DOLAR 32,5041 0.09%
EURO 34,7272 0.44%
ALTIN 2.477,56-0,34
BITCOIN 1989856-2.22971%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!
  • Haberm
  • Sağlık
  • Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!

Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!

ABONE OL
14 Mart 2024 14:12
Uzmanı uyardı! Siyasi partiler seçim kampanyalarını itidalli bir şekilde yürütmeli!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel seçimlerin genel seçimlerde olduğu kadar olmasa da partiler ortasında önemli bir rekabete sahne olduğunu söz eden uzmanlar, siyasi partilerin, adayların seçim kampanyalarını itidalli bir biçimde yürütmesi teklifinde bulunuyor. Siyasi partilerin seçim kampanya sürecinde toplumu kutuplaştırmayan bir lisan kullanmalarının, toplumsal barışa kıymetli bir katkı sunacağını lisana getiren Siyaset Bilimci Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Mümkün mertebe yumuşak ve toplumu kutuplaştırmayan bir lisan kullanmaları, toplumsal barışa değerli bir katkı sunacaktır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Milletlerarası Münasebetler (İngilizce) Kısım Lideri Prof. Dr. Havva Kök Arslan, mahallî seçimler öncesi mümkün kaotik durumları önlemek için yapılması gerekenlere işaret etti.

“Yerel seçimler, genel seçimlerde olduğu kadar olmasa da rekabete sahne oluyor”

Yerel seçimlerin genel seçimlerde olduğu kadar olmasa da partiler ortasında önemli bir rekabete sahne olduğunu söz eden Prof. Dr. Havva Kök Arslan, lokal seçimlerin bilhassa büyük kentlerde partilerin kendi adaylarının kazanmasının, ülkedeki siyasi prestijlerini güçlendirmesi ve iktidarlarını pekiştirmesi açısından, muhalefet partileri açısından da iktidar yarışında güç kazanmak için bir rekabet alanı olduğunu söyledi.

“Yerel seçimler ülkemizin demokrasi kültürüne olan bağlılığına katkı sunuyor”

“Böyle bir rekabet ortamında tüm partilerin seçim rekabetinin seçimi gölgelemesine müsaade vermeyecek halde davranması elzemdir.” diyen Prof. Dr. Havva Kök Arslan, şunları lisana getirdi:

“Tüm partilerin seçmenlerine ve seçmenlerin kendi bölgelerindeki sandık tercihlerine saygılı davranacak biçimde davranmaları, seçmenlerine sakin sağduyulu ve şuurlu hareket etme konusunda dikkatli davranmalarını tavsiye etmeleri yararlı olacaktır. Tıpkı biçimde sandık vazifelilerinin de sorumlu vatandaş şuuruyla hareket etmesi ve kuşkuya yer vermeyecek halde şeffaf bir süreç yürütmeye ihtimam göstermeleri muhtemel olumsuz durumları engellemek yahut asgariye indirmek açısından büyük değere sahiptir. Mahallî seçimler ülkemizin demokrasi kültürüne ve demokratik bedellerine olan bağlılığına da katkı sunmaktadır.”

İlginizi Çekebilir;  Dr. Ender Saraç: D Vitamini En Önemli İlaç

“Adaylar seçim kampanyalarını itidalli bir halde yürütmeli”

Siyasi partilerin, adayların seçim kampanyalarını itidalli bir formda yürütmesi teklifinde de bulunan Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Mümkün mertebe yumuşak ve toplumu kutuplaştırmayan bir lisan kullanmaları, toplumsal barışa değerli bir katkı sunacaktır. Seçim kampanya sürecinde kullanılacak lisan ve genel atmosfer esasen seçim gününe göre toplumsal sükunet açısından daha kıymetlidir. Lakin tekrar de olumsuz durumlarla karşılaşılması durumunda partilerin de seçmenlerine itidalli davranma konusunda davette bulunmaları yararlı olacaktır.” dedi.

Seçim periyotlarında toplumsal medyanın rolü ve sorumluluğu nedir?

Prof. Dr. Havva Kök Arslan, seçim periyotlarında toplumsal medyanın rolünün de tıpkı medya üzere kıymetli olduğunu kaydederek, “Medyada olabileceği üzere toplumsal medyada da bilgi kirliliğinin önüne büsbütün geçmek mümkün değildir. Bu nedenle toplumun seçim öncesinde olduğu üzere sonrasında da dolanıma giren bir bilgiyi teyit etmeden ciddiye almaması epey kıymetlidir. Her kesitten toplumun prestij ettiği ve sorumluluk şuuruyla hareket eden bireylerin paylaşımlarının dikkate alınması, kaynağı ve mesnedi muhakkak olmayan birtakım şoke edici yahut galeyana getirici paylaşımlara karşı serinkanlı olunması her şeyden daha fazla değerlidir. Toplumumuz her ne kadar duygusal ve sıcakkanlı olsa da geçmişte olduğu üzere bugün de hakikat vakitte soğukkanlılığını muhafazasını bilmiştir.” diye vurguladı. 

“Rekabet siyasetin tabiatında var”

Seçim sırasında şeffaf bir sürecin işletilmesine ihtimam gösterilmesinin değerine işaret eden Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Rekabet siyasetin tabiatında vardır ve evvelki seçimlerde olduğu üzere süreç içinde yer yer sandıklarda itirazlar olacaktır. Bu durumlarda herkesin kurallara ve kanunlara uygun hareket etmesi mümkün aksilikleri en aza indirebilecektir. Tüm vatandaşlar olarak sorumluluğumuz hukuka hürmet duyarak, sakin ve huzurlu bir seçim geçirmek ve halk iradesinin en yanlışsız halde sandığa yansımasına katkıda bulunmaktır. Bunun yolu da demokratik kültürü özümsemek ve seçmen iradesi hangi bölgede ne istikamette olursa olsun hürmet duymaktan geçmektedir.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Meme biyopsisi hakkında bilinmesi gereken 5 nokta !

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.