DOLAR 32,2803 0.12%
EURO 34,9049 0.09%
ALTIN 2.424,140,12
BITCOIN 2182466-1.05988%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Uzmanlar uyardı! Tuvalette uzun oturmak hasta ediyor!
  • Haberm
  • Sağlık
  • Uzmanlar uyardı! Tuvalette uzun oturmak hasta ediyor!

Uzmanlar uyardı! Tuvalette uzun oturmak hasta ediyor!

ABONE OL
14 Mayıs 2024 14:00
Uzmanlar uyardı! Tuvalette uzun oturmak hasta ediyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle karın içindeki basıncı arttıran her türlü etkenin hemoroid hastalığının ortaya çıkmasını tetikleyebildiğini tabir eden uzmanlar, çok kabızlık yahut ishal, tuvalette uzun müddet oturmak, gebelik devrinde artan karın içi basıncı, hareketsiz bir hayat stili yahut uzun periyodik oturma üzere aktivitelerin hemoroid hastalığının ortaya çıkmasını tetikleyebildiğini söylüyor.

Hemoroidin vaktinde tedavi edilmesinin değerine işaret eden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Aldığımız suya dikkat etmeli, lifli besinlerle beslenmeli, kabızlık yahut ishal üzere durumların çözülmesi için tedbirler alınmalı. Şayet kilomuz varsa, bunu azaltmaya çalışmalıyız. Etkin bir hayat şeklini benimsememiz gerekebilir. Bu biçimde esirgeyici tedbirler alabiliriz.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, halk ortasında ‘basur’ olarak da bilinen hemoroid hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Hemoroid hastalığının ortaya çıkmasında birçok sebep var 

Hemoroidlerin, anüs bölgesinde bulunan küçük yastıkçıklar olduğunu ve anüs bölgesinden gazın ve sıvının çıkmasını engellemede yardımcı olduklarını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Ancak bu yastıkçıklar özelliklerini kaybettiklerinde, bir nevi varisler üzere ortaya çıkarlar ve hemoroid hastalığına neden olabilir. Hemoroid hastalığının ortaya çıkmasında birçok sebep bulunabiliyor.” dedi.

Aşırı kabızlık yahut ishal hemoroidi tetikliyor

Özellikle karın içindeki basıncı arttıran her türlü etkenin hemoroid hastalığının ortaya çıkmasını tetikleyebildiğini tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Bu faktörler ortasında şunlar bulunmaktadır: çok kabızlık yahut ishal üzere bağırsak hareketlerindeki düzensizlikler, tuvalette uzun mühlet oturmak, fazla kilo yahut obezite, gebelik periyodunda artan karın içi basıncı, makus beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir hayat şekli, uzun vadeli oturma yahut daima tartı kaldırma üzere aktiviteler. Bu faktörlerin hemoroid hastalığının ortaya çıkmasını tetikleyebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, sağlıklı bir ömür biçimi benimsemek ve bu faktörleri denetim altında tutmak kıymetli.” diye konuştu.

Hareketsiz ömür şekli terk edilmeli

“Hemoroid hastalığının tedavisinde medikal tedavi yahut cerrahi müdahale uygulanabilir, fakat en değerlisi hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için muhakkak tedbirlerin alınmasıdır.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, şayet hastalık ortaya çıkarsa, ilaç kullanımının yanı sıra hayat üslubundaki sıkıntıları da çözmek gerektiğini lisana getirerek, “Örneğin, hareketsiz bir ömür şekli varsa, faal olmalıyız; beslenme nizamında sıkıntılar varsa, bunları düzeltmeliyiz; kilo fazlalığı varsa, kilo vermeliyiz; uzun mühlet tuvalette oturma alışkanlığı varsa, bunu değiştirmeliyiz. Öncelikle bu gözetici tedbirleri almamız kıymetlidir. Beslenmemize lifli besinleri dahil etmeliyiz.” dedi.

İlaç işe yaramazsa cerrahi müdahale gerektiriyor

Hemoroidlerin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü evre olarak ayrılabileceğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, şöyle devam etti:

“Birinci ve ikinci derecedeki hemoroidler çoklukla dışarıya çok fazla çıkmazlar ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilirler. Lakin, ilaç tedavisi işe yaramazsa yahut durum ilerlerse, cerrahi müdahale gerekebilir. Üçüncü ve dördüncü derecedeki hemoroidler ise çoklukla cerrahi müdahale gerektirir. Cerrahi müdahale teknikleri ortasında lazerle tedavi yahut klasik cerrahi sistemler bulunabilir. Hangi tedavi metodunun uygun olduğuna karar vermek için hastalık yeterlice değerlendirilmeli ve buna nazaran bir tedavi planı oluşturulmalıdır.” 

Hemoroidin hayat kalitesi üzerine tesiri ne? 

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, verdiği belirtiler açısından, orada olmaması gereken bir durum varsa, ağrı yapabildiğini lisana getirerek, “Ele gelen göğüs olabilir, sıvı sızması nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılar ortaya çıkabilir, kanamalar olabilir. Bu durumlar hayatımızı konforlu olmaktan çıkarabilir. Bu belirtilerin ortadan kaldırılması için tedbirler almak gereklidir. Hayat biçimimizdeki aksaklıkların düzeltilmesi ve vaktinde tedavi edilmesi değerlidir. Aldığımız suya dikkat etmeli, lifli besinlerle beslenmeli, kabızlık yahut ishal üzere durumların çözülmesi için tedbirler alınmalı. Şayet kilomuz varsa, bunu azaltmaya çalışmalıyız. Faal bir ömür üslubunu benimsememiz gerekebilir. Bu formda gözetici tedbirler alabiliriz. Akabinde, ilaç tedavisi gerekiyorsa ilaç tedavisine başlanır yahut cerrahi tedavi gerekiyorsa müdahale yapılır.” diye konuştu.

Hamilelikte lokal anestezi ile tedavi yapılabiliyor

Bacaktaki varislerin artması üzere bedenin pek çok yerinde, hamilelikten ötürü varislerin ortaya çıkması üzere, hemoroidlerin de bir nevi varis üzere değerlendirildiğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Bu durum, o bölgede karın içindeki bebeğin yaptığı baskıdan ötürü, dolanımdan etkilenmesinden ötürü hemoroidlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumlar ekseriyetle hamilelik periyodundaki hemoroidler büyük komplike durumlar olmadığı sürece, lokal ilaçlarla ve tıbbi tedavilerle çözülebilir. Hamilelik sonrası periyotta ise, gebelik süreci takip edilmeli ve ileri derecede bir evredeyse, uygun bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Lakin bazen, hamilelik devrinde hemoroidin komplikasyonu olan trombüsler yani pıhtılı hemoroidler ortaya çıkabilir. Bu durumda, lokal bir anestezi ile o pıhtının hemoroid paketinden dışarıya alınmasıyla tedavi edilebilir. Bu süreç, lokal anesteziyle rahatlıkla yapılabilir.” dedi.

50 yaşından sonra daha sık görülüyor

Hemoroid hastalığının her yaşta görülebildiğini lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Ancak 20 yaşından evvel daha az yaygındır. Çoklukla 50 yaşlarından sonra daha sık görülür. Lakin ömür stili ve hayattaki faktörlere bağlı olarak yaş aralığı değişebilir.” formunda kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.