DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’nin ilk ‘Finansal İyiliğe Yolculuk’ uygulaması Monay’ın lansman daveti gerçekleştirildi
  • Haberm
  • Gündem
  • Türkiye’nin ilk ‘Finansal İyiliğe Yolculuk’ uygulaması Monay’ın lansman daveti gerçekleştirildi

Türkiye’nin ilk ‘Finansal İyiliğe Yolculuk’ uygulaması Monay’ın lansman daveti gerçekleştirildi

ABONE OL
1 Kasım 2023 03:36
Türkiye’nin ilk ‘Finansal İyiliğe Yolculuk’ uygulaması Monay’ın lansman daveti gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin birinci ‘Finansal Yeterliliğe Yolculuk’ Uygulaması Monay, Yapay Zeka Dayanağıyla Bankacılığın Ötesinde Bir Tecrübe Sunuyor

 

Türkiye’nin ‘Finansal Güzelliğe Yolculuk’ kategorisindeki birinci fintech uygulaması Monay, iş dünyası, medya ve finansal düzenleyici kurumlardan kıymetli isimlerin iştirakiyle gerçekleştirilen lansman daveti ile kesime merhaba dedi. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılının birinci gününde gerçekleşen davette, yapay zeka tabanlı platformun yenilikçi özellikleri tüm ayrıntılarıyla aktarıldı. Amaç ile yaşamadan sistemli yatırıma günümüz beşerinin muhtaçlık duyduğu finansal davranışları toplumun her kısmına kazandırma emelini sahiplenen Monay’ın, içinde başta Monay Kart ve ‘Finansal Davranış Yolculukları’ olmak üzere yedi farklı eser ve ekosisteminde iş dünyasının değerli markalarını barındıran iş modelinin ayrıntıları da iştirakçilerle paylaşıldı.

 

 

Gelir, tasarruf, yatırım ve borç idaresi üzere alanlarda hakikat adımlar atabilmek, insanların geleceğe inançla bakabilmeleri ve hayat kalitelerini artırabilmeleri için giderek kıymet kazanıyor. Tam bu noktada akla gelen finansal düzgünlüğe seyahat (Financial Wellbeing), bireylerin mali durumlarını tesirli bir biçimde yönetmeleri ve finansal refahlarını artırmalarını amaçlayan bir trend olarak tüm dünyada süratle yaygınlaşıyor. JP Morgan ve Goldman Sachs üzere finans dünyasının iki prestijli otoritesi tarafından 2024 yılı finansal trendleri ortasında gösterilen finansal yeterliliğe seyahatin Türkiye’deki kategori oluşturucusu ise Monay.

Dört yıl süren Ar-Ge çalışmalarının eseri olarak hayata geçirilen Monay uygulaması, yenilikçi teknolojik alt yapısını, iş dünyası ekosisteminin gücü ile birleştiriyor. Kullanıcılarına, finansal gerilim ve hayat maliyeti üzere problemlerle başa çıkabilmeleri için para idaresinde ruhsal ve ekonomik kazanımlar sunan Monay, klasik bankacılık anlayışının ötesinde bir tecrübe ile finansal uygunluğa seyahati herkes için erişilebilir kılmayı amaçlıyor.

“Finansal düzgünlüğe seyahatin Türkiye’deki kategori oluşturucusu olmak için yola çıktık”

Monay’ın birinci defa basının ve dal temsilcilerinin karşısına çıktığı lansman davetinin açılış konuşmasını yapan Monay Kurucusu Hasret Denizmen, uygulamanın çıkış noktasını şöyle anlattı: “Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının birinci gününde Monay’ı sizlerle birinci defa buluşturmanın memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Benim finansal okuryazarlık, kapsayıcılık, erişim ve davranış bilimleri alanlarını kapsayan konuşmalarımda daima söylediğim bir cümle vardır: “Parasını yöneten hayatını yönetir.”  Bu perspektiften bakıldığında şahsî olarak finansal süreçlerin idaresinde aslında açıkta kalan pek çok husus olduğunu söylemek mümkün. Her şeyden evvel kimi temel sıkıntılarda bile çok önemli bir bilgi kirliliği var. Monay, bu belirsizlik ortamında insanların gerçek bilgiye ulaşma hakkını savunma misyonuyla finansal yeterliliğe seyahatin Türkiye’deki kategori oluşturucusu olmak için yola çıktı.”

