Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dip Çamuru Temizliği Projesi’ne uzmanlardan büyük ilgi

Dip Çamuru Temizliği Projesi’ne uzmanlardan büyük ilgi

admin admin -
111 0

Türkiye’nin en büyük etraf projesi olarak isimlendirilen ve 2 Mayıs’ta gerçekleşen program ile birinci çamur çekiminin yapıldığı İzmit Körfezi Taban Çamuru Paklığı projesine akademisyenler büyük ilgi gösteriyor.  İzmit Körfezi Taban Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmetinin bilimsel çalışmaların eseri olması nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Etraf Mühendisliği Bölümü’nden uzman akademisyenler Taban Çamuru Temizleme Şantiye alanını inceledi. Öğretim üyeleri birinci olarak taban çamuru temizliğinin yapıldığı alana gelerek Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda akademisyenlere susuzlaştırma süreci ve ilgili tüm proses kademeleri hakkında bilgi verildi. Ayrıyeten gerçekleştirilen toplantıda öğretim üyelerinin susuzlaştırılmış çamurun kıymetlendirilmesine yönelik katkılarına da başvuruldu. Toplantı sonrasında öğretim üyeleri dozajlama ünitesi ve susuzlaştırma tesisinde teknik incelemeler yaptı.

 

DİP ÇAMURU PAKLIĞINA TAM NOT

İzmit Körfezi’ni dev bir akvaryum haline getirecek İzmit Körfezi Doğu Baseni Taban Çamuru Paklığı projesine 2 Mayıs 2023 tarihinde start verilmişti. Çalışmaların tüm süratiyle devam ettiği proje TÜBİTAK ile yürütülmüş ve İstanbul Üniversitesi’nden uzmanlar da çalışmalara takviye vermişti. Bilimsel çalışmaların bir eseri olan proje akademisyenler tarafından ilgi görüyor. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi Etraf Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Recep Kaya Göktaş, Prof. Dr. Ayla Arslan, Prof. Dr. Aykan Kandemir, Prof. Dr. Nevim Genç, Doç. Dr. Esra Can Doğan, Arş. Gör. Elif Durna Pişkin ve Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmından Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül taban çamuru paklığını yerinde inceledi. Alanında uzman akademisyenlere Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Lideri Mesut Kıymet ve denetim teşkilatı da eşlik etti.

 

“İYİ TASARLANMIŞ BİR PROJE”

Marmara Denizi’ne yine hayat verecek olan Taban Çamuru Paklığı Projesini inceleyen akademisyenlerden Prof. Dr. Aykan Kandemir, Taban Çamuru Paklığı Projesi’nin çok gerekli bir çalışma olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kandemir, “Başından beri yeterli tasarlanmış ve çevreci bir proje. İzmit Körfezi’nin Doğu tarafı uzun yıllar kirliliğe maruz kaldı. Alışılmış tabandaki çamurun çekilmesi ve yönetilmesi epey sıkıntı bir iş. Eski haline dönmesi vakit alacaktır lakin yapılan çalışma Körfez’i tekrar canlandıracak” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Didim Belediyesi En İyi Çevre Eğitim Ödülüne Layık Görüldü

 

“BÜYÜKŞEHİR TAKDİRE ŞAYAN”

Prof. Dr. Halim Aytekin Ergül ise proje hakkında his ve niyetlerini şu sözlerle ifade etti; “Yapılan çalışmaları yetkili arkadaşlar bize gösterdiler. Uygulamaları formül olarak isabetli olarak değerlendiriyorum. Bilhassa çıkartılacak çamurun tekrar denize dökülmemesi ve karada bertarafı konusunda tedbirlerin alınması bir biyolog olarak beni çok mutlu ediyor. Bunun dışında yapılan süreçlerin ekosisteme uygun olması için uğraş verildiğini görüyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin etrafa hassaslığı takdire şayan. Bu proje bizi ve gelecek kuşakları olumlu etkileyecek.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar