DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

20:33

AKŞAMA KALAN SÜRE

Türkiye ve Slovenya’da kuraklık ve sulak alanlar için ortak çalışma başlıyor.
  • Haberm
  • Gündem
  • Türkiye ve Slovenya’da kuraklık ve sulak alanlar için ortak çalışma başlıyor.

Türkiye ve Slovenya’da kuraklık ve sulak alanlar için ortak çalışma başlıyor.

ABONE OL
1 Kasım 2023 04:36
Türkiye ve Slovenya’da kuraklık ve sulak alanlar için ortak çalışma başlıyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ve Slovenya’da kuraklık ve sulak alanlar için ortak çalışma başlıyor.

Doğa Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Köy-Koop İzmir Birliği ve milletlerarası ortakları DOPPS/BirdLife Slovenya, Lubliyana Belediyesi, Lubliyana Kentsel Bölge Kalkınma Ajansı ile birlikte kuraklığa karşı tedbirler geliştirmek ve sulak alanların korunması için memleketler arası bir iş birliğine adım atıyor.
 

Kasım ayında başlayacak çalışma, İzmir ve Lubliyana kenti ortasında sulak alanlar ve kuraklık konusunda diyaloğun geliştirilmesi, kapasitenin artırılması ve her iki kent için bilgi alışverişi yoluyla ortak ve sürdürülebilir bir taban oluşturulmasını hedefliyor. 6 ortak İzmir ve Lubliyana’da kuraklığın olumsuz tesirlerine karşı adaptasyonu ve dayanıklılığı artırmak, kuraklığa karşı mahallî, bölgesel ve bölüm bazlı stratejiler ve gelecek projeksiyonları oluşturmak için çalışacak. 

Bu paydaşlık sonucunda, bir aksiyon planı ortaya koyarak iki kent ortasında somut ve sürdürülebilir bir ağ geliştirmek, Gediz Deltası ve sulak alanların ehemmiyetini tanıtmak, çiftçilerin, halkın, öğrencilerin kuraklık ve sulak alanlar konusunda bilgi seviyesini artırmak amaçlanıyor.

“Kuraklık İdaresi ve Sulak Alanların Korunması Yoluyla Sürdürülebilir Kentsel Gelecek Projesi” Türkiye ve AB Ortasında Kent Eşleştirme-II (Yeşil Gelecek için Kent Eşleştirme) Hibe Programı (TTGS-II) daveti kapsamında destekleniyor.

UNESCO Dünya Tabiat Mirası Adayı Gediz Deltası çalışmanın odak noktası

Çalışmanın uygulama alanlarından biri olan İzmir’in Gediz Deltası, binlerce canlıya ömür ortamı sunduğu için memleketler arası değere sahip az sulak alanlardan biri. Tabiat Derneği 20 yılı aşkın müddettir ilgili kurumlarla birlikte deltada muhafaza ve bilimsel araştırma çalışmaları gerçekleştiriyor. 2020 yılından bu yana deltada İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte müdafaa çalışmaları yürüten dernek, projeye sulak alanlar konusundaki bilgi ve tecrübesi ile katkı koyacak. Projedeki eğitim faaliyetleri ve buluşmalar Gediz Deltası’nda gerçekleştirilecek. 

Kuraklık ve Sulak Alanların Korunması Hareket Planı ortaya konacak.

Proje hakkında açıklama yapan Tabiat Derneği Genel Koordinatörü Serdar Özuslu “Avrupa ve Türkiye’den lokal idarelerin ve sivil toplum kuruluşlarının bir ortada olduğu örnek bir çalışma gerçekleştirmek için bir ortadayız. İklim değişikliğinin tesirlerini aza indirmek üzere bir rolü olan sulak alanların yaşamaya devam etmesi ve kuraklığın tesirlerinin en aza indirgenmesi için bu çalışma bir yol açacak. Birlikte ortaya koyacaklarımız hem sulak alanlar ve kuraklık konusunda karar vericilerin ve bölge halkının farkındalık seviyesini arttıracak ve böylelikle ferdî tedbirler geliştirmelerine katkı sağlayacak. Hem de İzmir ve Lubliyana için hazırlayacağımız Kuraklık ve Sulak Alanların Korunması Hareket Planı Türkiye ve Avrupa’daki başka kentler, sivil toplum ve lokal idareler için emsal olacak.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.