Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Urlalılar 97 yıldır Atatürk’ü bağrına basıyor

Urlalılar 97 yıldır Atatürk’ü bağrına basıyor

admin admin -
151 0

Mustafa Kemal Atatürk’ün Urla’ya Gelişinin 97. yıldönümü Urla’da merasimle kutlandı. Mermerli Çeşme önünden başlayan coşkulu kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önüne kadar devam ederken Cumhuriyet Meydanında yapılan halk oyunları gösterisi izleyenlerin büyük beğenisini kazandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Urla’ya Gelişinin 97. yıldönümü Urla’da çoşkuyla kutlandı. Mermerli Çeşme önünden başlayan kortej yürüyüşünün coşkusu Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önüne kadar devam etti. Merasime Urla Kaymakamı ve Belediye Lider V. Karaburun Kaymakamı Eyüp Kaykaç’ın yanı sıra Garnizon Kumandan V. Albay Osman Altun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı V. Cumhuriyet Savcısı Davet Başaran Oğuz, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Duman, İlçe Jandarma Kumandanı Üsteğmen Adem Aydoğdu, siyasi parti temsilcileri, STK liderleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Merasime Atatürk Anıtı’na Urla Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Urla Belediye Başkanlığı, siyasi partilerin ilçe temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları tarafından çelenklerin sunulmasının akabinde Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı ile devam edildi.

 

YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Törende Urla Kaymakamı ve Belediye Lider V. Karaburun Kaymakamı Eyüp Kaykaç günün mana ve kıymetini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Kaymakam Kaykaç konuşmasında şunları lisana getirdi: “Bundan tam 100 yıl evvel Cumhuriyetimiz kurulmuş, Kurtuluş Savaşı’ndan muvaffakiyetle çıkılmış ve Cumhuriyet’in inkılapları bir bir gerçekleştirilmeye başlanmıştı. Lakin bu inkılapların halk nezdinde uygulanışı, artısı yahut eksisinin kıymetlendirilmesi için Gazi Mustafa Kemal Atatürk yurdun birçok noktasına seyahatler düzenleyip yerinde görmek istiyordu. Bu emelle yurdun birçok yerine seyahatler düzenledi. Bu seyahatlerden bir adedinde bundan tam 97 yıl evvel 30 Haziran’da Urla ilçemizi ziyaret etmişti. Tam 97 yıl evvel tam bugünkü coşkuyla Gazi’mizi, Atatürk’ümüzü karşılayıp bağrımıza bastık. O büyük coşku ile de burada konuk ettik. Burada konuk ettiğimiz günde Gazi’nin şöyle bir kelamı vardı: ‘İnkılapları yaptık lakin işimiz bitmedi. Daha yapacak çok işimiz var. Bundan ötürü gençlere ve sizlere çok iş düşüyor.’ minvalinde bir konuşma yapmıştı. Bugün de birebir formda yapacak çok işimiz var. Gençlerimizden ve Urlalı hemşerilerimizle birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizin temel pahaları üzerinde çalışacağımız ve muasır medeniyetler düzeyine çıkaracağımız birçok işler var. Ben bu his ve kanılar içerisinde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş o periyodun Urlalı hemşerilerimizin hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.”

İlginizi Çekebilir;  Avrupa Hareketlilik Haftası Karşıyaka'da Coşkuyla Başladı

Urla Kaymakamı ve Belediye Lider V. Kaymakam Kaykaç’ın konuşmasının akabinde EGİAD Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Kaan Bekar Mustafa Kemal’e Sesleniş isimli şiirini seslendirdi. Program Urla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları ve Urla Belediyesi Halk Oyunları Takımının folklor şovları ile son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar