşaltılması ve biraz rahatlatılması gerektiğini belirtiyor. İmtihanın birinci 5 dakikasının tasa seviyesinin tepe yaptığı ve kusur yapma oranının yüksek olduğu bir vakit dilimi olduğunu vurgulayan Tut, zihinsel körlüğün yaşanabileceği bu dilimin çok uygun yönetilmesi gerektiği ihtarında bulunuyor. Tut, taktik ve antrenman tekliflerinde bulunuyor.  

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut, YKS’den bir gün evvel ve imtihan esnasında dikkat edilmesi gerekenlere dair açıklamalarda bulundu.

Fiziksel olarak yormayacak fakat zihni meşgul edecek aktiviteler yapılmalı

Sınav gününe yaklaşıldıkça korku seviyesinin de artmaya başladığını belirten Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut, “Kaygının fazla artması ile birlikte süreci kusurlu ya da yanlış yönlendirme durumları kelam konusu olabiliyor.” dedi.

Sınavdan bir gün evvel ve imtihan esnasında yapılabilen birtakım yanlış davranışları değiştirmek gerektiğine vurgu yapan Tut, “Sınavdan bir gün evvel artık zihni boşaltmak ve biraz rahatlamak gerekiyor. Fizikî olarak yorulmayacağınız lakin tıpkı vakitte başınızı da meşgul edecek aktiviteler bünyeye en yeterli gelecek etkinliklerdir. Aile ile vakit geçirme ve imtihan üzerine çok konuşmamak telaş seviyenizi düşürmeye katkı sağlayabilir.” tavsiyesinde bulundu.

Sınav günü ve öncesinde ağır yiyecekler tüketmek performansı olumsuz etkileyebilir

Sınavdan bir gün evvel ve imtihan sabahı yapılacak kahvaltıda bedeni yoracak besinlerden uzak durulması konusunda uyaran Tut, “Sınav sabahı hafif bir kahvaltı ile imtihana girebilirsiniz. Bir gün öncesinde yenecek ağır yemekler ve imtihan günü ağır kahvaltı imtihan performansını da olumsuz etkileyecek bir durumdur.” dedi.

Kaygı seviyeniz artabilir, uykunuz kaçabilir!

İlginizi Çekebilir;  "Sınav Başarınızın Belirleyicisi Değil Amacınıza Ulaşmanızda Bir Yoldur"

Sınava kadar olan vakit diliminde yatış ve kalkış saatlerinin imtihan gününe nazaran programlanması gerektiğini de kelamlarına ekleyen Tut, “Vücudunuzu uygun saatlere alıştırmak hayli kıymetlidir. İmtihandan bir gün evvel tasa seviyenizin yükselmesi ile uykunuzun kaçması kelam konusu olabilir. Bu duruma da dikkat etmeniz ve dert seviyenizi ortalama düzeye indirgemeniz gerekiyor. Unutmayın ki bu imtihana uzun müddettir hazırlanıyorsunuz. Sonuç ne olursa olsun asıl olan mutluluğunuz ve sağlıklı varlığınızdır. Hayatta birçok şeyin telafisi olduğu üzere bu imtihanın da telafisi kelam konusu.” biçiminde konuştu.

En değerli taktik stratejiyi bozmamak

Sınav esnasında uygulanması gereken en kıymetli taktiğin şimdiye kadar ki stratejiyi bozmamak olduğunu söz eden Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut, “Şimdiye kadar uyguladığınız deneme imtihanlarındaki stratejiyi değiştirmeyin. ‘Branşların tahlil sıralarını bu sefer şu biçimde deneyeyim’ diyerek risk almamalısınız. Yapamadığınız, takıldığınız sorular elbette olacaktır. Bunlar üzerinde çok da fazla vakit kaybetmeden, soruyu daire içerisine alarak sonradan vakit kalırsa dönüş yapabileceğinizi biliyor olmamız değerlidir.” ikazında bulundu.

 

Zihinsel körlük yaşayabilirsiniz, 30 saniye orta vermek gerekir

Sınavın birinci 5 dakikasının korku seviyesinin tepe yaptığı vakit dilimi olduğunu kaydeden Tut, “İlk 5 dakika epeyce kıymetli, kusur yapma oranınız yüksek olur. Vakit kalırsa birinci 5 dakika içerisinde çözdüğünüz soruları gözden geçirmekte yarar var. Kimi vakit zihinsel körlük yaşayabilirsiniz. Bunu hissettiğiniz anda dik oturuş konumuna geçip diyafram şişirerek derin nefes alıp 30 saniye orta vermek âlâ gelecektir. Vakit denetimini asla elden bırakmamalısınız. Planlama açısından epey değerli. Panik yaşamamak ismine vakit idaresini düzgün kullanmanız gerekiyor.” teklifinde bulundu.

Kontrollü korku olumlu motivasyon sağlar

Özellikle Temel Yeterlilik Testinde kat sayı olarak daha fazla puan getirisi olacak branşların üzerinde durmak gerektiğine dikkat çeken Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut kelamlarını şöyle tamamladı:

İlginizi Çekebilir;  Hızlı ve Kalıcı Öğrenme için Yeni Nesil Eğitim Teknolojileri

“Sınav esnasında çok fazla su içmek gerilimden de kaynaklı tuvalet gereksinimi doğurabilir, bu sebeple temkinli olmakta yarar var. Unutulmamalı ki yerinde ve dereceli korku seviyesi sizlere olumlu motivasyon olarak geri dönecektir. Düşük ve yüksek korku seviyesi ise muvaffakiyetinizin önündeki en büyük manidir. Tüm öğrencilere bu süreçte muvaffakiyetler dilerim.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar