Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Soyer Brüksel’de İzmir’i anlattı

Başkan Soyer Brüksel’de İzmir’i anlattı

admin admin -
165 0

Brüksel’de İzmir konuşuldu. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri ve Dünya Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) İdare Şurası üyesi Tunç Soyer, ICLEI İdare Şurası Toplantısı için gittiği Brüksel’de sürdürülebilir kentler için İzmir’in yürüttüğü milletlerarası çalışmaları anlattı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri ve Dünya Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) İdare Konseyi üyesi Tunç Soyer, ICLEI İdare Heyeti Toplantısı için Brüksel’e gitti. Üç oturumda konuşma yapan Lider Soyer, daha sürdürülebilir kentler için İzmir’in yürüttüğü memleketler arası çalışmaları anlattı. 

ICLEI İklim Aksiyonu ve Düşük Emisyonlu Kalkınma portföyü eş lideri ve Bonn Belediye Lideri Katja Dörner ile idare konseyi üyesi belediye liderlerinin da katıldığı ICLEI İdare Şurası Toplantısı’nda kentlere sağlanan yararlar, ICLEI bedelleri ve amaçlarına yönelik çalışmalar değerlendirildi. İzmir’in uygulamalarından “döngüsel kültür”, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve İstekli Lokal Kıymetlendirme Raporları gündemde öne çıkan hususlar oldu.

Başkan Tunç Soyer, global iklim krizi karşısında İzmir’in sürdürülebilirlik, dirençlilik alanında gerçekleştirdiği milletlerarası faaliyetler ve öncü rolü hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Güçlü bir kültürel mirasa ve canlı bir iktisada sahip bir liman kenti olarak İzmir’in, iklim krizinden kaynaklanan meselelerini anlatan Lider Soyer, bu krizi aşmak için geliştirilen stratejilerden ve uygulanan programlardan kelam eden etti. Lider Soyer, ICLEI’nin çağın acil problemlerine karşılık verme uğraşlarında lokal idareler için global ölçekli tesirli bir kurum ve yol gösterici bir güç olmaya devam ettiğini vurgulayarak ICLEI ile  yürütülen ortak faaliyet ve projelerin kıymetine dikkat çekti.

Gönüllü Lokal Kıymetlendirme Raporu’nu anlattı

Başkan Soyer ikinci konuşmasında ise İzmir’in Türkiye’de büyükşehir ölçeğinde bir birinci olan İstekli Lokal Kıymetlendirme Raporu’nu (VLR) anlattı: “İzmir İstekli Mahallî Kıymetlendirme Raporu, İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim ağı öncülüğünde, İzmir Büyükşehir Belediyesi, iş insanları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve birçok memleketler arası kuruluşun katıldığı çalıştaylar sonucunda belirlenen ölçülebilir maksatlar ortaya koymaktadır. Yerelden başlayarak geneli etkileyen stratejileri belirleyen kıymetli bir çalışmadır. Tüm çalışmalarımızı ve İstekli Lokal Kıymetlendirme Raporu sürecini hayata geçirirken döngüsel kültür vizyonumuzu sürdürülebilir kalkınma gayelerini daha da güçlendirmek için kullanıldık. Bu bağlamda, önümüzdeki yıl Sao Paulo’da yapılacak olan ICLEI Genel Heyeti’nde İzmir’imizde geliştirdiğimiz ve dünyada karşılık bulan döngüsel kültür yaklaşımımız ile ICLEI’nin gayeleri ortasındaki ilişkiye odaklanmak hedefindeyiz” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Yuvam Dünya liderliğinde kurulan İklim Kliniği, Sağlık Bilimleri Öğrencileriyle Buluştu

Stratejilerimiz bütüncül bir yaklaşıma odaklanıyor

Başkan Soyer iklim acil durumunu cesurca ele alan kent önderleri için global bir forum olan Yiğit Kentler 2023 aktifliği kapsamında ise “Döngüsel kültüre dayalı stratejilerimiz, iklim değişikliği, tarım ve besin sistemleri ortasındaki irtibatları ele alan bütüncül bir yaklaşıma odaklanıyor. Doğal ekosistemleri korumak ve mahallî ekonomiyi büyütmek için sürdürülebilir ve güçlü ziraî uygulamaların geliştirilmesine öncelik veriyoruz. Geliştirdiğimiz projeler sayesinde adil tarım uygulamaları ve besin sistemleri aracılığıyla iklim krizi nedeniyle ortaya çıkan zorluklarla gayret ediyoruz” dedi. 

Son olarak “Kentleri Dirençli Hale Getirme 2030 (MCR2030) Dayanıklılık Merkezi ve Lokal İdareler Forumu”nda kelam alan Lider Tunç Soyer, İzmir’in afetlere karşı dirençli hale getirilmesi için yürütülen çalışmalardan bahsederek İzmir’in deneyim, bilgi-birikimi ve kurumsal altyapısıyla bir “Dirençlilik Merkezi” olmaya aday olduğunu belirtti.

Brüksel programı kapsamında Lider Tunç Soyer, Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakçı’ya nezaken ziyaretinde bulundu. Ziyarette Türkiye- Avrupa alakaları, AB’nin lokal idarelere yönelik programları ve projeleri hakkında konuşuldu.

ICLEI Dünya Sürdürülebilir Kentler Birliği nedir?

ICLEI sürdürülebilir kentsel kalkınmayı odağına almış 2 bin 500’ün üzerinde mahallî ve bölgesel idare ile birlikte çalışan global bir ağdır. ICLEI’nin dünya çapında 24 ofisinde sayıları 400’e varan uzman misyon yapıyor. 125’den fazla ülkede etkin faaliyet yürütüydr.

Sürdürülebilirlik siyasetlerini şekillendirmekte ve düşük emisyonlu, tabiat temelli, eşitlikçi, dirençli ve döngüsel kalkınma için yereldeki aksiyonlara istikamet veriyor. Üç Rio Sözleşmesi’nde ve ilgili süreçlerde, Global Misyon Gücü ismine uyumdan sorumlu kurum olan ICLEI, lokal ve bölgesel idarelerin, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı ve Paris Muahedesi kapsamındaki çalışmalarına öncülük ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar