DOLAR 32,3305 -0.02%
EURO 35,2423 0.63%
ALTIN 2.402,76-0,50
BITCOIN 21905450.34217%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Yazlık Bölgelerde Isı Yalıtımı ile Sürdürülebilir Turizm için Örnek Proje Gerçekleştirdiler
  • Haberm
  • Gündem
  • Yazlık Bölgelerde Isı Yalıtımı ile Sürdürülebilir Turizm için Örnek Proje Gerçekleştirdiler

Yazlık Bölgelerde Isı Yalıtımı ile Sürdürülebilir Turizm için Örnek Proje Gerçekleştirdiler

ABONE OL
15 Eylül 2023 14:12
Yazlık Bölgelerde Isı Yalıtımı ile Sürdürülebilir Turizm için Örnek Proje Gerçekleştirdiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dış cephe ısı yalıtımı bugüne kadar daima yüzde 50’yi geçen ısıtma tasarrufu ile gündemdeydi. Fakat ısı yalıtımı, sırf kış aylarında doğalgaz faturasını düşürmüyor. Yaz mevsiminde de klimaların elektrik faturası üzerindeki yükünü azaltıyor. 

Üstelik yılın en sıcak ayında yüzde 43 oranında…

 

Ne kışlar bildiğimiz kış ne de yazlar tanıdığımız o yaz… İklim değişti, değişiyor. Global ısınma ile gayret yolları tartışılırken, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Dalmaçyalı bir işbirliği gerçekleştirdi. Dalmaçyalı, Belediye’nin Marmaris’teki Armutalan Hizmet Binası’na evvel ısı yalıtımı yaptı. Akabinde her ay nizamlı olarak binanın güç performansını ölçtü. Kış aylarında yüzde 50’nin üzerinde tasarruf sağlandığının görüldüğü sonuçlarda, yaz dataları de çarpıcı. 

 

YILIN EN SICAK AYINDA YÜZDE 43 TASARRUF

 

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turizm bölgelerinden Marmaris’teki Armutalan Hizmet Binası’nın, sıcaklığın rekor üstüne rekor tazelediği Temmuz ayı dataları, binanın ısı yalıtımsız olduğu yılla karşılaştırıldı. Binanın yalıtımsız olduğu Temmuz ayında, 4 Bin 966 kWh elektrik tüketilerek 13.103 TL’lik klima harcaması yapılırken,  binanın yalıtımlı olduğu birebir ayda bu harcama 2 Bin 824 kWh ile 8.290 TL oldu. Yükselen sıcaklık dereceleri ve güç maliyetlerindeki yüzde 11’lik artışa karşın, binanın elektrik faturası yaklaşık 5 Bin TL azaldı.

Enerji tüketiminde yüzde 43 oranında gerçekleşen bu düşüş,  ısı yalıtım teknolojisinin ekseriyetle kış aylarında tasarruf sağladığı ön planda olsa da, yaz aylarında da güç verimliliğine katkısının büyüklüğünü gösterdi. Bu katkı, global iklim değişikliği ve her yıl artacak sıcaklıklar ile daha da değerli olacak. 

 

 

MALİYETLERİ DÜŞÜRÜYOR

 

Armutalan hizmet binasının elde ettiği tasarrufun herkes için büyük bir örnek olduğunu söyleyen Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım sistemleri Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, “2003 yılında binaların yüzde 98’inde ısı yalıtımı bulunmuyordu. Şu anda bu oran yüzde 70’lere kadar azaldı. Lakin bu oranın daha da düşmesi kaide. Koşul diyorum zira, ısı yalıtımının, hem çevresel hem de ekonomik yararları görmezden gelinemeyecek kadar büyük. Global ısınma nedeni ile artık termometreler o kadar yüksek dereceleri görüyor ki, yazın serinlemek için ödenen faturalar, kışın ısınmak için ödenen faturalarla yarışıyor. Bu durum yaşadığımız, çalıştığımız binalarda bizi etkilediği üzere, turizm bölgelerindeki konaklama tesisleri nedeniyle turizmcileri de etkiliyor… Çünkü onların en yüksek maliyet kalemlerinden biri, iç ortamın soğutulması. Güç maliyetlerindeki artış nedeniyle, turizm bölümünün sarfiyatları arttı. Ancak, hakikat ısı yalıtımı ile Marmaris’teki Armutalan Hizmet Binası’nda da gördüğümüz üzere bu sarfiyatı düşürmek mümkün. Isı yalıtımı, iç ortamın ısı derecesini uzun müddet koruduğu için, bilhassa klimaların çalışma yoğunluğunu ve münasebetiyle da elektrik gücü tüketimini azaltıyor. Yapılan bu yatırım, konutlarda da, otellerde de, yaklaşık 3-5 yıl üzere kısa bir mühlet içinde amorti ediliyor.”  sözleri ile ısı yalıtımının yazlık bölgelerde de maliyetleri düşürdüğüne dikkat çekti.

 

ISI YALITIMI İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM 

 

Isı yalıtım teknolojisi, yaz-kış ekonomik tasarrufun yanı sıra, sera gazı salımında da kıymetli bir düşüş sağlıyor. Gerçekten, Armutalan Hizmet Binası’nın karbon salımı, ısı yalıtımının akabinde 1,60 ton düşüş gösterdi. Bir turizm kenti olduklarını ve tüm kamu ve özel işletmelere örnek olmak istediklerini söyleyen, Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, “Son yıllarda ortaya çıkan en değerli bahislerden biri de güç kaynaklarının verimli kullanılması bahsidir. Baktığımızda, biz Muğla olarak çok kıymetli turizm bölgelerine ve hasebiyle yüksek yatak kapasitesine sahibiz. Antalya ve İstanbul’un akabinde en yüksek yatak kapasitesi olan kentiz. Bu bağlamda birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyoruz. Tabi ki burada konukların konaklamasında ve turizmin gelişmesinde hizmet kalitesi çok değerli. Bilhassa turizm tesislerinin soğutulması ve bunun koruma edilmesi konusunda çok büyük güç tüketimi yapılıyor. Bu güç tüketimi de maliyetlere yansıyarak tatilin daha yüksek bedellere ulaşmasına neden oluyor. Ayrıyeten yüksek güç harcamak karbon salımı noktasında da tabiata ziyan veriyor. Bu kapsamda güç tasarrufu hem tabiatımızın korunması hem turizmin sürdürülebilirliği hem de turizm bölgelerimizdeki maliyetlerin düşmesi konusunda çok kıymetli. Biz, ısı yalıtımı konusunda uygulanan bu projenin, yaygınlaşarak devam etmesini diliyor, projeyi ülkemiz için kıymetli bir örnek olarak görüyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.