DOLAR 32,8703 0.05%
EURO 35,6868 -0.01%
ALTIN 2.554,320,37
BITCOIN 2168747-1.1665%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Tuzak e-postalarla şirketlere saldırıyorlar

Tuzak e-postalarla şirketlere saldırıyorlar

ABONE OL
22 Mart 2024 11:49
Tuzak e-postalarla şirketlere saldırıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dijital güvenlik şirketi ESET, tehdit aktörleri tarafından  kötü hedefli yazılımları gizlemek için kullanılan AceCryptor taarruzlarında büyük bir artış kaydetti. En çok etkilenenler ülkeler Polonya, Bulgaristan, Slovakya, İspanya ve Sırbistan oldu. Türkiye atak kampanyasının düzenlendiği ülkeler içerisinde yer aldı. 

ESET bilgilerine nazaran akın kampanyalarının gerisindeki tehdit aktörü, spam e-postalar göndermek ve bu e-postaların sağlam görünmelerini sağlamak  için ele geçirilmiş hesapları berbata kullandı. Spam kampanyalarının emelinin, tarayıcılarda yahut e-posta istemcilerinde saklanan kimlik bilgilerini elde etmek olduğu belirtiliyor. 

2023 yılının birinci ve ikinci yarısı ortasında AceCryptor akınları ile ilgili ESET tespitleri üç katına çıktı ve bu da dünya çapında 42 bin ESET kullanıcısının korunmasına karşılık geldi. ESET, son aylarda AceCryptor’ın kullanımında kıymetli bir değişiklik olduğunu, yani Rescoms’u (Remcos olarak da bilinir) yayan saldırganların AceCryptor’ı kullanmaya başladığını, daha evvel bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını kaydetti. Rescoms, tehdit aktörleri tarafından çoklukla berbat niyetli emellerle kullanılan bir uzaktan erişim aracı(RAT); AceCryptor ise tespit edilmesini engellemek için makus emelli yazılımları gizleyen bir kripto hizmetidir. ESET araştırmacıları, dağıtılan berbat gayeli yazılımların davranışlarına dayanarak, bu kampanyaların emelinin hedeflenen şirketlere karşı daha fazla hücum için e-posta ve tarayıcı kimlik bilgilerini elde etmek olduğunu varsayıyor. AceCryptor ile paketlenmiş Rescoms RAT örneklerinin büyük çoğunluğu, Orta Avrupa (Polonya, Slovakya), Balkanlar (Bulgaristan, Sırbistan) ve İspanya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerini gaye alan çok sayıda spam kampanyasında birinci uzlaşma vektörü olarak kullanıldı.

Şüpheli e-postaları açmayın

Son AceCryptor with Rescoms kampanyasını keşfeden ESET araştırmacısı Jakub Kaloč şu değerlendirmeleri paylaştı. “Bu kampanyalarda AceCryptor, birden fazla Avrupa ülkesini amaç almak ve birden fazla şirketten bilgi almak ya da birinci erişimi sağlamak için kullanıldı. Bu ataklardaki berbat hedefli yazılımlar, birtakım durumlarda epeyce ikna edici olan spam e-postalarla dağıtıldı; hatta bazen spam e-postalar yasal lakin berbata kullanılan e-posta hesaplarından gönderildi. Bu cins e-postaların eklerini açmak sizin yahut şirketiniz için önemli sonuçlar doğurabileceğinden, neyi açtığınızın farkında olmanızı ve bu berbat gayeli yazılımı tespit edebilen emniyetli bir uç nokta güvenlik yazılımı kullanmanızı tavsiye ediyoruz”.

2023’ün birinci yarısında AceCryptor tarafından paketlenen makûs emelli yazılımlardan en çok etkilenen ülkeler Peru, Meksika, Mısır ve Türkiye olurken, en fazla atak Peru’da gerçekleşti. Rescoms spam kampanyaları yılın ikinci yarısında bu istatistikleri kıymetli ölçüde değiştirdi. AceCryptor ile dolu makûs emelli yazılımlar çoğunlukla Avrupa ülkelerini etkiledi. 

2023’ün ikinci yarısında gözlemlenen AceCryptor örnekleri çoklukla yük olarak iki makus maksatlı yazılım ailesi içeriyordu: Rescoms ve SmokeLoader. Ukrayna’da tespit edilen bir artışa SmokeLoader neden oldu. Öte yandan, Polonya, Slovakya, Bulgaristan ve Sırbistan’da artan aktivite, son yük olarak Rescoms içeren AceCryptor’dan kaynaklandı.

Saldırganlar ayrıntılı çalışmış

Polonya’daki işletmeleri amaç alan tüm spam kampanyaları, kurban şirketler için B2B teklifleri hakkında çok misal mevzu satırlarına sahip e-postalar içeriyordu. Saldırganlar mümkün olduğunca inandırıcı görünmek için araştırma yapmış ve bu e-postaları imzalarken mevcut Polonyalı şirket isimlerini ve hatta mevcut çalışan ya da şirket sahibi isimlerini ve irtibat bilgilerini kullanmışlardı. Bu, bir kurbanın gönderenin ismini Google’da aratması durumunda, aramanın başarılı olması ve kurbanın makûs maksatlı eki açmasına yol açması için yapıldı.

Kimlik bilgilerinin bu taarruzları gerçekleştiren küme için mi toplandığı yoksa çalınan kimlik bilgilerinin daha sonra öbür tehdit aktörlerine satılıp satılmayacağı bilinmemekle birlikte, başarılı bir halde ele geçirmenin, bilhassa fidye yazılımı hücumları için daha fazla atak mümkünlüğünü ortaya çıkardığına kesin gözüyle bakılıyor.

ESET telemetrisi Polonya’daki kampanyalara paralel olarak Slovakya, Bulgaristan ve Sırbistan’da da devam eden kampanyalar kaydetti. En kıymetli fark, spam e-postalarda kullanılan lisanın bu makul ülkeler için yerelleştirilmiş olmasıydı. Daha evvel bahsedilen kampanyaların yanı sıra, İspanya’da da son yük olarak Rescoms içeren spam e-postalarda bir artış yaşandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.