DOLAR 32,5258 0.24%
EURO 34,8944 0.47%
ALTIN 2.486,030,98
BITCOIN 1990961-3.69592%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Yapay zeka ve otomatik çeviri, dil öğrenme ihtiyacının yerini almayacak
  • Haberm
  • Eğitim
  • Yapay zeka ve otomatik çeviri, dil öğrenme ihtiyacının yerini almayacak

Yapay zeka ve otomatik çeviri, dil öğrenme ihtiyacının yerini almayacak

ABONE OL
12 Mart 2024 13:24
Yapay zeka ve otomatik çeviri, dil öğrenme ihtiyacının yerini almayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

British Council ve Tahsilde Dijital İnovasyon Araştırma Enstitüsü tarafından, dünya çapında 1.348 İngilizce öğretmeni ortasında İngilizce öğretiminde yapay zeka kullanımı ve uygulamalarına ait görüşleri araştıran rapor yayınlandı. Öğretmenler ortasında en yaygın kullanılan yapay zeka dayanaklı araçların lisan öğrenme uygulamaları olduğu ortaya çıkarken, iştirakçilerin yüzde 51’i yapay zekanın öğretmenler olmadan İngilizce öğretebileceğinden kuşku duyuyor.

Birleşik Krallık’ın kültürel bağlar ve eğitim fırsatlarından sorumlu memleketler arası kuruluşu British Council ve Tahsilde Dijital İnovasyon Araştırma Enstitüsü (ODUGlobal, Old Dominion University, ABD) tarafından geliştirilen ‘İngilizce öğretiminde yapay zekâ: Geleceğe hazırlık başlıklı araştırma, dünya çapında İngilizce öğretiminde ve tahsilinde yapay zekanın kullanımını inceledi ve 118 ülke ve bölgeden 1.348 İngilizce öğretmeninden İngilizce öğretiminde yapay zekanın kullanımına ait karşılıklar topladı. Literatür taraması, anket ve nitel görüşmelerden oluşan rapor, yapay zekanın şu anda İngilizce tahsili ve öğretiminde nasıl kullanıldığına, mevcut araştırmaların nereye odaklandığına ve öğretmenlerin ve öteki kilit paydaşların süratle gelişen yapay zeka teknolojilerinin ortaya çıkışı ve uygulanması hakkında nasıl hissettiklerine dair derinlemesine bir tahlil içeriyor.

Öğretmenlerin yapay zeka kullanımları için eğitim gerekiyor

Yapılan ankete nazaran, İngilizce öğretmenlerinin yüzde 60’ı yapay zeka ve otomatik çevirinin sonunda lisan öğrenmeyi gereksiz hale getireceği görüşüne katılmıyor. Birçok iştirakçi ise lisanların derin kültürel, toplumsal ve duygusal istikametlerini ve insan etkileşiminin kalıcı bedelinin yapay zeka ile değiştirilemeyeceğini vurguluyor.

Yapay zekaya karşın lisan öğrenmeye devam etme muhtaçlığı doğrultusunda, İngilizce öğretmenlerinin yüzde 70’i öğrencilerin bu araçların yardımı olmadan İngilizce yazabilmeleri ve özerk yazma hünerlerini geliştirmeleri gerektiği konusunda hemfikir. Öğretmenlerin yeni öğrenme ortamındaki rolüne gelince, iştirakçilerin yüzde 51’i yapay zekanın 2035 yılına kadar öğretmen olmadan İngilizce öğretebileceğine kuşkuyla yaklaşıyor ve ‘gerçek’ eğitimcilerin değerini vurguluyor.

İlginizi Çekebilir;  Haliç Üniversitesi ve Güler Flexible Ambalaj Fabrikaları Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında bir araya geldi

Katılımcıların yüzde 80’i ayrıyeten, dünyadaki farklı İngilizce çeşitlerinin öğrenilmesini desteklemek, lisan tahsilinde kapsayıcılığı ve gerçekçiliği kolaylaştırmak ve öğretmenleri endişelendiren standardizasyon ve verimlilik sıkıntılarını azaltmak için yapay zekanın geliştirilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Ankette yer alan tabirlerin büyük çoğunluğunda öğretmenler tarafından lisana getirilen tarafsızlık, uzmanlara nazaran İngilizce öğretiminde yapay zekanın ortaya çıkışının yarattığı meçhullüğü gösteriyor. Öğretmenlerin sırf yüzde 20’si yapay zekayı öğretimde kullanmak için gereğince eğitimli olduğunu, yüzde 54’ü ise bu alanda yetersiz eğitim aldığını düşünüyor. 

Yapay zeka, İngilizce eğitim malzemelerinin oluşturulmasına katkı sağlıyor

İngilizce öğretiminde yapay zeka: Geleceğe hazırlık’ araştırmasında yer alan ankette, danışılan öğretmenlerin görüşlerine ek olarak, İngilizce öğretmeninin İngilizce öğretim çalışmalarında yapay zekayı nasıl kullandıkları hakkında da bilgi toplandı. Öğretmenler tarafından en yaygın olarak kullanılan yapay zeka dayanaklı araçlarının lisan öğrenme uygulamaları (yüzde 48), lisan oluşturma yapay zekası (yüzde 37) ve sohbet robotları (yüzde 31) olduğu ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, iştirakçilerin yüzde 24’ü listelenen yapay zeka araçlarından hiçbirini kullanmadıklarını bildiriyor.

İngilizce öğretiminde yapay zekanın en yaygın kullanım alanlarına bakıldığında ise iştirakçilerin yüzde 57’si yapay zekayı gereç oluşturmak için kullanırken bunu, öğrencilerin İngilizce pratik yapmalarına yardımcı olmak (yüzde 53) ve ders planları oluşturmak (yüzde 43) takip ediyor. Bununla birlikte, iştirakçilerin yüzde 18’i yapay zekayı bu gayelerin hiçbiri için kullanmadıklarını söylüyor. Bu da yeniden yapay zeka konusunda eğitim eksikliği ve İngilizce öğretiminin bugünü ve geleceği üzerindeki tesiri konusundaki belirsizlikle kontaklı olabileceği görüşünü destekliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.