DOLAR 32,7983 -0.02%
EURO 35,2993 0.04%
ALTIN 2.446,340,07
BITCOIN 2180864-0.15222%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Vodafone ve WWF’ten “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Vodafone ve WWF’ten “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası

Vodafone ve WWF’ten “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası

ABONE OL
11 Aralık 2023 01:24
Vodafone ve WWF’ten “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vodafone Grubu’nun WWF (Dünya Doğayı Müdafaa Vakfı) işbirliğiyle başlattığı “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyasına takviye veren ülkeler ortasına Vodafone Türkiye de katıldı. Global karbon emisyonunu azaltmayı amaçlayan kampanya kapsamında, kullanıcılardan toplanacak her cep telefonu için WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Muhafaza Vakfı) tabiat muhafaza çalışmalarına 35 TL bağışlanacak. Kampanyayla, tüm dünyada toplam bir milyon telefon toplanması hedefleniyor.

Tüm dünyada 2040 yılına kadar bedel zincirinde net sıfır emisyona ulaşmayı hedefleyen Vodafone Grubu’nun WWF (Dünya Doğayıı Müdafaa Vakfı) ile başlattığı “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyasına Vodafone Türkiye de katıldı. Elektronik atıkların azaltılmasını ve kullanılmayan cep telefonları için daha döngüsel bir iktisadın oluşmasını amaçlayan kampanya kapsamında, kullanıcılardan toplanacak her cep telefonu için WWF-Türkiye’nin tabiat müdafaa çalışmalarına 35 TL bağışlanacak. Tüm dünyada toplam bir milyon telefon toplanmasının hedeflendiği kampanyayla, kullanıcılar eski cep telefonlarını geri dönüşüme kazandırarak tabiatın korunmasına katkıda bulunmaya teşvik edilecek. Kampanya kapsamında bugüne kadar Avrupa ve Afrika’da 210 bin telefon toplandı. Vodafone Kümesi ve WWF’in işbirliği 2 yıl daha sürecek.

 Vodafone Türkiye İcra Şurası Lider Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şunları söyledi: “Yenilenmiş bir akıllı telefonun yeni üretilmiş bir akıllı telefona nazaran iklim değişikliği üzerindeki tesiri %87 daha az oluyor. Yenilenmiş bir telefon, karbon salımını yaklaşık 50 kilo azaltırken, 77 kiloya yakın hammadde tasarrufu sağlıyor. Teknolojiyi nasıl kullandığımızla ilgili hepimizin daha tabiat dostu seçimler yapabileceğimize inanıyoruz. Kümemizin WWF ile birlikte başlattığı kampanyayla, kullanıcılarımızı eski aygıtlarını döngüsel iktisada kazandırarak gezegenimiz için yarar yaratmaya teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda, takas edilen, geri dönüştürülen ya da bağışlanan her bir telefon için WWF-Türkiye’nin tabiat müdafaa çalışmalarında kullanılmak üzere 35 TL bağışlayacağız. Kampanyamızın, küresel karbon emisyonunu azaltma ve gezegenimizin doğal kaynaklarını müdafaa konusunda ilham verici olacağını düşünüyoruz.”

WWF-Türkiye Kurumsal İşbirlikleri ve Kaynak Geliştirme Küme Müdürü Nazlı Turanlı Demirpençe, şunları söyledi: 

“Dünyamız, tabiat ve biyolojik çeşitlilik kayıpları, iklim krizi ve plastik kirliliği başta olmak üzere birbiriyle temaslı çoklu meselelerle boğuşuyor. İnsan kaynaklı bu krizlerin aşılabilmesi, insanlık ve tüm canlıların varlığını sürdürebilmesi için herkese düşen sorumluluklar var. Bugün hayatın vazgeçilmez bir modülü olan teknoloji, iklim krizi ve tabiat kayıpları ile uğraşta de kıymetli bir araca dönüşebilir. İki memleketler arası kuruluş Vodafone ve WWF’in global işbirliği kapsamında, dijital teknoloji ve servis yararlanıcıları, bir yandan döngüsel iktisat ile karbon ayak izlerini azaltırken bir yandan da WWF-Türkiye’nin yaklaşık 50 yıldır ülkemizin tabiatını ve biyolojik çeşitliliğini korumak için yürüttüğü çalışmalarına katkıda bulunacak. Dünyamızı korumak birlikte mümkün.” 

 

Döngüsel iktisada katkı

“Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyası, Vodafone’un tüm dünyada hem israfı hem de karbon emisyonunu azaltmak üzere eskiyen aygıtları döngüsel iktisada kazandırmak gayesiyle yaptığı çalışmaların kıymetli bir ayağını oluşturuyor. Vodafone Kümesi, eskiyen aygıtlar için “takas”, “yenileme ve tekrar satış”, “onarım” ve “geri dönüşüm” olmak üzere 4 usul içeren bir yaklaşımla döngüsel iktisada katkıda bulunuyor. 

 

Pazara yenilenmiş telefon sunuyor 

Vodafone, Türkiye’de de Vodafone Yanımda “Faturaya Ek Cihazlar” kısmı üzerinden sunulan yenilenmiş ikinci el telefon alımı ve satımı hizmetiyle döngüsel iktisada katkı sağlıyor. Vodafone Türkiye, topladığı ikinci el telefonları yenileyerek pazara sunuyor. Şirket, bu biçimde iktisada katkısını artırarak devam ettirmeyi hedefliyor. 

 

Vodafone’dan “Doğanın Yanında Duran Elçiler” sertifikası

Vodafone Türkiye, “Gezegen İçin Bir Milyon Telefon” kampanyasını toplumsal medya üzerinden yürüttüğü irtibat çalışmalarıyla da destekliyor. “Doğanın Yanında Duruyoruz” temasıyla yürütülen çalışmalar ortasında projenin daha geniş kitlelere yayılmasını hedefleyen bir filtre de bulunuyor. Filtreyi kullandıkları öykülerini Instagram hesaplarından paylaşan tüm kullanıcılar “Doğanın Yanında Duran Elçi” ilan ediliyor. Filtrede proje ayrıntılarına yer veriliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.