Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Boğaziçi Üniversitesi liderliğinde yüksek teknoloji platformu NTÇP kuruldu

Boğaziçi Üniversitesi liderliğinde yüksek teknoloji platformu NTÇP kuruldu

admin admin -
152 0

Boğaziçi Üniversitesi’nin yöneticisi olduğu “İnsan İşlevini Tehdit Eden Zorluklara Karşı Nöroteknolojik Tahliller Platformu (NTÇP)” TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Dayanak Programı takviyesiyle faaliyetlerine başlıyor. Sektörel paydaşlara sahip, tıp, mühendislik ile sinirbilim alanlarında ortak çalışmalar yapacak platformun “ulusal bir inovasyon ağı” olması hedefleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Biyomedikal Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Yücesoy’un yöneticiliğini yaptığı ve Sabancı, Bilkent ile Yeditepe üniversitelerinden bilim beşerlerine ek olarak Karel Ekektronik, Karel Kalıp ve Apilsan A.Ş.’den araştırmacıların yürütücü olarak yer aldığı “İnsan İşlevini Tehdit Eden Zorluklara Karşı Nöroteknolojik Tahliller Platformu (NTÇP)” ile insanların hayatlarını zorlaştıran hastalıklara tahlil sunması amaçlanan 17 proje hayata geçecek. 

 

“PLATFORM İLE ‘VOLTRAN’* OLUŞTURUYORUZ”

TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Takviye Programı çatısı altında faaliyet gösterecek platformun 23 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında konuşan Prof. Dr. Can Yücesoy NTÇP’nin yapısını şöyle anlattı:

İnsan İşlevini Tehdit Eden Zorluklara Karşı Nöroteknolojik Tahliller Platformu (NTÇP) Türkiye’nin sinirbilim, tıp ve çeşitli mühendislik alanlarında öncü yükseköğretim kurumları ile şirketlerinden bilim insanları ve uzmanları bir ortaya getiriyor. Burada hepimizin hayatlarını tehdit eden, zorlaştıran meselelere ve hastalıklara birlikte tahliller bulmak için ‘voltran’ oluşturacağız. Yenilikçi akıllı protezlerden, hareket takviye aygıtları için batarya teknolojilerine, inovatif kablosuz giyilebilir sensörlerden, BÜ Ar-Ge Okulu’na kadar birçok projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”

 

“ULUSAL BİR İNOVASYON AĞI KURMAK İSTİYORUZ” 

NTÇP ile “ulusal bir inovasyon ağı” kurmak istediklerinin de altını çizen Prof. Dr. Yücesoy, milletlerarası gayelerin yerelde yakalanması için çalışacaklarını vurgulayarak, “Platformumuzla Türkiye’de önder ulusal bir inovasyon ağı kurmak istiyoruz. Bu ağ sayesinde milletlerarası gayelerimizi yerelde elde etme bahtı bulacağımızı düşünüyorum. Bu ağın birçok çalışma alanı birebir vakitte globalde bizimde kurucu ortağı olduğumuz Avrupa Üniversiteleri İnisiyatifi çatısı altında desteklenen ‘NeurotechEU’ isimli Avrupa Üniversitesi Konsorsiyumu ile de örtüşüyor. Bununla birlikte NTÇP’nin çalışma alanları TÜBİTAK ile Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) öncelediği alanlar ortasında da yer alıyor. Bu açıdan NTÇP hem ulusal hem de memleketler arası alanda öne çıkacak bir platform haline dönüşme potansiyeline sahip. Boğaziçi Üniversitesi başta olmak üzere Bilkent, Sabancı ve Yeditepe üniversitelerinin yürütücülüğü ve endüstriyel ortakların takviyeleriyle bunu başaracağımızı biliyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  EA SPORTS FC 24'ün Müziklerine Ve Kitlerine Yepyeni Sanatçılar Katkı Sağlıyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar