DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Umuda dönüşen hikayelerin kahramanları anlattı

Umuda dönüşen hikayelerin kahramanları anlattı

ABONE OL
24 Ekim 2023 03:24
Umuda dönüşen hikayelerin kahramanları anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında düzenlenen “Umuda Dönüşen Hikayeler” isimli aktiflikte Komedyen Kaan Sekban’ın moderatörlüğünde; uzmanlarla hastalar buluştu. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde gerçekleştirilen söyleşide, hastaların umuda dönüşen his yüklü öyküleri paylaşıldı, tedavideki son yenilikler anlatıldı…Kaan Sekban konuşmasında annesinin hastalığı sırasında yaşadığı tecrübeleri anlattı. Hastalar kadar hasta yakınlarının da moralinin yüksek olmasının ehemmiyetine değinen Sekban, esprileriyle iştirakçileri güldürdü. 

 

Son yıllarda süratle yaygınlaşan ve dünyada her 8 bayandan birinin kapısını çalan göğüs kanserinin erken teşhis edilmesi, tedavi muvaffakiyetini artırıyor. Erken teşhis içinse ‘toplumsal farkındalığı’ artıracak etkinlikler düzenleniyor. Bu aktiflerden biri de, Acıbadem Maslak Hastanesi’nin, Pİ Bayan Kanserleri Derneği işbirliği ile gerçekleştirdiği Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı’na özel söyleşisi oldu. Komedyen Kaan Sekban’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide doktorlar ve hastalar içten bir atmosferde niyetlerini ve hislerini paylaştılar. Acıbadem Üniversitesi Senoloji Enstitüsü Lideri ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nuran Beşe, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gül Esen İçten, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Taner Korkmaz, Pi Bayan Kanserleri Derneği İdare Konseyi Üyesi Seral Çelik ve kendisi de göğüs kanserini yenmiş Gazeteci Fulya Soybaş’ın konuşmaları sonrasında, izleyici sıralarındaki hastalar, umut dolu kıssalarını aktardılar. 

Prof. Dr. Cihan Uras: “Sadece 5 dakika ayırarak kendiniz için yeterli bir şey yapın”

Prof. Dr. Cihan Uras, son yıllarda genç yaşlarda da çok sık görülür hale gelen göğüs kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını vurguladığı konuşmasında, erken teşhiste gerek tertipli taramaların gerekse ‘kişinin kendini elle muayenesi’nin çok değerli rol oynadığını belirterek “20 yaş üzerindeki bayanlar ve risk kümesindeki erkekler (ailesinde yumurtalık, bağırsak ve göğüs kanseri hikayesi olanlar) ayda bir sefer ayna karşısında yalnızca 5 dakikalarını ayırmalı ve kendi kendilerine elle göğüs muayenelerini yapmalılar” dedi. Göğüste ele gelen kitle, göğüs başından akıntı, göğüs cildinde portakal kabuğu görünümü, göğüs cildinde çekinti, göğüste ağrı, kızarıklık ve şişme olabildiği üzere, ağrısız kitle de hissedilebileceğini belirten Prof. Dr. Uras “Her ele gelen kitle göğüs kanseri manasına gelmese de ihmal edilmemeli ve kesinlikle tabibe danışılmalıdır” diye konuştu. 

Kaan Sekban: “Hoop, bayılmışım!”

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Komedyen Kaan Sekban, uzmanların kansere karşı ömür biçimi değişikliği tekliflerini uyguladığını belirterek şöyle dedi: “Kurumsal alanda çalışırken güne 4 kaşarlı tost ve 2 poğaça ile başlardım. 93 kiloydum. Bu duruma dur dedim. İstifa ettim. Kurumsal hayatı bıraktıktan sonra ömür biçimimi de değiştirdim. Ama oburuyla değil, kendimle yarışıyorum. Koşmuyorum, koşmayı hiç sevmem. Yürürüm ben. 41 yaşındayım; bu yaşta dizlerimi yoramam! Onun yerine her gün yokuş üst yürüyorum. Kilo verdim. Telefonla olan alakamı de düzenledim. Artık gece yatak odama telefon götürmüyorum. Telefonumu salonda bırakıyorum. Telefona bakarak yürüyüş de yapmıyorum. Ana yani yürüyüşüme ve etrafımda gördüğüm şeylere odaklanıyorum.” 

Hastalığın teşhis ve tedavisinde moralin çok değerli olduğunu belirten Sekban, hasta yakınlarının da bilinçlendirilmesi gerektiğini, annesinin göğüs kanseri haberini aldığındaki yansısını şöyle anlattı: “Annemin hastalığını ablam bana söylemeye karar vermiş. Benim annemi nasıl sevdiğimi bilir. Beni oturttu bir sandalyeye ablam. ‘Bak Kaan dedi, korkulacak bir şey yok, annemize teşhis konulmuş: Göğüs kanseri’. Ben, hoooop, sandalyeden aşağı kaymışım, bayılmışım! Beni ayıltan kim, annem! ‘Oğlum, kendine gel, bir şey yok’ diyor. Gelmiş başıma, beni ayıltmaya çalışıyor!” 

 Prof. Dr. Nuran Beşe: “Yenilikçi yaklaşımlar hayat kalitesini koruyabiliyor”

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nuran Beşe, son yıllarda göğüs kanseri tedavisinde birbiri gerisine yenilikler yaşandığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Radyasyon onkolojisi göğüs kanseri tedavisinde olmazsa olmaz bir ehemmiyete sahip. Bugün yeni teknolojik aygıtlarla tedavide çok büyük kazanımlar elde etmiş durumdayız.”

Hastaların ‘ikisi bir arada’ olarak bildiği, hem cerrahi hem de radyoterapinin bir ortada verildiği, intraoperatif radyoterapi formülünden bahseden Prof. Dr. Beşe,  hasta konforunu yükselten bu usulün her hasta için uygun olmadığını vurgulayarak  “Tek doz radyoterapi kullanarak sağlam dokuları muhafaza oranını da yükseltiyoruz. Ameliyat sırasında 20-40 dakika ortasında süren süreçte, hastaya tek doz radyoterapi veriyoruz. Böylelikle hastanın ameliyat sonrası radyoterapi olması gerekmiyor. Teknolojisi, yeni değil. Sonuçları başarılı. Yeterli bir takım çalışmasını da gerektiriyor.  Uygun hasta seçildiğinde hasta açısından çok konforlu bir yöntem” dedi. 

 

Prof. Dr. Gül Esen İçten: “Gereksiz biyopsi oranı değerli oranda azaldı”

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gül Esen İçten de konuşmasında; farkındalık çalışmasının çok değerli sonuçları olduğunu söyleyerek, şunları söyledi: “Bu hafta iki hastaya göğüs kanseri tanısı koyduk. Çoklukla bu tanıyı alan hastalar, şok geçirir, çok üzülür. Lakin bu hastalarımızın reaksiyonları olağandı. ‘Tedavisi var. Geçer gider’ üzere cümleler döküldü ağızlarından. Bir tabip olarak anladım ki, farkındalık çalışmaları toplumu etkiliyor. Gerçek bilgi edinmelerini, gereksiz kaygı yaşamalarını engelliyor.” 

 

Prof. Dr. Gül Esen İçten, ülkemizin göğüs kanseri teşhis ve tedavisinde dünya standartlarında hatta pek çok ülkeden önde olduğunu vurgulayarak son yıllarda süratle gelişen yeni teknolojiler sayesinde kanser tespit oranının çok kıymetli ölçüde arttığını belirtti. Göğüs kanserinin erken teşhisi için mamografi taramanın değerine değinen Prof. Dr. Gül Esen İçten, gereksiz kaygılara dikkat  çekerek şunları dedi:  “Pek çok bayan mamografide alınan radyasyondan ötürü telaş duyuyor; meğer bu süreç sırasında alınan radyasyon dozu son derece düşük. Bir kişinin 3 ayda olağan olarak maruz kaldığı ya da uzun bir uçak seyahatinde alınan radyasyon dozu mamografiye eşit. Dijital mamografilerde bu doz daha da düşüyor.”

