Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yeni bir oyunla UNICEF ve Doğan Holding 5 milyon çocuğa ulaşacak

Yeni bir oyunla UNICEF ve Doğan Holding 5 milyon çocuğa ulaşacak

admin admin -
165 0

Doğan Holding ve UNICEF, çok sayıda çocuğun pahalarını keşfederek hayatında olumlu tesir yaratmayı amaçlayan Paha Çarkı oyununu tanıttı.

 Doğan Holding ve UNICEF’in iş birliğinde hayata geçirilen ve çocuklara sevgi, topluma katkı ve hürmet üzere kozmik kıymetlerin değerini kavratmayı amaçlayan yeni oyunun tanıtımı yapıldı. 

‘Değer Çarkı’ oyunu, önümüzdeki üç yılda toplumsal marifet gelişimlerine katkıda bulunarak en az 5 milyon çocuğa yarar sağlayacak. Değer Çarkı, 7-10 ve 11-14 olmak üzere iki farklı yaş kümesine hitap eden; okulda, gençlik ve toplum merkezlerinde, arkadaşlar ve aile üyeleri ile oynanabilen interaktif bir küme oyunu. 

Çocuklar oynayarak öğrenirken; öğretmenler, ebeveynler ve faaliyet kolaylaştırıcıları Paha Çarkı’nı bir eğitim aracı olarak kullanabiliyor. Dürüstlük, nezaket, etik ve eşitlik üzere pahaları öne çıkaran Kıymet Çarkı, kapsayıcı, sürdürülebilir ve paha odaklı bir toplum inşa etme muhtaçlığının anlaşılmasına katkıda bulunuyor.  

Değer Çarkı birçok lisanda oynanabilir olacak ve Doğan Holding, çatışma ve öbür krizlerden etkilenen bölgelerde dağıtılmak üzere 150.000 oyun seti bağışlayacak. UNICEF, oyunu, çocukların toplumsal marifetlerini güçlendirmek için yenilikçi bir araca dönüştürme gayesiyle farklı bağlamlara uyarlayacak.

Doğan Holding, ferdi bedellerin kozmik kıymetlerle bağını keşfederek toplumdaki ayrışma ve kutuplaşma eğilimlerini ortadan kaldırmak hedefiyle 2016 yılında Ortak Bedeller Hareketi’ni başlattı ve bu hareket, bedel odaklı ve kolektif gelişim projeleri geliştirmeye devam ediyor. Bu projelerden birincisi olan “Değer Taşı” oyun projesi, ortak bedelleri ve hayalleri birlikte konuşmanın herkes için âlâ olacağı kanısından hareketle 16 üzeri yaş kümesi için tasarlandı ve liselerde, üniversitelerde, iş dünyasında ve sivil toplum kuruluşlarında 25.000 şahsa ulaştı. Hareketin bir öteki kıymetli kilometre taşı olarak da ‘Değer Çarkı’ ve Doğan Holding bu sefer dünyanın farklı yerlerindeki çocuklara ulaşmak için UNICEF ile paydaşlık kuruyor.

İlginizi Çekebilir;  Minikler Sokak Hayvanlarıyla Buluştu

Doğan Holding İdare Konseyi Lideri Begüm Doğan Faralyalı ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis ev sahipliğinde düzenlenen protokol imza merasiminde konuşan Faralyalı, kıymetlerin insanın özü olduğunu ve bu kıymetlerin çocukluktan itibaren yol göstericimiz olması gerektiğini söyledi. Faralyalı şöyle konuştu: “Bugün benim için çok değerli bir gün. Pahalar uzun müddettir üzerine çalıştığım bir husus. En kıymetli özdenetim sistemimiz olan değerlerimizle ne kadar ahenk içinde yaşarsak o kadar memnunuz. Kendinden kopuk bireyler, birbirinden kopuk toplumlara dönüşüyor ve birbirinden kopuk toplumlar mutsuz toplumlar oluyorlar. Kıymet odaklı bireyler, kıymet odaklı şirketler ve paha odaklı bir toplum olursak daha memnun bir toplum oluruz. Ortak Kıymetler Hareketi’ni bu inançla başlatmıştık. Ancak ‘değer’ güç bir kavram. Bunu toplumda konuşabilmek için de Bedel Taşı diye bir oyun geliştirdik ve Türkiye’nin 7 bölgesinde 25.000’den fazla şahısla oynadık. Bedellerin birleştirici gücünü her keresinde hissettik. Fark ettik ki, ne kadar erken yaşta, yani çocuklarla kıymetleri konuşmaya başlarsak o kadar uygun. UNICEF ile birlikte, iki farklı yaş kümesi çocuklar için kendi bedellerini keşfedecekleri “Değer Çarkı” oyununu geliştirdik. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde UNICEF ve Doğan Holding iş birliğiyle 5 milyon çocuk ortak pahalarını Kıymet Çarkı oynayarak keşfedecek. Bu manada Doğan Holding olarak UNICEF ile güçlerimizi birleştirdiğimiz için çok memnunum. Sayın Regina De Dominicis ve tüm gruba çok teşekkür ediyorum.”

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis, bu oyununun çocukların ortak bedelleri anlamalarına yardımcı olarak sosyal-duygusal öğrenmelerini ve ömür maharetlerini geliştirmelerini hızlandırmaya da yardımcı olacağı söyledi. De Dominicis, kelamlarına şöyle devam etti: “Oyunları çocukların öğrenmesine yardımcı olacak bir araç olarak sıklıkla kullanıyoruz; bu da, eğlenceli ve ilgi alımlı tekniklerle kıymetli marifetler edinmenin ve pahaları anlamanın diğer bir yaratıcı örneğini teşkil ediyor. Bedel Çarkı oyununun pek çok çocuğun insan haklarına, çeşitliliğe ve empatiye hürmet duymasını sağlayarak toplumsal ahengi ve barış inşasını teşvik edeceğine yürekten inanıyoruz. Doğan Holding ile yaptığımız bu iş birliğini memnuniyetle karşılıyoruz; özel kesim ortakları, tüm çocukların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için sırf kaynaklarını değil, uzmanlıklarını ve yenilikçi bakış açılarını da getirerek çalışmalarımızda kritik rol oynuyor.”  

İlginizi Çekebilir;  Zonanın en önemli nedeni stres

 Doğan Holding ve UNICEF, çocukların her tarafıyla toplumda ferdi bir ömür sürmeye hazırlanması ve başta barış, kıymetler, müsamaha, özgürlük, eşitlik ve dayanışma olmak üzere Birleşmiş Milletler Antlaşması’nda belirtilen mefkurelerle yetiştirilmesinin gerekliliğini dikkate alan bir ortak pahalar yerinde muahedeye varmaktan duydukları memnuniyeti lisana getirdiler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar