Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 40 Yıllık Sorun Çözüldü!,Yeşilkent Mahallesi İmar Planına Kavuştu

40 Yıllık Sorun Çözüldü!,Yeşilkent Mahallesi İmar Planına Kavuştu

admin admin -
168 0

40 yıldır tahlil bekleyen İmar sorunu çözüldü, 120 binden fazla insan planlarına kavuştu. Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nin 1/1000 ölçekli İmar Planı İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Plan notlarının kabul edilmesinde ağır efor gösteren Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli oylama sonrası emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yeşilkent’te İmar Süreci

İBB tarafından 2013 yılında çalışmalarına başlanan ve üzerinden 7 yıl geçmesine karşın ilerleme kaydedilemeyen Yeşilkent Mahallesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı, Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli tarafından yürütülen ağır çalışmalar sonucunda tekrar gündeme geldi.

Katılımcı planlama modelini temel alan çalışmaların birinci adımı olarak Yeşilkent İmar Planı Bağlantı Ofisi kuruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Avcılar Belediyesi’nin ortak kullandığı ofiste, imar planı hakkında mahalle sakinlerini bilgilendirme, sorun ve gereksinimlerini tespit etme ve birlikte karar verme çalışmaları yürütüldü. Mahalle sakinleri ile birlikte düzenlenen plan notları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık Ayı Toplantısı’nda oy birliğiyle geçti.

1/5000’lik Nazım İmar Planın onaylanmasının akabinde tekrar çalışmalara başlayan Avcılar Belediyesi takımları, süratli bir formda 1/1000’lik Uygulamalı İmar Planlarını hazırlayarak Avcılar Belediyesi Meclisi’ne sundu. Avcılar Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen plan notları onaylanmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderildi. İBB İmar Kurulu tarafından bedellendirilen plan notları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantısı’nda yapılan oylamada tüm partilerin iştirakiyle oy birliğiyle onaylandı.

Avcılar kazandı, Yeşilkent kazandı”

Oylama sonrası kelam alan Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli; “Yeşilkent Mahallesinin yaklaşık 40 yıldır imar beklediğini belirterek; Mutluyuz! Zira Avcılar kazandı, Yeşilkent kazandı. 120 bin insanımızın yaşadığı, iskan edildiği halde yaklaşık 40 yıldır yaşanan bir imar sorunu çözüldü. İmar planı, yalnızca plan demeyelim zira hem 1/5000’lik Nazım İmar Planı hem de 1/1000’lik uygulama imar planı bugün İstanbul Büyük Kent Belediyemizin Meclisinde oy birliğiyle geçti. Bu çok değerli ve şiddetli bir süreçti. 4 yıllık hiç durmadan emek verilen bir süreçti, muvaffakiyetle olumlu bir biçimde sonuçlanması bizi çok memnun etti. Yeşilkent halkına, Avcılarlılara güzel olsun. İBB Liderimiz Sayın Ekrem İmamoğlu’na, İmar Komitesi Üyelerimize ve tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  EY, yeni vergi işletim modellerinin şirketlere değer sağladığını gösteren anketini yayımladı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar