DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Uzmanı uyarıyor! Bone ve kadın çorabı ile filtre kahve yapılmaz
  • Haberm
  • Sağlık
  • Uzmanı uyarıyor! Bone ve kadın çorabı ile filtre kahve yapılmaz

Uzmanı uyarıyor! Bone ve kadın çorabı ile filtre kahve yapılmaz

ABONE OL
31 Ekim 2023 19:12
Uzmanı uyarıyor! Bone ve kadın çorabı ile filtre kahve yapılmaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanı uyarıyor!

Bone ve bayan çorabı ile filtre kahve yapılmaz

Kadın çorabı, saç bonesi üzere gereçlerin üretimi sırasında toz, tüy, saç, ufak böcek, sinek üzere istenmeyen yabancı unsurların bu materyallerin üzerine basitçe gezebildiğini tabir eden Besin Teknolojisi Öğr. Gör. Öznur Eyilcim, “Üretilen bu materyallerin etrafa temas ederek kirlenip üzerinde yabancı unsurları taşıması insan sıhhati açısından büyük risk oluşturur.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Besin Teknolojisi Öğr. Gör. Kimya Mühendisi Öznur Eyilcim, artan maliyetler nedeniyle kimi işletmelerin filtre kahve yapmak için bone ve bayan çorabı üzere malzemeler kullanmasını besin güvenliği açısından kıymetlendirdi.

Gıda güvenliği tüketiciyi muhafazayı amaçlıyor

Maliyetlerdeki artışın kolay ve ucuz üretim yolu aramada kıymetli bir neden olduğuna işaret eden Kimya Mühendisi Eyilcim, “Gıda güvenliğindeki en büyük hedef, tüketicileri besin kaynaklı tehlikelere karşı koruyarak; sıhhate ziyanlı olacak ve güvenliğini tehdit edecek ögeleri ortadan kaldırmak ya da önlemektir. Bone ve bayan çorabı üzere şahsî eserlerin rastgele bir besin eseri ile teması mutlaka çok kıymetli bir besin güvenliği sıkıntısıdır.” biçiminde konuştu.

Kadın çorabı, saç bonesi üzere gereçlerin üretimindeki şartlar…

Gıdanın fizikî, kimyasal ve biyolojik risk etmenlerine açık olduğunu, bunun da halk sıhhatini tehdit ettiğini vurgulayan Öğr. Gör. Öznur Eyilcim, şöyle devam etti:

“Filtre kahvede bone ve bayan çorabı üzere gereçlerin kullanımı fizikî tehlike olarak incelenecek olursa; besin güvenirliğine katiyen uygun değildir. Şu formda örneklemek gerekirse, bayan çorabı, saç bonesi üzere materyallerin üretimi sırasında toz, tüy, saç, ufak böcek, sinek üzere istenmeyen yabancı hususlar bu gereçlerin üzerine kolaylıkla gezebilir. Sterilizasyon sürecinin besinler için kıymetli olduğu düşünüldüğünde, bu yabancı hususların besinlerle temas edecek gereçler üzerinde olması ya da üretilen bu materyallerin etrafa temas ederek kirlenip üzerinde yabancı hususları taşıması insan sıhhati açısından büyük risk oluşturur.”

Kimyasal açıdan da riskli!

Elverişsiz şartlar altında üretilen dokumacılık eserlerinin biyolojik riskler oluşturabileceğini lisana getiren Kimya Mühendisi Eyilcim, şunları kaydetti:

“Virüs, parazit, bakteri üzere biyolojik risklere sebep olan etkenler, insan sıhhatini kıymetli ölçüde etkileyecektir. Son olarak besin güvenliği açısından incelendiğinde, saç bonesi ve bayan çorabının filtre kahve üretiminde kullanılması kimyasal açıdan en büyük riske sahiptir. Saç bonesi ve bayan çorabı üzere birçok giysinin yapısı, naylon ismini verdiğimiz poliamid bazlı sentetik liften, polyesterden yahut akrilikten oluşabiliyor.

Bu unsurların yüksek sıcaklıklara maruz kalmaları yapısal bozulma sonucu çözünmeye neden olabilir. Dahası tüm bu hususlar zararsız olsalar dahi, saç boneleri ve bayan çoraplarının üretimi esnasında renk vermek hedefiyle sentetik boyalar ve ağartma hedefiyle ziyanlı yardımcı kimyasallar da kullanılır.”

Dezenfeksiyona uygun müslin kullanılabilir

Filtre kahve üretimi sırasında saç bonesi ve bayan çorabının kullanılmasının, kimyasal unsurların sıcak suda çözünmesine ve kanser üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabileceğini tabir eden Öğr. Gör. Öznur Eyilcim, “Kahve filtresi süreci için tek kullanımlık özel filtre kağıtlar ya da tekrar kullanım ve dezenfeksiyona uygun müslin yüzde 100 pamuklu yeni jenerasyon filtreler üzere besin için uygun materyaller kullanılabilir. Bayan çorabı, bone üzere eserler şahsî kullanım dışında asla kullanılmamalı.” diye konuştu.

Eldiven kullanılmadan besin eserleri hazırlanmamalı

Öğr. Gör. Öznur Eyilcim, kafe ve restoranlarda insan sıhhatini tehdit edecek en büyük riskin çapraz kontaminasyondan kaynaklı olduğunu lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Bu kontaminasyon ile biyolojik etmen olan ziyanlı bakteriler, virüsler bir yüzeyden başka yüzeye geçer. Bu kontaminasyonun kaynağı çalışanlar, çalışma yüzeyleri, kullanılan ekipmanlar, aygıtlar, paklık aparatları olabilir. Çalışanlar özelinde bakıldığında, eller besin ile birebir temas halindedir ve eldiven kullanmadan hazırlanan besin eserlerinde kontaminasyon çokça görülür. Ellerin gereğince dezenfekte edilmemesi ya da el paklığı için kullanılan çeşitli bezler halk sıhhati için büyük risk teşkil eder.

Bunun dışında çalışma yüzeylerinin gereğince temizlenip dezenfekte edilmemesi, kullanılan kaşık, bıçak üzere ekipmanların yahut kesme tahtalarının birden fazla besin için temizlenmeden kullanılması üzere birçok süreç kontaminasyona neden olur.”

Çalışanlara besin sıhhati ve güvenliği eğitimi şart

Halk sıhhatini tehdit eden ögelerin ortadan kaldırılması için tedbirler alınması gerektiğini kaydeden Kimya Mühendisi Öznur Eyilcim, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Öncelikle işletmelerin nizamlı olarak kontrolleri gerçekleştirilmeli ve mevzuata uygun olmayan durumların tespitinde gerekli süreçler uygulanmalı. Çalışan bireylerin besin sıhhati ve güvenliği konusunda eğitilmesi de bir öteki kıymetli konu.

Kafe ve restoranlarda besin güvenliğine uygun olmayan ve halk sıhhatini tehdit eden gereçlerin kullanımına şahit olan tüketicilerin, kesinlikle ALO174 Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Besin Çizgisini arayarak ihbar ve şikâyette bulunmaları gerekir.” Doi numarası: https://doi.org/10.32739/uha.id.42725

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.