“Hedefimiz bir yıl içinde 1 milyon kullanıcının hayatına dokunmak”

“Finansal bir yol arkadaşı” olarak tanımlayabileceğimiz Monay, sahip olduğu özellikleri ile bizi, bilhassa enflasyonist ortamda giderek daha fazla değer kazanan harcama alışkanlıklarımız başta olmak üzere, parayla olan bağımızı derleyip toplayan ve güzelleştiren bir seyahate çıkarıyor.  Monay’ın şahsileştirilmiş finans idaresi uygulamalarına ek olarak davranışsal iktisat temelli özelliklerle kullanıcılarına eşsiz bir tecrübe sunduğunu belirten Denizmen şöyle devam etti: “Monay’da, finansın ana bileşenleri olan harcama, bütçe, birikim ve yatırımı bir ortaya getiren 360 derece bir finansal dünyayı kullanıcılarımıza sunmayı hedefliyoruz. Günlük kısa sohbetler, para uzmanlarından canlı telefon görüşmesi hizmeti, şahsileştirilmiş hatırlatma bildirileri ve finansal idaresi tek platformdan sağlayan dijital altyapıya ek olarak sanal-ön ödemeli Monay Kart üzere özelliklerle kullanıcılarımızın finansal düzgünlük tecrübesini zenginleştiriyoruz. Altı ay evvel yayına aldığımız Monay uygulamamızın bugün prestijiyle yaklaşık 70 bin kullanıcısı var. Maksadımız bir yıl içerisinde 1 milyon kullanıcıya ulaşmak.”

Monay’dan Türkiye’nin birinci finansal güzelliğe seyahat kartı

Türkiye’nin birinci finansal düzgünlüğe seyahat kartı Monay Kart, kullanıcılarını, elinde olmayan parayı harcama davranışından koruyarak, yüklediği para kadar harcamaya yönlendiriyor. Monay Kart, bu özelliğiyle gereksiz harcamaların önüne geçerken, parayı şahsa paha katacak halde kullanmak için takviye ve motivasyon sağlıyor. Mastercard ve ParamTech tarafından sağlanan cüzdan altyapısı ile Monay Kart kullanıcıları, uygulama içerisinde hesap ve kart oluşturma, QR ile ödeme, sanal kartla online alışveriş ve hesaba havale/EFT üzere hizmetlerden yararlanabiliyorlar.

Özlem Denizmen’in akabinde sahneye çıkan Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez şunları aktardı: “İnsanların gelirlerinin bir kısmını biriktirerek gelecekteki belirsizliklere karşı müdafaa sağlamaları, finansal gayelerine ulaşabilmelerinde değerli bir yer tutuyor. Davranışsal finans ise mali kararlarımızı etkileyen ruhsal faktörleri inceleyerek finansal güzelliği artırmada kıymetli bir rol oynuyor. Monay’ın algoritması ise aslında tam da bu noktada mana kazanıyor. Monay, şahsî finans idaresini kolaylaştırarak bireylere tasarruf etmeleri, borçlarını azaltmaları ve yatırım yapmaları konusunda rehberlik ediyor.”

Lansmana online olarak katılan Prof. Dr. Zuhal Baltaş ise Monay için şu değerlendirmeyi yaptı: “Monay’ı sizi istediğiniz yere götürecek bir navigasyon üzere düşünebilirsiniz. Uygulama, art planda çalışan algoritmasıyla bireye özel olarak onun finansal yapısına uygun, en faydalı ve sonuç getirecek finansal davranışları ortaya koymasına yardımcı oluyor.”

“Bankalar geçmiş, biz ise gelecek odaklı bilgiler üzerinden bir paha önerisi sunuyoruz”

Monay dünyasında B2B taraftaki en son gelişmelerin aktarıldığı davete platformun gaye ortakları da katıldı. Monay’ın iş modelinin çok değerli bir ayağı olan B2B tarafta amaç ortakları ile geliştirdiği yeni kuşak sadakat programının ayrıntıları paylaşıldı.

Kısa müddet içerisinde iş ortakları ekosistemine dahil edecekleri yeni markalarla kullanıcılarına finansal amaçlarına ulaşma seyahatlerinde elektronikten otomotive mesken alımından eğitime farklı kategorilerde dayanak vereceklerini belirten Hasret Denizmen, bu modelin avantajlarını şöyle özetledi: “Günümüzde bankalar ve fintech’ler insanların geçmiş bilgilerini biliyorlar, lakin biz insanların gelecekleri için yaptıkları planlamaları biliyoruz. Ve bu gelecek odaklı bilgilerden kendimize maksat iştirakleri oluşturuyoruz. Markalar aylık bir gelir planı üzerinden Monay ekosistemine katılıyorlar. Maksat ortakları modeli ile emelimizin kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırırken tıpkı vakitte bölümün de gelişmesine katkı sağlamak.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.