DOLAR 32,6552 0.34%
EURO 34,8545 0.38%
ALTIN 2.415,00-0,72
BITCOIN 21705180.86311%
İstanbul
17°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi düştü

Yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi düştü

ABONE OL
9 Ocak 2024 11:36
Yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi düştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada nüfus artışı devam ettikçe güç tüketimi de buna paralel olarak artıyor. Dünya, bu muhtaçlığı karşılamak için doğal kaynaklar yerine yenilenebilir güç üretimine yöneliyor.  Karşılaştırma sitesi encazip.com’un yaptığı araştırmaya nazaran Türkiye’de yenilenebilir güç kaynaklarından elektrik üretimi, geçen yıla nazaran düştü. Encazip.com kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, “2023 yılında gündem kuraklık oldu. Kuraklık nedeniyle elektrik gereksinimi termik santrallerden karşılandı. Bu da hem maliyetleri hem de karbon salınımını artırdı.” dedi.

Nüfus artışı devam ettikçe global güç tüketimi de artarak devam ediyor. Doğal kaynakların tükenmesi ve bu kaynakların birçoğunun etrafa verdiği ziyan da göz önünde bulundurulduğunda yenilenebilir güç kaynakları öne çıkıyor. Kömür, petrol ve doğalgaz üzere fosil yakıtlara muhtaçlık duyulmadan güç üretmek için yapılan çalışmalar her geçen gün daha da kıymet kazanıyor. ‘Yeşil enerjiye’ yönelim de artıyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com dünyadaki ve Türkiye’deki yenilenebilir güçle ilgili ayrıntıları inceledi. Buna nazaran, Türkiye’de yenilenebilir güç kaynaklarından elektrik üretimi geçen yıla nazaran düştü. 

Kuraklığın yarattığı açık termik santrallerden üretilen elektrikle tamamlandı

Geçen yıl 44,45 olan yenilenebilir güç üretimi oranı bu yıl 42,62’ye geriledi. Üretimin azalmasındaki en büyük faktörün ise kuraklık olduğu anlaşılıyor. Çünkü evvelki yıl hidroelektrikten elektrik üretiminin toplam tüketimdeki hissesi yüzde 23’ken bu oran 2023 yılında yüzde 20’ye geriledi. Hidroelektrikteki heyeti gücün değişmemesine karşın hidroelektrik üretimindeki YÜZDE 15’lik gerileme kuraklığın yenilenebilir güç üretimini düşürdüğünü gözler önüne seriyor. Yenilenebilir kaynaklardaki bu açık ise termik santrallerden üretilen elektrikle tamamlandı. 2022’de termik santrallerden elektrik üretim oranı yüzde 55,55 iken, bu oran 2023’te yüzde 57,38’e yükseldi.

Yenilenebilir santraller termik santralleri geçti

Kaynak çeşitlerine bakıldığında Türkiye’nin hidroelektrik kaynaktan elektrik üretiminin toplam üretimdeki hissesi yüzde 22,94 iken 2023’te bu oranın yüzde 19.94’e düştüğü görülüyor. 2022’de rüzgâr gücünden elektrik üretilen elektriğin hissesi yüzde 10.50 iken, 2023’te yüzde 10.34 elektrik üretildi. Güneşten elektrik üretiminin hissesi yüzde 4,96’dan yüzde 6.12’ye yükseldi. Şurası güç tarafında ise toplam elektrik üretim şurası gücümüzün çoğunluğu yüzde 55 ile yenilenebilir kaynaklarken, termik kaynakların hissesi yüzde 45’te kaldı. 

İlginizi Çekebilir;  Yeni Hyundai KONA Elektrik ile Farklı Bir Sürüş Deneyimi.

Ülkemizin yenilenebilir potansiyeli kendimize kâfi de artar

2022 ile 2023 yılları ortasındaki elektrik üretim bilgilerini yorumlayan encazip.com kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, ülkemizdeki yenilenebilir güç potansiyelinin son derece önemli olduğunun altını çizerek yenilenebilir güç yatırımlarının daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini aktardı. Kırım kelamlarına şu formda devam etti: “Ülkemizin yenilenebilir güç teorik potansiyeli, elektrik gereksinimimizin birçoklarını rahatlıkla karşılayabilir seviyede. Yenilenebilir güç santralleri yatırımlarındaki ivme hoş lakin artırılabilir. Böylelikle hem çevreci hem de çok ucuz elektrik üretmiş oluruz. Bunu sağlayabilmek için yatırımcının önündeki tüm pürüzler kaldırılmalı ve yenilenebilir güç yatırımcısına cezbedici teşvikler getirilmeli. Tabi bu teşvikler, makul ölçülerde kalmalı lakin yerli yahut yabancı her yatırımcının ilgisini yenilenebilir güç yatırımına çekmemiz gerekir. Bunun için de Avrupa Birliğinin ya da farklı ülkelerin yaptığı üzere bir gaye tarih belirlenmeli, örneğin 2040’ta elektriğimizin yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan üreteceğiz üzere amaçlarla yola tekrar çıkılmalı.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.