Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Giderek artan uyuz tehlikesine karşı önlemlerinizi alın

Giderek artan uyuz tehlikesine karşı önlemlerinizi alın

admin admin -
73 0

GİDEREK ARTAN UYUZ TEHLİKESİNE KARŞI TEDBİRİNİZİ ALIN

 

Bir deri hastalığı olan uyuz beşerden beşere yakın temasla bulaşıyor. Son yıllarda uyuz hastalığının ülkemizde görülme oranı giderek artıyor. Bunun nedenleri ortasında tedavinin gerçek bir biçimde yapılmaması ve uyuz parazitinin ilaçlara direnç göstermesi üzere nedenler yer alıyor. Uyuz hastalığında tedavinin kişisel değil, bütün aile kapsayacak halde yapılması büyük değer taşıyor.  İlaç tedavisinin yanında kıyafetler, mesken dokuması ve mesken eşyalarının da hijyeninin kesinlikle sağlanması gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yardımcı, uyuz hastalığı hakkında bilgi verdi. 

 

15-20 dakikalık temaslar uyuzun bulaşması için kâfi oluyor

 

Uyuz Sarcoptes scabiei var. hominis adı verilen bir parazitin neden olduğu kaşıntılı ve bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Bu parazit insan gözü ile fark edilemeyecek kadar küçüktür. Parazitin şahıstan bireye bulaşabilmesi için 15-20 dk’lık temaslar kâfi olabilmektedir. Her iki cinsiyette, her yaş kümesinde ve her sosyoekonomik seviyede görülebilmektedir. Lakin yakın temasın sık olduğu kalabalık ortamlarda (okul, bakım konutları, öğrenci yurtları vs.) bulaşma daha kolay olduğu için daha süratli yayılabilmektedir. Bilhassa cinsel temas, tıpkı yatakta yatma, el ele tutuşma, havlu ve giysilerin ortak kullanımı üzere deri temasının olduğu durumlar en sık bulaşma yollarıdır.

 

Bebek ve çocuklarda ayak tabanları ve saçlı deride kaşıntı ağır oluyor

 

Hastalığın bulaşmasından sonra çoklukla 4 ila 6 hafta süren bir kuluçka devri bulunmaktadır. Bu devirde bireyde rastgele bir belirti bulunmayabilir lakin paraziti deride taşımaktadır. Kuluçka müddetinden sonra bilhassa geceleri ve sıcak ortamlarda artış gösteren şiddetli kaşıntı hastalığın en değerli belirtisidir. El parmakları, avuç içi ve el bileklerinde içerisinde parazitin kendisi, yumurtaları ve dışkılarını içeren tünel ismi verilen yapılar sıklıkla görülmektedir. Bununla birlikte kaşıntı erkeklerde genital bölge, koltuk altı, bel bölgesi ve kalçalarda ağır iken bayanlarda göğüs bölgesi, göbek deliği etrafı, koltuk altı ve kalça bölgesinde ağırdır. Bebek ve çocuk yaş kümesinde ayak tabanları ve saçlı deri tünellerin gözlendiği ve kaşıntının ağır olduğu bölgelerdir.

İlginizi Çekebilir;  Dijital diş hekimliği ile biyolojiyi koruyan implant

 

Uyuz hastalığının tedavisi ferdî yapılmamalı 

 

Hastalığın tanısı çoklukla klinik bulgular ile konulmaktadır. Dermoskopik muayene ile tüneller görülmesi tanıyı mutlaklaştırır. Tedavide hem ağız yoluyla alınabilen hem de deriye dışardan sürülebilen ilaçlar bulunmaktadır. Hastanın yaşı, ek hastalıklarının olup olmaması, sistemik tedavi planlanacak ise kilosu üzere kimi özellikler tedavinin belirlenmesinde değerlidir. Tedavi asla kişisel yapılmamalıdır. Birebir ortamda yaşayan her bireyin kaşıntısı olsa da olmasa da tedavi olması gerekmektedir. 

 

Tedavinin yanlışsız bir halde uygulanması çok önemli

 

Bağışıklık sistemi zayıf bireylerde uyuz hastalığı daha şiddetli seyretmekle birlikte tedavi daha zordur ve tedavi müddeti daha uzundur. Tedavi sonrasında bile kaşıntının ortalama 4-8 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır. Yalnızca ilaç kullanımı tedavi için kâfi değildir. Kıyafetlerin, konut dokumacılığının ve mesken eşyaların hijyeni de çok değerlidir.

  • Çarşaf, yastık kılıfı, giysiler, iç çamaşırları üzere dokumacılık eserleri mümkün olduğunca 600C ve üzerinde yıkanmalı ve yüksek ayarda ütülenmelidir. 
  • Bu formda paklığı yapılamayan dokuma eserleri ise ortalama 7-10 gün mühletle ağzı sıkıca bağlanmış bir poşet içinde bekletilmesi ve sonradan yıkanıp, ütülenmesi gerekmektedir. 
  • Koltuk, sandalye, kapı kolları üzere sık temas edilen fakat yıkanamayan eşyaların ise sirkeli su ile sık sık silinmesi gerekir. 

Ülkemizde önerilen tedavinin yanlışsız halde yapılmaması, bilhassa pandemi yasakları sırasında kapalı alanlarda kalabalık bir formda bulunulması, parazitin kimi ilaçlara karşı direnç geliştirmesi üzere birtakım nedenlerle son yıllarda görülme sıklığı epey artmıştır. 

 

Evcil hayvanlardan insanlara uyuz bulaşmıyor

 

Hastalıktan korunmak için uyuz tanısı alanlarla, uyuzlu şahıslarla temas etmiş lakin kuluçka devrinde olma ihtimali olan şahıslarla yahut uyuz kuşkusu olup kaşıntı şikayeti olan şahıslarla temas edilmemesi ve ortak eşyaların kullanılmaması gerekmektedir. Evcil hayvanlardan insanlara uyuz bulaşmaz, bu nedenle evcil hayvanların özel bir tedavisi gerekmemektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Meme Kanseri Riskini Düşürmek Mümkün

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar