Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. UCLG Başkanı Altay: “Dünyada Barışın, Huzurun, Kardeşliğin Sağlanması İçin Yoğun Gayret Göstereceğiz”

UCLG Başkanı Altay: “Dünyada Barışın, Huzurun, Kardeşliğin Sağlanması İçin Yoğun Gayret Göstereceğiz”

admin admin -
61 0

Dünyanın en büyük mahallî idare teşkilatı olan UCLG Dünya Kurulu Konya Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde gerçekleştirildi. Dünya Konseyi’nde UCLG’nin periyot başkanlığını devralan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, bir yıl boyunca bu erdemli vazifesi yürüteceklerini vurgulayarak, “Cumhuriyetimizin 100. yılında bu türlü değerli bir misyonu üstleniyor olmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. UCLG devir başkanlığımız kentimize, ülkemize ve tüm dünya insanlığına iyi olsun. Başkanlığı devraldığımız özel günde bizleri yalnız bırakmayan değerli bakanlarımıza, AK Parti Mahallî İdareler Liderimize, TBMM Sanayi ve Teknoloji Komitesi Liderimize, Sayın Valimize, büyükelçilerimiz, milletvekilimize, belediye liderlerimize ve tüm iştirakçilere teşekkür ediyorum. UCLG’nin lideri olarak dünyada barışın, huzurun, kardeşliğin sağlanması için ağır bir uğraş içerisinde olacağız” dedi.

Dünya Belediyeler Birliği olarak bilinen Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Dünya Teşkilatı (UCLG) Dünya Kurulu 26, 27, 28 Ekim tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde 50 ülkeden 400’e yakın lokal ve bölgesel idare temsilcisi ile yedi kıtadan konukların katıldığı UCLG Dünya Kurulu çerçevesinde Konya, ağır gündemlerle birçok toplantıya konut sahipliği yaptı.

FARKLI BAHİS BAŞLIKLARINDA OTURUMLAR DÜZENLENDİ

Üç gün süren UCLG Dünya Konseyi’nde; Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Kurulu (CEMR) toplantısı, UCLG Mali İdare Komitesi, UCLG Tüzük Komitesi, UCLG Avrasya Konseyi, UCLG İdare Konseyi ve UCLG Dünya Kurulu toplantıları ile Siyaset Tartışmaları gerçekleştirildi.

BAŞKAN ALTAY UCLG PERİYOT BAŞKANLIĞINI DEVRALDI

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, AK Parti Lokal İdareler Lideri Yusuf Ziya Yılmaz, TBMM Sanayi ve Teknoloji Komitesi Lideri Mustafa Varank ve çok sayıda davetlinin iştirakiyle düzenlenen Gala Kültürel Programında UCLG Devir Başkanlığını Uruguay Montevideo Belediye Lideri Carolina Cosse’den devraldı. Lider Altay, Dünya Belediyeler Birliği Lideri sıfatıyla Konya’dan tüm dünyaya barış, kardeşlik ve dostluk bildirileri verdi.

İlginizi Çekebilir;  Muğla Büyükşehirden Düğerek'te 25 Milyonluk TL'lik Alt ve Üstyapı Çalışması

“YOĞUN GÜNDEMLERLE DÜNYA KURULUNU TAMAMLADIK”

Konya’da gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’ni kıymetlendiren Dünya Belediyeler Birliği Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, 7 kıtadan 400’e yakın konuğu Konya’da ağırladıklarını ve ağır gündemlerle Dünya Konseyi’ni tamamladıklarını vurguladı.

“1 YIL BOYUNCA BU ERDEMLİ VAZİFESİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE LİDERİ OLARAK YÜRÜTECEĞİZ”

UCLG’nin merkezi Barselona’da bulunan dünyanın en büyük mahallî idare teşkilatı olduğunu ve 5 milyardan fazla insanı temsil ettiğini anımsatan Lider Altay, “140 ülkeden 240 bin belediye ve 175 bölge teşkilatının olduğu, Birleşmiş Milletler nezdinde mahallî idarelerin resmi temsilcisi kabul edilen bir teşkilat. Dünya Konseyi’yle birlikte devir başkanlığını da Konya Büyükşehir Belediye Lideri olarak Uruguay Montevideo Belediye Liderimiz Sayın Carolina Cosse’den devraldık. Cumhuriyetimizin 100. yılında, bir  yıl boyunca bu gururlu vazifesi Konya Büyükşehir Belediye Lideri olarak yürüteceğiz” diye konuştu.

“UCLG DEVİR BAŞKANLIĞIMIZ; KENTİMİZE, ÜLKEMİZE VE TÜM DÜNYA İNSANLIĞINA GÜZEL OLSUN”

Cumhuriyetin 100. yılında bu türlü değerli bir misyonu üstleniyor olmaktan büyük bir memnunluk duyduğunu lisana getiren Lider Altay şunları kaydetti: “Dünya Kurulu boyunca başta Filistin olmak üzere dünyada yaşanan sorunlarla ilgili gündem oluşturma fırsatımız oldu. Kapanış oturumunda da 6 Şubat’ta yaşadığımız zelzeleyle ilgili hem bir bilgilendirme hem de mevzuyla ilgili ayrıntılı çalışma teklifinde bulundum. Bir yıl boyunca lokal idarelerin en güçlü sesi olan UCLG’nin lideri olarak dünyada barışın, huzurun, kardeşliğin sağlanması için ağır bir uğraş içerisinde olacağız. UCLG periyot başkanlığımız kentimize, ülkemize ve tüm dünya insanlığına iyi olsun. Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığını devraldığımız özel günde bizleri yalnız bırakmayan değerli bakanlarımız, AK Parti Lokal İdareler Liderimiz, TBMM Sanayi ve Teknoloji Komitesi Liderimiz, Sayın Valimiz, büyükelçilerimiz, milletvekilimiz başta olmak üzere; UCLG Başkanlık Kurulu ve İdare Konseyine, tüm belediye liderlerimize, AK Parti, MHP, BBP Vilayet Liderlerimize, teşkilat mensuplarımıza, sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerine ve tüm iştirakçilere sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” 

İlginizi Çekebilir;  BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır'dan Başkan Aydıner'e ziyaret

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar