DOLAR 32,5363 0.26%
EURO 34,8911 0.46%
ALTIN 2.484,860,94
BITCOIN 0%
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Aşırı kilosu olanlar bu yanlışlara sakın düşmeyin! 
  • Haberm
  • Sağlık
  • Aşırı kilosu olanlar bu yanlışlara sakın düşmeyin! 

Aşırı kilosu olanlar bu yanlışlara sakın düşmeyin! 

ABONE OL
29 Ocak 2024 12:24
Aşırı kilosu olanlar bu yanlışlara sakın düşmeyin! 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dikkat! Bu ölümcül hastalık süratle yaygınlaşıyor!

Ülkemizde her 5 şahıstan biri obezite hastası!

OBEZİTE HASTALARINA ÖZEL 5 KRİTİK ÖNERİ!  

Modern çağın tehlikeli hastalığı obezite gerek dünyada gerekse ülkemizde süratle yaygınlaşıyor. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi ve Acıbadem Altunizade Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bilgi Baca, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik başta olmak üzere birçok yanlış ömür alışkanlığının tesiriyle günümüzde her 5 bireyden birinin obezite hastası olduğunu belirterek “Covid-19 ve Influenza üzere gribal enfeksiyonlar nedeniyle meskende daha çok vakit geçirilmesi de sistemsiz beslenme ve hareketsizliği artırarak obezitenin süratle yaygınlaşmasına neden oldu” diyor.

Obezite hastalığı tedavi edilmediğinde hayatı tehdit ettiğini, fakat çok kilolardan kurtulmak emeliyle kimi yanlışlara düşülmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bilgi Baca “Doğal ya da bitkisel ismiyle satılan ilaçlardan kaçınılması üzere, multidisipliner yaklaşıma sahip olmayan merkezlerde cerrahi operasyondan da muhakkak uzak durulmalıdır” diyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bilgi Baca obezite hastalarının dikkat etmeleri gereken 5 kuralı anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

1. Obeziteyi yalnızca estetik sorun olarak görmeyin!

Obezite organları süratle yıpratıp diyabetten kalbe, teneffüs yetmezliğinden inmeye, böbrek ve karaciğerden kansere dek birçok önemli hastalığa yol açarak hayat mühletini kısaltıyor. Bu nedenle obeziteyi yalnızca bir estetik sorun olarak görmeyip “ben kilolarımla barışığım” halinde yanılgıya düşmeyin. Diyet ve antrenman uygulayarak kilo veremeyen hastalarda obezite cerrahisinin hayat kurtarıcı bir usul olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bilgi Baca “Hayat kurtarıcı diyorum zira obezitenin yol açtığı hastalıklar hastanın hayatını önemli olarak tehdit etmektedir. Unutmayın ki beden kitle indeksiniz 40’ın üzerindeyse ya da vki 35 olup eşlik eden en az bir tane kronik hastalığınız varsa, multidisipliner yaklaşımla hakikat ellerde olacağınız obezite cerrahisinin riski, ameliyat olmayarak çok kiloların yol açacağı sıhhat riskiyle ölçülemeyecek kadar azdır” diyor.    

İlginizi Çekebilir;  İkiz Gebeliklerde En Çok Demir Eksikliği Görülüyour

2. Çok kilolardan kurtulmak için size uygun en gerçek tekniği öğrenin!

Günümüzde obezite cerrahisinin inançlı bir biçimde daha az komplikasyonla yapılabildiğini belirten Prof. Dr. Bilgi Baca, dünyada ve ülkemizde en çok uygulanan ameliyat formunun tüp mide ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) olduğunu fakat obezite cerrahisinin bu hususta deneyimli ve multidisipliner yaklaşımla hareket eden merkezlerde yapılmasının büyük kıymet taşıdığını vurguluyor.  

 3. ‘Doğal’ ya da ‘bitkisel’ denilerek zayıflamayı vaat eden eserlere kanmayın! 

İnternetten ya da etrafınızdakilerden duyduğunuz kulaktan dolma bilgilerle ve tekliflerle katiyen ‘doğal’ ya da ‘bitkisel’ ismi altında satılarak zayıflamayı vaat eden eserlere kanmayın. Aksi taktirde bu eserler karaciğer ve böbrekleri geri dönüşü olmayacak biçimde tahrip ederek hayati riske yol açabiliyorlar. 

4. Cerrahi öncesi uygun araştırın, multidisipliner yaklaşan merkezi tercih edin!

Obezite cerrahisinin multidisipliner olarak planlanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Bilgi Baca şöyle konuşuyor: “Tedaviyi yapacak grupta genel cerrahi uzmanı, diyetisyen, endokrinolog, psikolog, fizik tedavi uzmanı ve radyoloğun olması gerekir. Tercihen bu hususta merkezleşmiş kliniklerde tedavi yapılmalıdır. Ameliyata karar verme evresinde hastanın bilgilendirilmesi, olabilecek komplikasyonlar ve takip mühleti hakkında detaylı bilgi verilmelidir.”

 5. Ameliyat sonrası takip sürecini baştan uygunca öğrenin!

Obezite ameliyatı yapıldıktan sonra iş bitmiyor! Hastaların 3 ay aralıklarla en az 1,5 yıl takip edilmesi gerekiyor. Tesirli sonuçlar alabilmek ve hastanın yeni hayatına, beslenme alışkanlıklarına çarçabuk ayak uydurabilmesi için bu takiplerin kritik değere sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bilgi Baca “Hastanın muhtemel protein, vitamin ve mineral eksiklikleri ameliyat sonrası erken farkedilmeli ve tıbbi takım tarafından tedbir alınmalıdır. Hasta ameliyat sonrası ‘ameliyat oldum, artık kilo almam, iş bitti’ halinde yanılgıya düşmemeli sağlıklı ve istikrarlı beslenme ve antrenmanla kesinlikle kilo verme sürecini desteklemelidir. Aksi taktirde verilen kilolar süratle geri alınacaktır” diyor. 

İlginizi Çekebilir;  Kurban Bayramı'nda Beslenmeye Dikkat

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.