Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. çocukların sağlıklı bir tatil geçirmesi için öneriler

çocukların sağlıklı bir tatil geçirmesi için öneriler

admin admin -
123 0

Heyecanla beklenen yaz tatili, yetişkinler üzere çocukları da bu mevsime has hastalıklarla karşı karşıya bırakabiliyor. Güneşli geçen günlerde bol ölçüde tüketilen dondurma, açık büfeli akşam yemekleri ve uzun müddet susuz kalınması çocuklarda birtakım değerli sıhhat sıkıntılarına yol açabiliyor. Yazın gelişebilecek sıhhat sıkıntılarının farkında olunması ve gerekli tedbirlerin alınmasıyla, çocukların daha sıkıntısız bir yaz tatili geçirmesi sağlanabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Yıldırım, yaz aylarında çocukları bekleyen tehlikeleri anlattı ve anne- babalara değerli tekliflerde bulundu. 

 Güneş yanıkları cümbüşlerine gölge düşürmesin 

Güneş çarpmalarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği 10.00- 15.00 saatleri ortasında açık havaya mümkün olduğunca çıkılmaması, bol sıvı tüketilmesi ve en az 30 müdafaa faktörlü hami güneş kremi kullanılması büyük ehemmiyet taşır. Sarışın, renkli gözlü ve beyaz derili çocuklar güneş ışınlarından çok daha fazla etkilendikleri için ailelerin daha dikkatli olması gerekir. Güneş yanığı şayet yalnızca deride kızarıklık ve ağrı hissi ile kendisini gösteriyorsa bu birinci derece bir yanıktır. 24-48 saat kadar ağrı, deride gerilme, yanma hissi devam eder. Tedavide deriyi nemli tutacak kremler ve ağrıyı kesecek şuruplar kullanılabilir. Deride kabarma ve içi su dolu kesecikler varsa artık ikinci derece yanık kelam konusu olur. Bu durumda bir doktora başvurulması ve özel yanık pansumanlarının yapılması gerekir.

İsiliksiz bir yaz tatili için bol su tüketmelerini sağlayın

Çevre ısısı arttıkça, deriden ter salgılanması da fazlalaşır ve su kaybı sonucu susama hissi doğar. Su alımı ile bedenin olağan sıcaklığı müdafaa altında tutulmaya çalışılır. Bu dengeyi bozan çok sıcaklık hallerinde, ter bezleri kanalları tıkanır ve halk ortasında ‘isilik’ denen boyun, omuzlarda daha sık olmak üzere bedenin daha fazla terleyen bölgelerinde küçük kırmızı ve kaşıntılı cilt lezyonları belirir. Tedavisinde her gün ılık suyla banyo yapılması önerilir. Ayrıyeten, cildin nefes almasını önleyecek yağlı kremleri bedene sürmekten kaçınmak gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Depresyon Kişiyi Sosyal İzolasyona İtiyor

Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durun

İçme suları ve tüketilen kimi besinler gerekli hijyenik şartlar sağlanmadığında mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu yüzden içme suyunun ve yiyeceklerin yıkandığı suların pak kaynaklardan elde edilmiş olmasına ihtimam gösterilmelidir. Bunun yanında bilhassa yaz aylarında dışarıda bekletilen yiyeceklerin satın alınmaması ve ambalajlı eserlerin tercih edilmesi de çok kıymetlidir. Açıkta satılan dondurma bilhassa çocuklar için büyük tehlike içerir. Tam pansiyon otellerde açık büfelerde sunulan yiyecekler de dikkatli tüketilmelidir. Bilhassa sütlü, kremalı, mayonezli ve etli yiyecekler uzun müddet açıkta bırakıldığında sıcağın tesiriyle çoğalan bakterilerin neden olduğu besin zehirlenmelerine neden olabilir. 

İshal ve kusma besin zehirlenmesi belirtisi olabilir 

Besin zehirlenmesi kendini; kusma, karın ağrısı ve akabinde ishalle gösterir. Bu şikayetlerle başvuran ikiden fazla kişinin ya da çocuğun olması halinde besin zehirlenmesi düşünülerek yenilen yiyeceklerin sorgulanması ve birebir yiyecekten yiyen bireylerin şikayetlerinin ortaya çıkması beklenmeden müşahede altına alınması gerekir. Tedavisi kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum üzere unsurların damardan serum biçiminde yerine konulması formundadır. Kusma ve ishal bedenin savunma sistemleridir. Bu sayede besin zehirlenmesine neden olan toksinler ve bakteriler bedene daha fazla ziyan vermeden dışarı atılmak istenir. Bu yüzden ishal ve kusma giderici ilaçların kullanılmasından kaçınmak gerekir.

Çocuğunuzun güneş gözlüğü takmasını sağlayın

Göz tahrişi, bir hastalık olmasa da, kaçınılması gereken son derece değerli bir risktir ve çoklukla göz arkası edilir. Çocuğun göz merceği bir yetişkininkinden daha şeffaf olduğundan, genç gözler güneşten gelen ziyanlı UVA ve UVB ışınlarına karşı bilhassa savunmasızdır. Çocuğun her vakit güneşe maruz kaldığında güneş gözlüğü takmasını sağlamak kıymetlidir. Geniş kenarlı bir şapka, çocuğun gözlerine ekstra müdafaa sağlayacaktır. Kumdan ve sudan yansıyan UV ışınlarının plajdayken daha da tehlikeli olacağından bilhassa bu ortamlarda güneş gözlüğü kullanılması kıymetlidir.

İlginizi Çekebilir;  Dünya Doktorları: Depremde büyük yıkıma uğrayan illerde ihtiyaçlar hâlâ çok büyük

Çocuğunuzun egzaması kötüleşmeden tedbirini alın

Egzama, bedende tahriş edici bir kızarıklığa neden olan yaygın, tekrarlayan bir deri hastalığıdır. Egzama ekseriyetle alerjilerden kaynaklanır. Klor, güneşe maruz kalmak, terleme üzere yaz aylarında sıkça meydana gelen durumlar egzamayı kötüleştirebilir. Çocukta egzama varsa, ter oluşumunu azaltmak için sıcaktayken cildinin silinmesi, her gün hipoalerjenik güneş kremi ve güzel bir nemlendirici kullanılması değerlidir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar