Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Google Analytics 4’ün Dijital Pazarlama Sektörüne Sunduğu Yenilikler

Google Analytics 4’ün Dijital Pazarlama Sektörüne Sunduğu Yenilikler

admin admin -
151 0

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google’ın Universal Analytics eseri, 1 Temmuz 2023 itibariyle kullanımdan kalkacak. Mevzuya ait kıymetlendirme yapan Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, artık tamamen Google Analytics 4’ün kullanılacağını söyledi. Kaplan, “Hayatımıza birçok yenilik katacak olan Analytics 4, kullanıcıların web sitesindeki hareketlerine ve etkileşimlerine nazaran verileri toplayan ve kullanıcıların her bir adımını bir aktiflik olarak toplayan bir tahlil aracı olarak hayatımıza girecek” dedi. 

Google, milyonlarca kullanıcının web sitesi trafiğini izlemek için kullandığı tahlil aracı Google Universal Analytics eserini, 1 Temmuz 2023 itibariyle kaldıracağını duyurmuştu. Bu eserin artık ölçümleme idaresini süratle kaybettiğini söyleyen Google Analytics Eser İdaresi Yöneticisi Russell Ketchum, Universal Analytics’te işlenen bilgilerin, operasyonunun durdurulmasının akabinde 6 aya kadar depolanmaya devam edeceğini belirtmişti. Google’ın bu kararıyla birlikte artık hayatımızda büsbütün Google Analytics 4’ün gireceğini söyleyen Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, konuya ait değerlendirmelerde bulundu. 

“Google Analytics 4’le birlikte hayatımıza birçok yenilik giriyor”

Google’ın bu kararıyla birlikte birçok markanın Analytics 4’ün kurulumuna başladığına vurgu yapan Yasin Kaplandataların toplanabiliyor olması için tüm markaların Analytics 4 kurulumunu tamamlaması gerektiğini belirtti. Google Analytics 4’ün Universal Analytics’ten farklarına ait bilgi veren Yasin Kaplan, “Analytics 4’ün yasal süreçlere uygun bir formda saklılığı ihlal etmeden dataları direkt kullanıcıların hareket ve etkileşimlerine nazaran tahlil ettiğini söyleyebiliriz. 1 Temmuz 2023 itibariyle büsbütün hayatımızda olacak bu yeni sürüm, beraberinde birçok yeniliği de getiriyor. Bu yeniliklerden en değerlisi, kullanıcının eğilimine, web sitesindeki hareketlerine ve etkileşimlerine nazaran verileri toplayan ve potansiyel kullanıcıların her bir adımını bir aktiflik olarak toplayan bir tahlil aracı olarak hayatımıza girecek” dedi. 

“Universal Analytics’e göre Google Analytics 4, çok daha gelişmiş”

Analytics 4’ün çok daha gelişmiş bir orta yüze sahip olduğunun altını çizen Kaplan, şu tabirleri kullandı: “Analytics 4, özelikle görsel grafikler ve kullanıcının hareketlerini tahlil ettiğimiz alanların daha da gelişmiş durumda ve ve raporları da ayrıntılı bir formda görmemizi sağlıyor. Yeni eser, Google Ads yahut öbür pazarlama mecraları ile kolay bir halde entegre olması sayesinde reklamlar ve başka performans kanallarında yaptığınız çalışmaların verimliliğini daha derinlemesine tahlil edeceğiniz imkanlar sunuyor. Bununla birlikte web sitemize gelen kullanıcıların yüzde kaçı sitemizde aktiflik ve etkileşim gerçekleştirdiğini seçebileceğiz. Diğer taraftan hem taşınabilir uygulamamızdaki hareketleri hem de web sitemizdeki hareketleri ayrıştırıp bunları tek bir raporlama ekranında tahlil etmemizi sağlayacak.” 

İlginizi Çekebilir;  EA SPORTS FC 24'ün Müziklerine Ve Kitlerine Yepyeni Sanatçılar Katkı Sağlıyor

Google Analytics 4 kullanıcı sayısında büyük bir artış beklediklerini de vurgulayan Yasin Kaplan, Google Analytics 4 kurulumu almak isteyen herkesin MooF Dijital Reklam Ajansı’yla irtibata geçebileceğini söz etti.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar