DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21150330.37038%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Covid-19’un yeni varyantı: Eris

Covid-19’un yeni varyantı: Eris

ABONE OL
16 Eylül 2023 11:48
Covid-19’un yeni varyantı: Eris
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan resmi açıklama ile Eris varyantı ülkemize ne yazık ki giriş yaptı. Mutasyonlar sebebiyle birçok farklı alt cinsleri oluşan COVİD-19’un son günlerde konuşulan iki kıymetli versiyonu olan Pirola ve Eris varyantları hayatımızı hangi ölçüde etkileyecek? Eris varyantı ile birlikte kapanmaları yaşadığımız o eski günlere geri mi döneceğiz? Pekala bu iki varyantın belirtileri nedir? Bilhassa hangi yaş kümesini ve hastalıkları tesirler? Sorularımızın karşılıklarını Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Özdemir’den aldık.
 

Virüsün yapısı değişmeye devam ediyor

COVİD-19 yaklaşık neredeyse dört yıldır hayatımızda ve bu süreç içerisinde virüsün tabiatı gereği yapısında gelişen mutasyonlar nedeniyle birçok farklı alt çeşitleri oluştu. Bu mutasyonlar bundan sonrada olmaya ve virüsün yapısının değişmeye devam edeceğini biliyoruz. COVİD-19’un Omicron varyantı uzun müddettir dünyada en sık görülen tipi ve oluşan mutasyonlar bu varyantta değişiklikler yaparak yeni alt tiplerin oluşmasına neden olmakta.

Yakın vakitte Amerika ve Avrupa’da bildirilen olgularda Eris (EG.5) alt tipine dair bilgiler artarak gelmekte iken Dünya Sıhhat Örgütü bu varyantı ‘’izlenmesi gereken varyant’’ statüsüne yükseltmişti. Eris varyantının görüldüğü ülkelerde hastaneye yatışlarda bir artışın gözlendiği bildirilmesine rağmen bu varyant ile COVİD-19 hastalığının daha ağır geçtiğine dair net bilgiler bulunmamaktadır.

Pirola ve Eris varyantları

Eris varyantı ile ilgili tartışmalar devam ederken yakın vakitte ‘’Pirola’’ olarak isimlendirilen Covid-19’un yeni varyantı BA.2.86 tanımlanmıştır. Dünya Sıhhat Örgütü Pirola varyantının şu ana kadar 6 ülkede saptandığını bildirmiştir. Son aylarda Avrupa, Amerika ve Asya’da bildirilen hadise sayılarında artışa rağmen geçmiş devirlerde karşılaştığımız büyük olay artışları hala gözlenmemiştir. Bu yeni alt tıbbın baskın çeşit haline gelip gelmeyeceğini şimdiden öngörebilmek mümkün değildir.
 

Pirola varyantı ile ilgili en büyük endişe 

Merak edilen husus Pirola varyantı ile hasta olan insanlarda hastalığın daha ağır geçip geçmediği, öbür varyantlara nazaran daha bulaşıcı olup olmadığı ve virüsün aşı bağışıklığından kaçıp kaçmadığıdır. Yapılan çalışmalar bu soruların karşılıklarını vermek için hala çok erken olduğunu ve net dataların elimizde bulunmadığını bizlere göstermektedir. Çin ve İsveç’ten yapılan çalışmalarda bu varyantın Omicron kadar tehlikeli olmayabileceğini bildirmiştir. Yeniden hastalığın aşılardan kaçma ihtimalinde bir ölçü artış olsa da hala aşıların bu varyanta da faal olabileceğine dair bilgiler bildirilmektedir.

Bulaşılıcılığı merak ediliyor

Mutasyonlar sonucunda virüsün yapısında meydana gelen değişiklikler ile daha süratle yayılacağına dair telaşlar bildirilmiş olmakla birlikte bunun gerçekleştiğine dair datalar bulunmamaktadır. Lakin Pirola varyantı ile ilgili dataların yakın takip edilmesi bu varyantın hastalığın seyrinde ve bulaşıcılıkta bir değişiklik yaratıp yaratmadığı konusundan merak edilen soruların yanıtlarının alınmasına yardımcı olacaktır. 

Aşıların Pirola varyanta aktifliği ile ilgili üreticiler tarafından yapılan açıklamalarda da aşı aktifliğinin devam ettiği bildirilmektedir. 

Ülkemizde Sıhhat Bakanlığı açıklamalarında bugün prestiji ile bu iki yeni varyant içerisinden Eris varyantının yurtdışı temaslı 9 hastada tespit edildiği bildirilmiştir. Son vakitlerde yapılan test sayısının düşük olması da göz önüne alındığında yeni varyantlarla enfekte hastaların tespit edilenden daha fazla olduğu düşünülebilir. Her iki varyant ile ilgili elimizdeki bilgiler boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş ve kas ağrısı üzere klasik teneffüs yolu enfeksiyonu bulgularına emsal semptomlara neden olduklarını ve hastalığın seyrinin kaygı duyulacak kadar makûs seyirli olmadığını göstermektedir. Sonbaharın başlaması ve okulların açılması ile birlikte öbür teneffüs yolu enfeksiyonları ile birlikte COVİD-19 enfeksiyonlu hasta sayısında da bir artışın olması beklenmelidir. Hastalıktan korunmada hijyen kurallarına ahenk ve kapalı alanlarda maske kullanımı kıymetini hala korumaktadır. Bilhassa hastalığı daha ağır geçirdiğini bildiğimiz ileri yaş ve ek hastalığı olan kümelerin bu tedbirler yanında aşı ile de korunmaya gereksinimi devam etmektedir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.