DOLAR 32,7982 -0.01%
EURO 35,2816 -0.03%
ALTIN 2.446,540,07
BITCOIN 21886790.18338%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye vodofone vakfı’ndan 16 yılda 1,5 milyar tl’lik sosyal katkı
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Türkiye vodofone vakfı’ndan 16 yılda 1,5 milyar tl’lik sosyal katkı

Türkiye vodofone vakfı’ndan 16 yılda 1,5 milyar tl’lik sosyal katkı

ABONE OL
28 Aralık 2023 11:48
Türkiye vodofone vakfı’ndan 16 yılda 1,5 milyar tl’lik sosyal katkı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“İyilik için teknoloji” vizyonuyla faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, 2023’te de bireylerin ve toplumun hayatını kolaylaştırmaya devam etti. Son 16 yılda gerçek kıymeti 270 milyon TL olan Türkiye Vodafone Vakfı projelerinin ortaya çıkardığı toplumsal katkı 1,5 milyar TL’ye* ulaştı. 

 “Yarını Kodlayanlar” projesiyle 300 bini aşkın çocuğa kodlama eğitimi veren Vakıf, “Dijital Benim İşim” projesiyle 15 binden fazla bayanın teknoloji eğitimleri almasını sağladı. Vakıf bu projelerini sarsıntı bölgesine de taşıyarak binlerce çocuk ve bayanın hayatına dokundu.

 Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma gayesiyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye Vodafone Vakfı, 2023’te de teknolojinin gücünü kullanarak toplumsal gereksinimlere karşılık veren çalışmalar yapmaya devam etti. Vakfın hayata geçirdiği projelerin gerçek pahası 16 yılda 270 milyon TL olurken, ortaya çıkardığı toplumsal katkı ise 1,5 milyar TL’ye ulaştı. Vakfın “Yarını Kodlayanlar” projesi 300 bini aşkın çocuğa, “Dijital Benim İşim” projesi ise 15 binin üzerinde bayana ulaştı. Vakıf, bu projelerini zelzele bölgesine de taşıyarak yaraların sarılmasına takviye oldu. Sarsıntıdan en çok etkilenen 11 vilayette hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” projesiyle 81 bini aşkın çocuğa ulaşan Vakıf, “Dijital Benim İşim” projesi kapsamında 3 vilayette kurduğu 15 eğitim konteyneriyle de 2 binden fazla bayana el sanatları eğitimi verdi. Vakıf ayrıyeten, AÇEV iş birliğiyle 3 vilayette açtığı Çocuk ve Aile Merkezleri ile 2 binin üzerinde kişinin hayatına dokundu. 

Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel şunları söyledi:

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kurulduğumuz günden bu yana, ‘İyilik için teknoloji’ vizyonuyla faaliyetlerimize taraf veriyoruz. Tüm projelerimizi, ülkemizin toplumsal ihtiyaçları doğrultusunda, araştırmalar sonucu belirlediğimiz toplumsal gereksinim haritasına nazaran şekillendiriyoruz. Toplumsal hayatın imkanlarından gereğince faydalanamayan yahut ekonomik hayatta varlık gösteremeyen bireylerin önündeki pürüzleri kaldırmak için çalışıyoruz. Bayanlar ve çocuklar, öncelikli odak alanlarımızı oluşturuyor. Vakfımızın çatısı altında sürdürdüğümüz projelerin gerçek bedeli 16 yılda 270 milyon TL olurken, ortaya çıkardığı toplumsal katkı ise 1,5 milyar TL’ye ulaştı. Zelzele felaketiyle birlikte yaralara nasıl merhem olabiliriz diye düşündük ve mevcut projelerimizi sarsıntı bölgesinin gereksinimlerine uyarladık. Bölgedeki çocuk ve bayanların desteklenmesi için hayata geçirdiğimiz ‘Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek’ projesi, ‘Dijital Benim İşim’ eğitim konteynerleri ve Çocuk ve Aile Merkezleri ile bugüne kadar binlerce bireye ulaştık. Konteyner kentler var olduğu sürece biz de bölgede olmaya devam edeceğiz.” 

Depremzede çocuklara kodlama eğitimi

Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği iş birliğiyle zelzele bölgesinde “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” ismi altında yeni bir proje hayata geçirdi. Proje kapsamında Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’da açılan konteyner teknoloji sınıflarında ve afetten etkilenen 11 vilayetteki köy, çadır kent ve konteyner kentleri ziyaret eden gezici eğitim çadırında 7-14 yaş ortası çocuklar için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve çeşitli toplumsal etkinlikler düzenleniyor; oyun terapisiyle psikososyal dayanak sağlanıyor. Bugüne kadar 81 bini aşkın çocuğa ulaşılan projede son maksat birinci yılda 100 bin çocuğa ulaşmak olarak belirlendi. Proje kapsamında liseli gençlere yönelik olarak “Afete Teknolojik Tahliller Hackathonu” da düzenlendi.

Depremzede bayanlara el sanatları eğitimi

Türkiye Vodafone Vakfı, “Dijital Benim İşim” projesini de bölgeye uyarlayarak Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da toplam 15 eğitim konteyneri kurdu. Bu konteynerlerde bayan kursiyerlere klasik el sanatları kurslarına katılma ve el emeği eserler üretme imkânı sunan Vakıf, bölge özelinde geliştirdiği “Dijital Dünyaya Giriş” eğitimleri ile de bayanların dijital hünerlerini geliştirmelerine ve ürettikleri klasik eserleri dijital kanallarda satmalarına takviye oluyor. Projeyle bugüne kadar 2 bini aşkın bayana ulaşıldı.  

Afet bölgesine Çocuk ve Aile Merkezleri

Türkiye Vodafone Vakfı, afet bölgesinde yaşayanların desteklenmesi emeliyle Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) iş birliğiyle de bir proje gerçekleştirdi. Proje kapsamında Adıyaman, Gaziantep ve Hatay’da kurulan Çocuk ve Aile Merkezleri’nde, sarsıntıdan etkilenenlerin psikososyal taraftan desteklenmesi, çocukların öğrenme kayıplarının telafi edilebilmesi, anne babaların ebeveynlik rollerinde güçlendirilmesi ve bu süreçte çocuklarının gelişimini destekleme hünerlerinin artırılması, birebir vakitte genç bayanların güçlenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Projeyle bugüne kadar 2 bini aşkın şahsa ulaşıldı. Merkezlerde birinci yıl 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile birlikte 2 bin 500 genç bayana da erişilmesi hedefleniyor.

“Kırmızı Işık” 378 bin sefer indirildi

Türkiye Vodafone Vakfı, 2023’te teknolojinin gücünü kullanarak bayanların şiddetten korunmasına dayanak olmayı da sürdürdü. Vakfın 9 yıl evvel hayata geçirdiği “Kırmızı Işık” uygulaması, bayanların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına çarçabuk haber verebilmesini sağlıyor. Uygulama bugüne kadar 378 bin kere indirildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.