Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Yeditepe Üniversitesi Öğrencilerinden Avrupa’ya Diplomasi Ziyareti

Yeditepe Üniversitesi Öğrencilerinden Avrupa’ya Diplomasi Ziyareti

admin admin -
164 0

Yeditepe Üniversitesi, Erasmus ve Exchange üzere öğrenci değişim çalışmaları, yurt dışı stajları ve öğrenci seyahatleri üzere uygulamalarla öğrencilerini dünya vatandaşı olmaya hazırlıyor.

Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Aktiflikleri ve Kulüpler Ofisi çatısı altında faaliyetlerini yürüten Yeditepe Üniversitesi Memleketler arası Bağlar Kulübü de (Yeditepe UİK), bir gelenek haline getirdiği “Strazburg-Frankfurt Diplomasi Gezisi”nin üçüncüsünü gerçekleştirdi. Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Bağlar, Hukuk, İşletme ve Psikoloji kısmı öğrencilerinden oluşan 12 kişilik öğrenci kümesinin katıldığı diplomasi gezisi, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği İrtibat Stratejisi (ABİS) kapsamında yapıldı. 

 

Amaç Türkiye’nin AB Üyeliğine Takviyesi Arttırmak

Türkiye’ye ait hakikat resme bakılması, Türkiye ile AB kamuoylarında Türkiye’nin AB üyeliğine dayanağın artırılması ve birebir vakitte aktiflik iştirakçisi öğrencilerin memleketler arası çalışma alanlarını yerinde gözlemlemesi maksadıyla planlanan aktiflik kapsamında, 6 diplomatik noktaya ziyaret düzenlendi. 

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Kurulu, Avrupa Merkez Bankası, T.C. Strazburg Başkonsolosluğu, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu ve Avrupa Kurulu nezdinde T.C. Daimî Temsilciliği ziyaretleri yapılan seyahatte AB kurumlarının çalışma prensipleri ve öncelikleri yakından incelendi. Türkiye Başkonsolosluğu ile gerçekleştirilen görüşmelerin ortak konusu ise bölgede ömrünü sürdüren Türklerin durumları ve ülkelerin ikili bağları üzerine kurulan diyaloglar oldu. 

 

“Ufuk Açıcı Bir Süreçti”

Ziyaretleri pahalandıran Milletlerarası İlgiler Kulübü Lideri Mert Korkmaz, “Kulübümüzün, üniversitemizin ve ülkemizin temsilini ulusal ve memleketler arası ortamda geleceğin diplomat, siyasetçi ve hukukçu adayları olarak temsil etmek bizleri çok gururlandırdı” dedi. 

Etkinlik Koordinatörü Sena Güvenç de, “Özellikle Avrupa Kurulu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Merkez Bankası üzere değerli kurumları ziyaret etmek Avrupa’nın siyasi, ekonomik ve yasal düzenlemelerini anlamak açısından iştirakçi öğrenciler için ufuk açıcı bir süreçti” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  SEV Afet Sonrası Öğretmen Destek Programı ile Eğitimcileri Destekliyor

İlgili Yazılar