DOLAR 32,5041 0.09%
EURO 34,7272 0.44%
ALTIN 2.477,56-0,34
BITCOIN 1989856-2.22971%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Zayıflama iğneleri hakkında ne biliyorsunuz?

Zayıflama iğneleri hakkında ne biliyorsunuz?

ABONE OL
2 Ocak 2024 10:36
Zayıflama iğneleri hakkında ne biliyorsunuz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kilosundan mutlu olmayan şahısların sayısı artmış durumda. Değişen hoşluk algısı bu memnuniyetsizliğin altını ziyadesiyle çizerken bireyleri de farklı tekniklere başvurmaya itti. Bunların başında da tartışma konusu olan ve çok konuşulan zayıflama iğneleri geliyor. Pekala sağlıklı zayıflamak için nelere dikkat etmek gerekir? Zayıflama iğneleri ne işe fayda? Sağlıklı ve sıhhatsiz olanları neler? Kimler kullanamaz? Yan tesirleri var mı? Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Emre Uzun yanıtladı.

Dengeli beslenme ve nizamlı antrenman alışkanlığı önemli

Zayıflamak ya da ülkü beden tartısında olmak için en yanlışsız ve sağlıklı metot; istikrarlı beslenme ve tertipli antrenman alışkanlığına sahip olmaktır. Bunun dışında kişinin kilo almasına sebep olan yahut kilo kaybını zorlaştıran tiroid bozuklukları, kimi hormonal anormallikler üzere tıbbi durumlar varsa tedavi edilmeli.
Halk ortasında en bilineni zayıflama iğnesi
Kilo kaybı emeliyle kullanılan birtakım medikal ve cerrahi tedavi sistemleri mevcut. Medikal tedavi sistemleri ortasında en yeni ve en sık kullanılan durumda olanı ise halk ortasında “zayıflama iğnesi” olarak bilinen tıbbi terminolojide GLP-1 reseptör analogları olarak isimlendirilen ilaçlar.
FDA onayına sahip 
Aslında “zayıflama iğnesi” olarak söz edilmeleri bir ölçü güvensizlik oluşturabilir. Bu ilaçlar diyabet yahut obezite tedavisi için FDA onayına sahip inançlı ilaçlardır. Ulusal ve milletlerarası diyabet, obezite tedavi kılavuzlarınca önerilmekle birlikte, bilhassa son yıllarda tedavi tercihleri ortasında üst sıralarda yer almaktadırlar. Özelikle antidiyabetik ilaçlar kullanıma girmeden evvel FDA tarafından sıkı kontrole tabi tutulmakta, başta kalp ve damar sıhhati olmak üzere birçok bahiste inançlı olduklarına emin olunduktan sonra kullanıma girebilmektedirler. Ülkemizde şu an için yalnızca enjeksiyon formları bulunurken motamot insülin tedavisinde olduğu üzere hasta tarafından basitçe uygulanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Yaz Aylarında Tırnak Mantarından Korunmak İçin 8 Öneri

İştahı denetim ediyor ve midenin boşalmasını yavaşlatıyor
Yemek yedikten sonra ince bağırsaklarımız tarafından üretilen kimi hormonlar mevcuttur. Bu hormonlardan bir tanesi de GLP-1 (Glucagon-like peptide-1) olup, misyonları ortasında, insülin ve glukagon salınımını düzenlemek (kan şekeri istikrarını sağlayan hormonlar), iştahı denetim etmek ve midenin boşalmasını yavaşlatmak yer alır.

Midenin boşalma mühleti uzatıyor
GLP-1 reseptör agonistleri ise bu hormonun analogu olarak vazife yapan sentetik türevleridir. Yani bu hormonu ve tesirlerini taklit ederler. Hasebiyle bu ilaçlar uygulandığı vakit hastanın kan şekeri düzenlenir, midenin boşalma müddeti uzar ve beyindeki iştah merkezi baskılanarak tokluk hissi oluşur. Bu sistemler yolu ile hem kan şekeri denetimi hem de kilo kaybı sağlanmış olur.

Diyabet ve obezite tedavisinde kullanılıyor

Bu ilaçlar diyabet ve obezite tedavisinde kullanılırlar münasebetiyle tedavinin başarılı olması durumunda diyabet ve obezitenin yol açtığı sıhhat meseleleri engellenebilir. Obezitenin sebep olabileceği en önemli sıhhat meseleleri ortasında insülin direnci, diyabet, kolesterol, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, inme (felç), kronik böbrek hastalığı, karaciğer yağlanması, safra kesesi taşları, uyku apnesi, ortopedik sorunlar, depresyon, artmış kanser sıklığı sayılabilir. 

 Herkes zayıflama iğnesi kullanabilir mi?

Bu tedavilerin kullanımı için farklı ülkelerde çok küçük farklılıklar gösteren kısıtlamalar olmakla birlikte genel olarak; vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan ya da 27’nin üzerinde olup eşlik eden metabolik sorunları (diyabet, hipertansiyon, kolesterol vs) bulunan hastalar uygun görülmektedir.

Bu ilaçları kimler kullanamaz?
Daha evvel geçirilmiş pankreatit (pankreas iltihabı) yahut pankreas kanseri hikayesi olan ya da ailesinde medüller tiroid kanseri (nadir bir tiroid kanseri türü) bulunan bireylerde ise bu tedavi yolu önerilmiyor. Safra kesesinde taş olan hastalarda ise dikkatli kullanılması gerekir. Ayrıyeten gebelik ve emzirme periyotları için de uygun değildir. 

İlginizi Çekebilir;  Hangi Durumlarda Jinekolojik Muayene Gereklidir?

Ne üzere yan tesirler görülebilir?

Bu ilaçlara bağlı görülebilecek en sık yan tesirler ortasında ise; bulantı, kusma (genellikle vakitle hafifler), ishal, kabızlık, karın ağrısı sayılabilir. Yan tesir olarak pankreatit görülmesi son derece enderdir. Bu tedavi usulü kesinlikle bir iç hastalıkları ya da endokrinoloji uzmanı denetimi altında uygulanmalıdır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.