Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI’NDAN ANLAMLI MESAJ “DÖNMÜYORUZ”

TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI’NDAN ANLAMLI MESAJ “DÖNMÜYORUZ”

admin admin -
68 0

TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI’NDAN MANALI MESAJ

“DÖNMÜYORUZ”

 

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye, Hatay’da zelzeleden etkilenen engelli bireylere yönelik çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. 

Depremin birinci günlerinde engellilerin acil gereksinimlerini karşılayan Vakıf, sonrasında AFAD Büyükdalyan Süreksiz Barınma Alanı ve İSO Hayat Kenti’nde fizyoterapi, ruhsal danışmanlık ve rehabilitasyon dayanağını başlattı. Vakıf, Çukurova Üniversitesi Çocuk Yeterlilik Merkezi iştirakinde açtığı Çocuk Düzgünlük Merkezi – Ortez Protez Ortak Hizmet Birimi’nde ise uzvunu kaybeden ve ampute olan bireylere takviye sağlıyor. Ayrıyeten, kırsal bölgede yaşayan engellilere ve ailelerine de taşınabilir hizmet aracı ile hizmet götürüyor.

Hatay’daki çalışmaları kapsamında engelli bireyleri 2.000’den fazla fizyoterapi, özel eğitim ve ruhsal danışmanlık seansı ile buluşturan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Yöneticisi Nigar Evgin bölgede hayata geçirilen projelerin sürdürülebilir olmasının kritik değere sahip olduğunu vurgulayarak şunları belirtti: 

“Bölgede verdiğimiz hizmetler vesilesiyle çalışanlarımız, depremzede engelli bireyler ve  aileleri ortasında kuvvetli bir bağ oluştu. Yarattığımız dayanışma ruhu ile bir nebze de olsa bölge halkının yaralarına merhem olmanın memnunluğunu yaşarken, hizmet alan ailelerin çalışmaların sürekliliği konusunda telaş yaşadığını görmek bizleri çok üzdü.

Hizmet verdiğimiz, temas ettiğimiz ve bağlantı kurduğumuz engelli bireyler ve ailelerinden aldığımız “Dönecek misiniz?”, “Hep burada mısınız?”, “Gidecek misiniz?” üzere sorularla bu korkunun ne kadar derin olduğunu gördük. Hatay’daki varlığımızı sürdüreceğimizi bir görüntü ile tekrar duyurmak istedik. Zelzelenin birinci gününden beri bölgedeyiz. Depremin izlerinin silinmesine takviye olmak için bölgede kalmaya kararlıyız” dedi.

Sosyal medya hesabında yayınlanan “Dönmüyoruz” sineması ile depremzede engellilerin ve ailelerinin yanında olmaya devam edeceğini güçlü bir halde vurgulayan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, 5 Kasım’da gerçekleşecek 45. İstanbul Maratonu’nda “Depremzede Engelli Çocukların Sesi Ol” Kampanyasını yürütecek. 

İlginizi Çekebilir;  İnegöl Belediyesi Barınağını Ayda 400 Kişi Ziyaret Ediyor

Büyük İstanbul Maratonu’nda Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın Hatay’daki çalışmalarını desteklemek isteyen istekli vatandaşlar Adım Adım web sitesi üzerinden kayıt yaptırarak kampanyanın bir modülü olabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar