DOLAR 32,8729 0.04%
EURO 35,6918 0%
ALTIN 2.552,790,31
BITCOIN 2165102-1.5476%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Yeni mobil oyunlar keşfetmek isteyenlerin adresi TikTok
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Yeni mobil oyunlar keşfetmek isteyenlerin adresi TikTok

Yeni mobil oyunlar keşfetmek isteyenlerin adresi TikTok

ABONE OL
13 Mart 2024 14:25
Yeni mobil oyunlar keşfetmek isteyenlerin adresi TikTok
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TikTok, NRG (National Research Group) iş birliğiyle oyun yayıncıları ve pazarlama uzmanları için hazırladığı “Mobil Oyunda Yeni Bir Çağ” isimli raporunu yayınladı. Rapor yeni kuşak taşınabilir oyuncuların eğilimlerine ışık tutarak bilgiye dayalı stratejiler sunuyor.

Araştırmalar, 2024 yılında global olarak 2 milyar oyuncu hududunu aşmaya hazırlanan oyun bölümünde dünya genelindeki her 4 şahıstan 1’inin taşınabilir oyuncu olduğunu gösteriyor. Taşınabilir oyun dünyasında büyük bir değişim yaşanırken, TikTok’un raporu dalda başarılı olabilmek için hayati kıymet taşıyan temel faktörlere odaklanıyor. Rapor, pazarlama uzmanlarının stratejilerini uzun vadeli oyuncu sadakatine öncelik verecek biçimde uyarlamaları gerektiğini ortaya koyuyor. Rapora nazaran muvaffakiyet, üç temel öge etrafında şekilleniyor. Bunlar, kültürel bağ kurmak, oyuncularla bağ kurmak ve topluluk hissini teşvik etmek olarak öne çıkıyor. Taşınabilir oyun dünyasının geçirdiği evrim, beraberinde yeni bir taşınabilir oyuncu tipini de getiriyor. Yeni jenerasyon oyuncuyu anlamak, bu yeni oyun çağında oyuncuların inancını kazanmak ve amaç kitleleriyle başarılı bir biçimde etkileşim kurmak isteyen tüm yayıncılar için büyük ehemmiyet taşıyor.

Yeni Jenerasyon Oyuncular haftada en az 7 saatlerini taşınabilir oyunlara ayırıyor

TikTok’un NRG iş birliğiyle hazırladığı rapor, Yeni Jenerasyon Oyuncu profilini “oyuna son derece ilgili” bireyler olarak tanımlıyor. Her üç oyuncudan ikisi, haftada en az 7 saatini taşınabilir oyunlara ayırıyor. Bu oyuncu profili yalnızca oyun tecrübesiyle yakından ilgilenmekle kalmıyor, birebir vakitte oyun kültürünü şekillendirmede ve yeni sürümlerin muvaffakiyetini belirlemede de değerli bir rol oynuyor. Yeni jenerasyon oyuncuların en çok tesir sahibi olduğu alanların başındaysa şunlar geliyor:

Kültürel Farkındalık: Yeni Kuşak Oyuncuların dünya çapında tanınan kültürü takip etme mümkünlüğü neredeyse 5 kat daha fazla. Bu da Yeni Kuşak Oyuncuları oyun topluluğunda “trend belirleyiciler” haline getiriyor.

Etkileme Gücü : Yeni Jenerasyon Oyuncuların yeni eserler hakkındaki görüşlerini paylaşma mümkünlüğü iki kat daha fazla. Bu özellikler, onları toplumsal etraflarında etkileyici bireyler olarak öne çıkarıyor.

Marka Sadakati: Yeni Kuşak Oyuncuların marka sadakati gösterme olasılıkları öteki oyuncu tiplerine nazaran 1,6 kat daha fazla. Bu sayede Yeni Jenerasyon Oyuncu profili, gaye kitlesiyle kalıcı bağlar kurmak isteyen pazarlama uzmanları için pahalı bir profil haline geliyor.

Yeni Jenerasyon Oyuncuların yüzde 50’si çevrimiçi platformlarda tanınan olan oyunları oynamayı tercih ediyor

Rapora nazaran, Yeni Jenerasyon Oyuncuların yarısından fazlası hangi oyunu oynayacaklarına karar verirken bir oyunun çevrimiçi platformlarda tanınan olmasının değerli olduğuna inanıyor. Bu kararın birkaç temel faktöre bağlı olduğu da görülüyor. 

İlk olarak, Yeni Jenerasyon Oyuncuların kültürel açıdan bağ kurabildikleri oyunları tavsiye etme olasılıklarının yüzde 28 daha yüksek olduğu dikkat çekiyor. Bu durum, markalar için yeni trendleri oyun pazarlamasına dahil etmenin ehemmiyetini vurguluyor. 

İkinci olarak, Yeni Kuşak Oyuncuların değerli bir kısmı, itimat inşa etmenin ve manalı kontaklar kurmanın değerine işaret ederek, oyuncu olarak muhtaçlıklarını hakikaten anladığını ve önemsediğini gösteren oyunlarla etkileşim kurma isteğinde olduğunu söylüyor. Rapora nazaran her 4 Yeni Jenerasyon Oyuncudan 3’ü, bir oyuncu olarak kendilerini “anlayan” bir oyun oynamak istiyor. Yüzde 71’lik bir kesim de güvendikleri markaların oyunlarını oynamayı tercih ediyor. Raporda Yeni Jenerasyon Oyuncuların hayranlarını önemsediğine inandıkları bir taşınabilir oyunu tavsiye etme olasılıklarının yüzde 27 daha yüksek olduğu da dikkat çekiyor. 

Son olarak rapor, Yeni Kuşak Oyuncuların favori oyunlarıyla ilgili tartışmalara ve içerik oluşturmaya etkin olarak katılması sayesinde, oyuncu iştirakinin sürdürülmesinde çok değerli bir rol oynadığına işaret ediyor. Oyuncuların yüzde 60’ından fazlası taşınabilir oyunlar aracılığıyla kendileriyle misal düşünen oyuncularla ilişki kurmanın değerli olduğuna inanıyor. Bu çıktı, markalar için de stratejik bir teklif niteliği taşıyor. Markaların, Yeni Kuşak Oyuncuların bilhassa etkin olduğu TikTok’ta var olmaları, oyunlarını gündemde tutmak için içerik üreticiler ve kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikten yararlanmaları öneriliyor. Rapora nazaran arkadaşlarının hakkında konuştuğu oyunları tavsiye etme mümkünlüğü yüzde 27 daha yüksek olan Yeni Kuşak Oyuncular² topluluk odaklı tecrübelere kıymet veriyor. İçerik üreticileriyle iş birliği halinde olmak da bu etkiyi güçlendirerek oyun etrafında şekillenen bir topluluk oluşturmaya yardımcı oluyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TikTok EMEA Taşınabilir Oyun, GBS Yöneticisi Sezer Değirmenbaşı, “Yeni Jenerasyon Oyuncuların yarısından fazlasının TikTok’ta oyun içeriği ürettiğini ve yüzde 30’undan fazlasının da yeni oyunları birinci keşfedenler ortasında olduğunu görmekten gurur duyuyoruz. TikTok, bilhassa yeni oyun lansmanları kelam konusu olduğunda, yeni oyun keşfi için ana adres olduğunu kanıtladı. Bu durum, taşınabilir oyunları platformda tanıtmak ve birinci lansman evrelerinden başlayarak oyuncuların iştirakini artırmak isteyen yayıncılar için pek çok fırsat sunuyor. Bu raporun da onlara pazarlama stratejilerini yeni bir düzeye taşımak için uygulanabilir teklifler sunacağına inanıyorum” dedi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.