Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Zayıf karneye en doğru yaklaşım nasıl olmalı?

Zayıf karneye en doğru yaklaşım nasıl olmalı?

admin admin -
172 0

Okullarda bir eğitim öğretim periyodunun daha sonuna yaklaşıldı. Milyonlarca öğrenci ve ailesi karne heyecanı yaşarken, kimi çocuklar anne-babasının karşısına ‘teşekkür’, ‘takdir’ ile çıkmanın haklı gururunu kimi çocuklar ise karnesindeki bir yahut birkaç zayıfın hüznünü ve tedirginliğini yaşıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Uzman Psikolog Dilara Yamanlar Büyükkoç her iki durumda da ebeveynlere büyük misyon düştüğünü belirterek “Bu süreçte çocukların psikolojisini sağlıklı yönetebilmek ve sonraki devirler için sağlıklı formda motive edebilmek ismine ebeveynlerin tavır ve reaksiyonlarında çoka kaçmamaları çok önemlidir” diyor. Pekala zayıf ve başarılı karneye en hakikat yaklaşım nasıl olmalı? Uzman Psikolog Dilara Yamanlar Büyükkoç ebeveynlere kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu. 

 

Sağlıklı bağlantı kurun!

Çocukla empati yapın ve sağlıklı bağlantı kurun. Güzeliyle, kötüsüyle bir yılın geride kaldığını, zorlandığı mevzular kadar keyif aldığı mevzuların da olduğunu hatırlatırken, öncelikle onun fikirlerini dinleyin. ‘Bu karne senin hayat başarını değil, bu yılı nasıl tamamladığını gösteriyor’ formunda yaklaşımda bulunun.  

 

Genelleme yapmayın!

Çocuğun başarısızlığını genele yaymayın, yalnızca bahis özelinde yaklaşın. Örneğin; çocuğunuz matematik dersinden zayıf not aldıysa matematiğe karşı yetersiz olduğuna inanırsa, uğraş göstermekten vazgeçer. Halbuki ona ‘Bu sene matematik dersin zayıf gelmiş olabilir lakin bu senin matematikte hiçbir vakit âlâ olmayacağın manasına gelmez, eksiklerini tamamladığın taktirde gelecek sene daha güzel olacaksın’ formunda yaklaşmanız onu motive edecektir. 

 

Yapıcı davranın!

Düşük gelen notlarını birlikte değerlendirin fakat bu esnada küçük düşürücü, incitici, alay edici bir yaklaşımdan katiyen kaçının! Zorlandığı hususları tespit ederken sevgiyle ve şefkatle, motive edici bir üslupla yaklaşın. ‘Sence nerelerde zorlandın, seneye bu türlü olmaması için bunu nasıl geliştirebilirsin? Biz ebeveynlerin olarak sana nasıl takviye olabiliriz?” halindeki tavır hem yapan hem de çocuk için farkındalık kazandıran bir yaklaşım olacaktır.  

İlginizi Çekebilir;  Tozlu ortam farenjit riskini arttırıyor

 

Kendinizi de sorgulayın!

Karnedeki zayıf notların nedenlerini yalnızca çocuğa bağlamak hakikat değil. Çünkü zayıf notların altında birçok etken yatabiliyor. Anne baba olarak yıl boyunca çocuğa nasıl yaklaştığınızdan taşınma, boşanma, aile içinde huzursuzluk ya da kardeş doğumuna dek bir çok faktör direkt karne notuna yansıyabileceğinden kendinizi de sorgulamaktan ve bunlardan dersler çıkarmaktan kaçınmayın. 

 

Geliştirebileceği taraflarını gösterin, eforunu takdir edin! 

Odaklandığında ve çabaladığında aslında bir çok şeyi yapabildiğini çocuklara hissettirmek ve evvelden uğraş gösterip başardığı birkaç örneği hatırlatmak çok kıymetli. Uzman Psikolog Dilara Yamanlar Büyükkoç “Bu sayede çocuğun kendisini yetersiz hissetme ihtimalini hafifletebilir, onu motive edebilirsiniz. Çabaladıkça uğraşını takdir etmek tekrar olumlu pekiştireç olacak ve bu çabalama davranışının artmasını sağlayacaktır. Örneğin; ‘Bu sene şu dersler için çabaladığını ve o dersin başkalarına nazaran daha yüksek olduğunu görüyorum, çabaladığında tüm dersler için bu yükselişin olacağına benim inancım tam’ biçimindeki yaklaşım ona güçlü istikametlerini hatırlatacak ve başkalarını de geliştirmek için ilham olacaktır” diyor. 

 

Gelecek sene pak bir sayfa için motive edin! 

Her deneyimin geliştirici bir yanı olduğunu vurgularken, bu karne periyodundan neleri deneyim ettiğini sorun, verdiği karşılıklar ve çıkarttığı dersler için takdir edin, birlikte yeni eğitim yılı için amaçlar koyun. Çocuğa önümüzdeki eğitim yılının yesyeni bir yıl olduğunu hatırlatarak pak bir sayfa açtığını hissettirmek ve edindiği deneyimlerle daha güçlü olduğunu hatırlatmak yeni devir için daha inançlı ve emin adımlarla ilerlemesini destekleyecektir.   

 

Başarısını manevi bir armağanla kutlayın!

Başarılı bir karnedeyse mükafatın abartılmaması, bilhassa yüksek maddi pahalı ikramlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Dilara Yamanlar Büyükkoç şöyle konuşuyor: “Çocuğu öncelikle gönülden tebrik edin, muvaffakiyetini muhakkak görmezden gelmeyin. Muvaffakiyete nasıl ulaştığının tekrar üstünden geçerek, bu muvaffakiyetin ona nasıl hissettirdiği üzerine konuşun. Bu adımlar duygusal manada başarıyı içselleştirmesini ve muvaffakiyetinin devamlılığını sağlayacaktır. Muvaffakiyetini birlikte bir aktiflikle kutlamak, o günün başrol oyuncusu olarak hissettirmek, manevi manada onu en çok besleyen, en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Abartılı ve kıymetli ikramlardan kaçının çünkü bu türlü bir yaklaşım bir mühlet sonra yalnızca ikram için çalışan, ikram alınmazsa tepkisel olarak çalışmayan çocuklar görmemize neden olabiliyor. ‘Çok akıllı’, ‘çok zeki’ üzere tanımlamalar ise çalışmadan da başarabileceği kanısına yol açarak muvaffakiyet ivmesini düşürebildiğinden bu cins tanımlamalardan kaçının.”

İlginizi Çekebilir;  Bayraklı'da sağlık semineri

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar