DOLAR 32,8387 0.06%
EURO 35,2495 -0.04%
ALTIN 2.445,170,01
BITCOIN 2183345-0.12896%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Vaşington’da Gerçekleştirildi
  • Haberm
  • Gündem
  • “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Vaşington’da Gerçekleştirildi

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Vaşington’da Gerçekleştirildi

ABONE OL
15 Eylül 2023 10:12
“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Vaşington’da Gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

T. C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir oburu, T.C. Vaşington Büyükelçiliği ile birlikte, AmCham dayanağıyla 14 Eylül’de Vaşington’da düzenlendi.

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir başkası 14 Eylül’de ABD’nin Başşehri Vaşington’da yapıldı. T.C. Vaşington Büyükelçiliği ile birlikte, AmCham’in dayanağıyla gerçekleştirilen resepsiyon, ‘Türkiye: Sizin Güçlü Ortağınız’ temasıyla, iki ülkeden iş insanları ve bürokratları bir ortaya getirdi. Farklı ülke ve kentlerde düzenlenen resepsiyonların Vaşington ayağı da yüksek bir ilgi ile karşılanırken, iki ülke ortasındaki ekonomik münasebetler, yatırım süreçleri ve mümkün yatırım fırsatları ele alındı. 

 

Vaşington’da gerçekleştirilen resepsiyona T.C. Vaşington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lider Yardımcısı Bekir Polat, ABD Ticaret Bakanlığı Global Pazardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Arun Venkataraman ve AMCHAM Türkiye Lider Vekili Canan Özsoy’un yanı sıra iki ülkeden de iş insanları ve bürokratlar iştirak gösterdi.

 

T.C. Vaşington Büyükelçisi Sayın Hasan Murat Mercan, ABD ile ticaret hacmimizi 100 milyar dolara yükseltme amacını vurgulayarak Cumhuriyetin 100. Yılının bunun için sembolik bir başlangıç olabileceğini söz etti. 70 yılı aşkın bir müddettir NATO müttefiki olan iki ülkenin güçlü ve gelişen iştirakine değinnen Büyükelçi Mercan, “Deprem felaketi sırasında bizi yalnız bırakmayan ABD’li dostlarımızla, başta LNG ithalatı, THY uçuşları ve Türkiye-ABD Stratejik Sistemi olmak üzere umut verici pek çok gelişme yaşandı. Bu ortamın karşılıklı yatırımlara daha fazla yansımasını temenni ediyoruz. İki ülke sermayedarlarının güç, madencilik ve teknoloji dallarına öncelik vermesi önümüzdeki periyotta yarar sağlayacaktır” dedi.

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lider Yardımcısı Bekir Polat ise şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 100. yılı coşkusunu birlikte yaşamak için dünyadaki pek çok başkentte ‘Türkiye sizin sağlam ortağınız’ sloganıyla düzenlediğimiz Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonlarımıza bu hafta ABD’nin başşehri Vaşington’da Sayın Büyükelçimizin himayesinde gerçekleştiriyoruz. Türkiye ve ABD, ticari bağları 200 yüzyıl öncesine dayanan ve son yıllarda da çok daha güçlü bir ekonomik ve ticari iştirake dönüşen münasebetlere sahiptir. Bugün Türkiye, 2.000’den fazla ABD’li şirkete mesken sahipliği yapıyor. Bu şirketler, otomotiv, kimya, ilaç, güç, teknoloji ve finans başta olmak üzere birçok dalda faaliyet gösteriyor. ABD’den ülkemize gelen memleketler arası direkt yatırım fiyatı 14 milyar doları aşmıştır. Global tedarik zincirlerinin yine kurgulandığı bir devirde Türkiye ABD şirketler için kıymetli bir bölgesel üretim ve hizmet üssü pozisyonundadır ve bugün Amerikan şirketleri başta olmak üzere birçok global şirket Türkiye’yi bölgesel bir imalat, idare ve Ar-Ge merkezi olarak kullanıyor.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyoner liderliğinde Türkiye iktisadı son 20 yılda değerli başarılara imza attı. Bu süreçte Türkiye iktisadı büyürken yatırımcılar için kıymetli fırsatlar sunmaya devam ediyor. Sürdürülebilir büyüme gayeleriyle Türkiye Yüzyılı’na girerken, resepsiyonunmuzda ABD’li yatırımcılarla bir ortaya gelerek onları ülkemizde yatırıma davet ediyoruz.”

 

Arun Venkataraman, ABD Ticaret Bakanlığı Global Pazarlardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ise, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlarken, ticaret, yatırım ve işbirliği için yeni yollar keşfetme gayretlerimizi canlandırarak ABD-Türkiye ticari iştirakine olan bağlılığımızı bir defa daha teyit edelim. İşbirliği ve ticaret yoluyla tüm vatandaşlarımız için daha âlâ bir dünya yaratabileceğimiz ortak inancına dayanan, siyaset ve hudutları aşan bir iştirak kurmaya devam edelim.”

 

Vaşington D.C. ziyareti ve resepsiyonla ilgili konuşan AmCham Türkiye Lider Vekili Canan Özsoy şunları söyledi: “Bugün Vaşington D.C.de gerçekleşen bu resepsiyonda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamanın büyük gururunu yaşıyoruz. AmCham Türkiye olarak temel gayemiz Türkiye’yi global pazarlara taşımak. Ana gayemiz ve temel önceliklerimiz doğrultusunda heyetimiz, ABD Kongre ve Senato üyeleri, iş dünyası dernekleri ve fikir kuruluşlarıyla toplantılar gerçekleştirmek üzere bu hafta başında Vaşington D.C.ye geldi. Ziyaretimize gösterilen olumlu yansıyı görmek bizleri hayli şad etti. ABD ve Türkiye, ABD şirketlerinin Türkiye’deki güçlü varlığı ve artan ikili ticaret hacminin katkılarıyla yıllar içinde güçlü ekonomik ve ticari alakalar geliştirdi. AmCham Türkiye olarak ülkemize 60 milyar dolarlık ekonomik katkı sağlayan 125 ABD şirketini temsil ediyor ve 200 yıllık geçmişe sahip ikili ekonomik bağların en tesirli alanlarından birinin ticaret ve yatırım olduğuna inanıyoruz. İkili ekonomik alakaları daha da geliştirmek gayesiyle her iki ülkenin kamu ve özel kurumlarıyla ortaklaşa çalışmayı sürdüreceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.