DOLAR 32,5363 0.26%
EURO 34,8911 0.46%
ALTIN 2.484,860,94
BITCOIN 0%
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Karşıyaka sağlık söyleşilerinde otizm konuşuldu
  • Haberm
  • Sağlık
  • Karşıyaka sağlık söyleşilerinde otizm konuşuldu

Karşıyaka sağlık söyleşilerinde otizm konuşuldu

ABONE OL
28 Ocak 2024 18:48
Karşıyaka sağlık söyleşilerinde otizm konuşuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka Belediyesi, İzmir Tabip Odası iş birliğinde düzenlediği sıhhat söyleşileri ile yurttaşları bilgilendirmeye devam ediyor.

Söyleşiler alanında uzman doktorların iştirakiyle ayda bir sefer Çarşı Kültür Merkezinde gerçekleştiriliyor.

Sağlık alanında gösterdiği faaliyetlerle lokal idareler ortasında fark yaratan Karşıyaka Belediyesi, muhakkak aralıklarla düzenlediği sıhhat söyleşileri aracılığıyla yurttaşlara dokunuyor, toplumsal farkındalığa katkıda bulunuyor. Karşıyaka Belediyesi ile İzmir Tabip Odası iş birliğinde düzenlenen söyleşilere uzman tabipler konuşmacı olarak katılıyor. Doç. Dr. Canan vergin yönlendiriciliğinde gerçekleştirilen kısımda  Prof. Dr. Süha Miral, otizm spektrum bozukluğu hakkında kıymetli bilgiler verdi.

MİLATTAN EVVEL DE VARDI
Otizmin tarifini yapan ve tarihi gelişimi hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Süha Miral, hem akademik hem de hekimlik hayatında en fazla çalıştığı mevzunun otizm spektrum bozukluğu olduğunu söyledi. Kökeninin mezopotamya uygarlıklarına kadar uzandığını söz eden Prof. Dr. Miral, açıklamasında şunları kaydetti: “Otizm spektrum bozukluğu 1940’larda tanılanmaya başlamıştır. Uzun yıllar otistik bozukluk, asperger bozukluğu, rett bozukluğu, dezintegratif bozukluk ve BTA yaygın gelişimsel bozukluk olmak üzere 5 kategoride tanımlandırıldı. Sonrasında yapılan çalışmalar aslında rett bozukluğu ve dezintegratif bozukluğun bir otizm değil, otizmin eşlik ettiği bozukluklar olduğunu gösterdi. Bu bozuklukları tanılandıran sistemler var, o teşhis sistemlerinde otizmi aldılar ve buna bir yelpaze bozukluğu dediler. Yani en ağırdan en hafife hakikat, otizm yelpaze bozukluğu olarak ele alındı ve bunun bir psikiyatrik bozukluk değil nörogelişimsel bozukluk olduğu tespit edildi.”

MOTOR-VOKAL STEREOTİPİLER
Otizmli çocukların değişmeyen birtakım ilgi alanları olabileceğine dikkat çeken Miral, “Bahsettiğimiz iki alandan biri toplumsal irtibat ve etkileşim alanı; yani uygun, kâfi ve karşılıklı bağlantı, irtibat kuramayan çocuklar. Öteki bir küme da kısıtlı ve tekrarlayıcı davranışlar, ilgiler, etkinlikler. Tekrarlayıcı ve vokal olunca stereotipiler, hareket olursa buna motor stereotipi, sesler ve sözler olursa vokal stereotipiler diyoruz. İkinci küme ise kısıtlı ilgiler ve ritüeller olarak tanımlanmıştır. Bu çocukların değişmeyen ilgi alanları vardır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Baba ile yakın ilişki, zihinsel gelişim ve akademik başarı için önemli

NASIL TANILANDIRILIR?
Otizm tanısı hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Süha Miral, “Sıklıkla birinci 1-2 yaş ortasında, 13-14 aylıkken birinci belirtiler farkedilir. Sendromik otizmler 6-12 ay aralığında görülür. Bu otizme eşlik eden tıbbi semptomlardır. Regresif başlangıç ise 18-24 ay olağan gelişim akabinde gerileme başlar. Göz kontaktı yetersizliği, toplumsal karşılık yetersizliği, motor taklit eksikliği, bağlantı talebi azlığı, yabancı tasası yokluğu ve motor maharet gecikmeleri 6-12 ay ortasında görülen erken belirtiler olarak tanımlanır. 12 ay sonrasında ismine bakmama, işaret etme-ortak dikkat azlığı, lisanın gecikmesi ve olağan dışılığı, sembolik oyun yokluğu ve motor-vokal stereotipiler görülür. Pragmatik kullanım yetersizliği, fonksiyonel bir lisan, erken-geç ekolali, uygunsuz zamir ve iyelik ekleri, vokal stereotipiler ve prosodi meseleleri lisan ve konuşma zahmetleri altında nitelendirilir. Okul çağı belirtileri ise soğuk uzaklıklı küme, pasif küme ve faal fakat tuhaf küme olmak üzere üç noktada değerlendirilir” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.