 

Prof. Dr. Taner Korkmaz: “Akıllı ilaçlarla maksada odaklı, bireye özel tedavi”    

 Meme kanseri tedavisindeki son gelişmeleri anlatan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Taner Korkmaz da, “Meme kanserinin, bilim dünyasında üzerinde en çok araştırma yapılan spesifik bir kanser tipi olması sayesinde teşhis ve tedavisinde çok süratli ilerlemeler yaşıyoruz. Son yıllarda göğüs kanserinin moleküler genetik yapısını öğrendikçe ve yeni formüller geliştikçe artık erken evrede kemoterapi kullanımı gittikçe azalıyor. Örneğin bugün her 5 hastadan biri genetik profiline nazaran artık kemoterapi almayabiliyor. Göğüs tümörlerinde artık ileri evrelerde bile akıllı ilaçlar, immünoterapi ile şahsa özel ve maksada odaklı tedaviler uygulayabiliyoruz. Böylelikle sağlıklı hücrelerin hasar almasını önleyebiliyor, tedaviyi çok daha faal yaparak tam muvaffakiyet sağlayabiliyoruz. Erken teşhisin hayati değere sahip olması hasebiyle bu çeşit farkındalık aktiflikleri son derece değerli” diye konuştu. 

Seral Çelik: “Kadınların yol arkadaşı oluyoruz”

Pembe İzler Bayan Kanserleri Derneği İdare Şurası Üyesi Seral Çelik, kanserin insan hayatında derin izler bıraktığını belirterek şunları söyledi: “Dernek olarak, bayanların hayatındaki izleri, umudun rengi olan pembeye çevirmek için yola çıktık. Bu hastalıkla tanışan bayanların yol arkadaşı olmak istiyoruz. Hiç kolay bir seyahat değil bu. Kanserin tıbbi dayanak dışında psiko-sosyal tarafı de var. Bu gereksinimlerini düşünerek projeler gerçekleştiriyoruz. Kemoterapi nedeniyle saçları dökülen bayanlarımıza peruk dağıtıyoruz. Peruk, bayanların ruhsal ve toplumsal manada güçlenmesini sağlıyor. Ayrıyeten Pinkline ismini verdiğimiz, online olarak faal kanser hastalarına fiyatsız psikoterapi, beslenme danışmanlığı ve cilt bakımı hizmeti veriyoruz. Çeşitli farkındalık çalışmaları ile uzmanlarımızdan aldığımız bilgileri topluma ulaştırmaya çalışıyoruz. Maalesef göğüs kanseri yaygın. Bu nedenle daha çok bayana ulaşmak için çalışıyoruz.”

Fulya Soybaş: “İlk duyduğumda şok oldum”

Hiç beklemediği bir anda göğüs kanseri tanısı aldığını ve duyunca şok olduğunu belirten Hürriyet Köşe Muharriri, Gazeteci Fulya Soybaş, “Tanıyı söylediklerinde birinci aklıma gelen çocuğum oldu. 8 yaşındaydı. Büyüdüğünü göremeyecek miyim diye üzüldüm. Günlerce kendime gelemedim. Sadece aileme söyleyebildim. Lakin 6 ay sonra etrafıma söyleyebilir hale geldim. O vakit kendi öykümü yazdım. Şöyle düşündüm; ben yaşadıklarımı anlatarak öteki bayanlara takviye olabilirim. Sahiden de o denli oldu. Yazdım ve binlerce kişi bana yazdı. Birçok bayanla tıpkı sorulara cevap aradığımızı, tıpkı hisleri yaşamış olduğumuzu gördüm. Dayanıştık birbirimizle. Dayanışma çok önemli” dedi. Tedavi sırasında çalışmaya devam ettiğini belirten Soybaş, hastalığına karşın çalışmayı seçtiğini ve kendisine çok âlâ geldiğini belirterek, sevdiği şeyleri yapmanın insanı güçlendirdiğini söz etti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.