DOLAR 32,3305 -0.02%
EURO 35,2423 0.63%
ALTIN 2.402,76-0,50
BITCOIN 21905450.34217%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Çürümenin Sebebi Bu Olabilir; Çcuk Diş Macunlarında Flor Oranına Dikkat!
  • Haberm
  • Sağlık
  • Çürümenin Sebebi Bu Olabilir; Çcuk Diş Macunlarında Flor Oranına Dikkat!

Çürümenin Sebebi Bu Olabilir; Çcuk Diş Macunlarında Flor Oranına Dikkat!

ABONE OL
16 Eylül 2023 15:36
Çürümenin Sebebi Bu Olabilir; Çcuk Diş Macunlarında Flor Oranına Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Flor, diş macunlarının içinde temel bileşen olarak yer alan ve gelişmiş ülkelerde çürük dişlerin tedavisinde kullanılmak üzere popülerleşen bir terim olarak sıklıkla medyada karşımıza çıkıyor. Tabiatta en yaygın bulunan element olan flor tıpkı vakitte diş çürüğü oluşumunu tedbire ve ilerlemesini durdurmada büyük ehemmiyet taşıyor.  Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir diş çürümenin çocuklardaki oranında dikkat çekerek “Flor birebir vakitte çürüğe sebep olan bakterilerin metabolik aktivitelerini de etkileyerek, dişlerin çürüğe karşı korunmasında rol oynar.” Açıklamasında bulunuyor.

Flor, doktor tarafından uygulanabilecek profesyonel preparatlarla diş yüzeyine uygulandığı vakit; çürük bakterisinin ziyan vermeye başladığı diş minesi yüzeyindeki yapısal bozulmayı tanımlayan ‘demineralizasyon’ olayını durdurarak, ‘remineralizasyon’ yani tamir sürecini başlatıyor. “Diyet alışkanlıklarının düzenlenmesi, ağız hijyeni alışkanlıklarının gerçek teknikle ve flor içeren bir diş macunuyla devamlılığının sağlanması, topikal olarak uygulanan florun tesirini arttıracağı üzere; şimdi rastgele bir çürük oluşumu görülmeyen, ağız hijyeni yeterli olan bireylerde, hastanın kendine uyguladığı, kollayıcı sayılabilecek tedavileri sürdürmesini sağlar” tabirlerini kullanan Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir “Flor birebir vakitte çürüğe sebep olan bakterilerin metabolik aktivitelerini de etkileyerek, dişlerin çürüğe karşı korunmasında rol oynar. Tedavi edici konsantrasyonlarda uygulanan florun mine yüzeyinde oluşturduğu esirgeyici katman, ağız içindeki asit ataklarına karşı diş yüzeylerini örterek, çürük riski bulunan bölgelerde bakteri üremesini pürüzler ve tamir düzeneğini çalıştırır. Florun çürüğe karşı müdafaada öne çıkan bu misyonlarının yanı sıra, gelişimi devam eden daimi dişler üstündeki güçlendirici tesiri de göz arkası edilmemelidir” dedi.              

Çocuklar günde iki sefer dişlerini fırçalamalı

Çocuklara, günde 2 defa ve çocuğun yaşı için önerilen ölçüde diş macunu kullanarak, diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasının ehemmiyetine dikkat çeken Dt. Nurgül Demir kelamlarına şöyle devam etti: “Florün diş yüzeyi ile direk temasının, kollayıcı tesirini arttırdığı bilinmektedir ve bu nedenle diş fırçalamanın ebeveyn denetiminde ve hakikat teknikle yapılması kıymet taşımaktadır. Amerikan Pediyatrik Diş Tabipleri Akademisi’nin yönergeleri doğrultusunda; 3 yaşa kadar pirinç tanesi, 3 yaştan 6 yaşa kadar bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanılması kafidir ve birinci dişler çıkmaya başladıktan sonra florlü macun kullanılmaya başlanmalıdır. Macunun hangi konsantrasyonda flor içermesi gerektiğini, çocuğun çürük riski durumuna nazaran, çocuk diş tabibi belirlemelidir. Yüksek çürük riski olan hastalarda, profesyonel olarak uygulanabilecek flor preparatlarına, ek flor desteklerine yahut gargara üzere florlu ağız bakım eserlerine, tabip, hastanın muhtaçlıklarını göz önünde bulundurarak, karar vermelidir. Flor kaynağı olarak hastanın kullandığı bir destek var ise, florün günlük olarak önerilen azamî dozunun üzerine çıkılmamasına dikkat edilmelidir.”

Doğru bilinen yanlışlara da değinen Nurgül Demir besin desteği yahut koruyucu-destekleyici tedaviler kapsamında piyasada yer alan ve ‘uzman bir hekim’ tarafından seçilerek önerilen eserlerin, ‘doğru’ ve ‘yeterli’ kullanımının zararsız olduğunun altını çizerek “Diğer taraftan, florun da önerilen dozlarının üstünde tüketimi, akut yahut kronik yan tesirlere sebep olabilmektedir. Ebeveyn denetiminde diş fırçalanması ve macunun tükürtülmesi yahut yapılamıyorsa macunun diş yüzeylerinden silinerek uzaklaştırılması, konutta bulunan flor preparatlarının çocukların ulaşamayacağı yerlerde koruma edilmesi ve ilgili tabibin çocuğun kullandığı besin destekleri, flor içerikli eserler hakkında eksiksiz bilgilendirilmesi oluşabilecek riskli durumların önlenmesinde kâfi olacaktır.” açıklamasında bulundu. 

Dt. Nurgül Demir başka dikkat edilmesi gereken mevzuları ise 5 başlıkta özetledi; 

1-Hekim tarafından önerilen ölçüde ve hakikat fırçalama tekniği ile günde 2 kere uygulandıklarında, florlu diş macunları çürük riskini katiyetle azaltmaktadır.

2-İlk dişler çıkmaya başladıktan sonra florlü diş macunu ile fırçalanmaya başlanmalıdır.

3-Profesyonel kullanım için üretilen flor preparatlarının yılda 2 defa çocuk diş doktoru tarafından uygulanması, çürük oluşumuna karşı dişleri korur.

4-Tükürme alışkanlığı kazanana kadar çocuklar ebeveyn denetiminde diş fırçalamalıdır.

5-Flor içeren eserler, çocukların ulaşamayacağı yerlerde koruma edilmelidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.