Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yaz tatilinde çocukları hastalıklardan korumanın yolları

Yaz tatilinde çocukları hastalıklardan korumanın yolları

admin admin -
167 0

Yaz mevsiminde çocuklar yetişkinlere nazaran daha fazla hastalanabiliyor ve tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyor. Ebeveynlerin, uzun bir seyahate çıkmadan evvel çocuklarını hekim denetimine götürmeleri gerektiğini hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Yolculuğa çıkmadan kesinlikle yanınıza ateş ölçer, burun tıkanıklığı için serum fizyolojik damla, parasetamol içeren ilaç, antiseptik kremler, alerji giderici ilaçlar, yanık merhemi, böcek ve sinek ısırığı için kullanılabilecek jel, yara bandı, havuzda yahut denizde çocuğun kullanması için can yeleği, güneş sütü, şapka ve plaj terlikleri yanınızda bulundurun” dedi.

 

Çocukları yaz mevsimindeki tehlikelerden ve hastalıklardan muhafazanın çok kıymetli olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Trafik kazalarından korunmak için bebek ve çocuklar otomobilin art tarafında kendi oto koltuklarında seyahat etmeli. Bir yaşından küçük çocuklar da otomobil ile uzun periyodik seyahate çıkabilir lakin iki saat ortayla emzirilmesi kıymetli. Bebek uzun müddet birebir durumda durduğu için rahatlaması hedefiyle mola verilip, otomobilden çıkarılması ve konumunun değiştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Sıvı alımı ihmal edilmemeli

Arabada ve uçakta bulunan klimaların tesirlerine karşı, çocuklarda sıvı alımına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Çocuklar için sıcak iklim yahut tatil beldelerine gidildiğinde, birinci günlerde çok idman yapmalarına müsaade verilmemeli. Bu formda çocukların sıcaklığa ve iklim koşullarına alışmaları sağlanabilir. Uzun vadeli aktivitelerden evvel sıvı alımının uygun olmasına dikkat edilmeli. Aktivite sırasında da 30-40 kilo civarındaki çocuklarda 20 dakikada 150-200 cc, 50-60 kilo da ise bunun iki katı soğuk su yahut sıvı alımı olmalı. Çocuğunuz susamış hissetmese bile bu ölçüsü içmesin sağlanmalı” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir;  Lokomotif Çocuk Köyü geliyor

 

Kulak sorunu olan çocuklar için seyahate çıkmadan evvel hekim görüşü alınmalı

Kulak sorunları olan çocuklar için uçak seyahatine çıkmadan evvel kesinlikle tabip görüşü alınması gerektiğinin altını çizen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Uçak seyahatlerinde iniş ve kalkışlarda yaşanabilecek basınç değişikliği kulakta rahatsızlık hissine neden olabilir. Bu nedenle bebekler için emzirme, biberon yahut emzik verilmesi önerilirken, büyük çocuklar ise sakız çiğneyebilir” dedi.

 

Güneş gözetici kremler önemli

Çocukların açık renkte, pamuklu, ince ve tek kat giyecekler giymelerine dikkat edilmesine ve terden ıslanmış kıyafetlerin kuru olanlarla değiştirilmesine itina gösterilmesi gerektiğini tabir eden Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “6 aylıktan küçük bebekleri direkt güneş ışığından koruyun, yüz ve eller üzere açıkta kalan bölgelere az ölçüde güneş hami krem sürülmeli. 7 yaş ve üzeri çocukların ise mümkün olduğu kadar gölgede kalmalarını ve güneşin en ağır olduğu 10:00-16:00 saatlerinde güneşe direkt maruz kalmamalarını sağlayın. Müdafaa faktörü en az 30 olan güneş koruyucuyu kâfi ölçüde kullanın ve 2 saatte bir yenileyin” formunda konuştu.

 

Çocuklar deniz ve havuz içerisinde dikkatle takip edilmeli

Çocukların dize kadar gelen suda yalnız bırakılmaması, bilhassa bebeklerin su içindeyken yalnızca bir karış su düzeyinde bile boğulabileceğinin altını çizen Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Çocuğunuzun her vakit elle uzanabileceğiniz kadar aralıkta bulunmasına dikkat edin. Bahçenizde havuz varsa etrafını çocuğun uzunluğundan uzun parmaklıkla çevirin. Havuzun yanında bir telefon ve kurtarma ekipmanı bulundurun. Su yatağı üzere şişme havuz oyuncaklarından sakının” halinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar