Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu’nda  Yüzyılın Koşusu 45. kez kıtaları birleştirecek

Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu’nda  Yüzyılın Koşusu 45. kez kıtaları birleştirecek

admin admin -
63 0
Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu’nda 

Yüzyılın Koşusu 45. sefer kıtaları birleştirecek

 

Dünyada iki kıta ortasında koşulan tek maraton olan Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu, Cumhuriyetin 100. yılının coşkusuyla ve “Yüz Yılın Koşusu” sloganıyla koşulacak.

 

5 Kasım 2023 Pazar günü start alacak Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu’na ait olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan ve İBB Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur’un iştirakiyle bir basın toplantısı düzenlendi. 

 

Aran: “Cumhuriyetimiz de uzun bir maraton”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu’nun, Cumhuriyet’in 100. yılında koşulacağına işaret ederek, “Ülke olarak ikinci yüzyılımıza büyük bir dinamizmle, azimle, uzun bir maraton perspektifiyle yaklaştığımızı göstermesi açısından Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu ve Cumhuriyetimizin yaş günü ortasında manalı ve kuvvetli bir bağ olduğuna inanıyorum. Cumhuriyetimiz de büyük savaşların akabinde başlatılmış uzun bir maratona benziyor. Bu uzun maratonda tempomuz da 100. yıl coşkumuz da; ikinci yüzyılımıza girerken, bugüne kadar hayal edip de gerçekleştiremediğimiz ne varsa hepsini hayata geçirmek için azmimiz, inancımız, umudumuz da çok yüksek” diye konuştu. 

 

İstanbul Maratonu’nu iki yıl mühletle destekleyerek hem Cumhuriyetimizin 100. yılında hem de gelecek yıl İş Bankası’nın 100. yaşında maraton heyecanının ortağı olmak istediklerini söz eden Ortan, “Cumhuriyetimizin ve birebir vakitte Bankamızın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1933’teki 10. Yıl Nutkunda ‘Ebediyete akıp giden her 10 senede bu büyük millet bayramının büyük gururlarla, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlanmasını gönülden dilerim’ telaffuzunda söz ettiği bu gönülden dileğini gerçekleştirmek ve Cumhuriyetimizin coşkuyla kutlanmasını sağlamak için aktifliğe bu yıl ve gelecek yıl sponsor oluyoruz” dedi. 

 

“100. yıl coşkusunun gelecek yıl Olimpiyatlarda kazanılacak altın madalyalarla artarak devam etmesini diliyorum”

Hakan Ortan, sporun insanlara disiplin, eforun değerini manaya, birlikte başarmanın getirdiği dayanışma duygusu üzere pek çok katkısı olduğunu; bütün bu bedellerin toplumsal sıhhati, birliktelik hissini ve başarma azmini de desteklediğini belirterek, bilhassa maraton koşmanın güç, dayanıklılık, süreklilik istediğini; aceleye gelmeyeceğini; yanılgı kabul etmediğini; dinç, sağlıklı ve idmanlı olmayı gerektirdiğini söyledi.

 

Sporu sevdirmek, daha fazla kişiyi spora teşvik etmek için herkese sorumluluk düştüğünü tabir eden Ortan, aynı vakitte 2024 Paris Olimpiyatları’nda Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi’nin destekçisi olduklarını belirtti. 

 

Hakan Ortan, bu takviyesi de çok değerli bulduğunu belirterek, Cumhuriyetin 100 yıl coşkusunun, önümüzdeki yıl temmuz, ağustos aylarında Olimpiyat Oyunlarında ülkemize kazandırılacak altın madalyalarla artarak devam etmesi dileğini paylaştı. 

 

“Maratonun bu yıl 100. Yıla yakışır bir formda canlı ve dinamik geçeceğine inanıyorum”

Kazanılacak madalyalar kadar, sporcularımızın bayrağımızı Olimpiyatlarda gururla dalgalandıracak varlığının da pek çok gencimizi profesyonel olarak spora yönelme konusunda teşvik edeceğine inandığını söyleyen Ortan, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

 

“Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu ise profesyonel atletler kadar sporla amatör olarak ilgilenenlerin de aileleriyle, arkadaşlarıyla birlikte katıldıkları; iki kıta ortasında gerçekleşen, dünyada gibisi olmayan bir aktiflik. Sporu daha erişilebilir ve eğlenceli hale getiriyor. İstanbul Maratonu şayet bugün bizde coşkuyu, yalnızca iki kıtayı değil tüm insanları birleştirmeyi temsil ediyorsa, yardımseverliğin adresi olmuşsa, sağlıklı bir hayatın ve profesyonel ya da amatör herkesin bir ortada koşmasını tabir ediyorsa en büyük katkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Türkiye Atletizm Federasyonu’nun ve Spor İstanbul’undur. Kendilerine bu türlü itibarlı bir marka, bu türlü itibarlı bir koşu yarattıkları ve bunu 45 yıldır kesintisiz devam ettirdikleri için hepimiz ismine teşekkür ediyorum. Tüm İstanbul halkı için bir şenlik haline gelen Maratonun bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir formda daha da canlı ve dinamik bir biçimde geçeceğine inanıyorum. Maraton koşumuzu, bilhassa canları değerine bize Cumhuriyeti armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize armağan ediyorum.”

 

Hakan Ortan, 2036 yılında gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunlarının İstanbul’da düzenlenmesi gayesiyle ilgili de “Olimpiyatlar 2036’da İstanbul’da düzenlenirse, bu aslında Türkiye’nin olimpiyatlardaki birinci altın madalya aldığı tarihin 100. yılına denk gelecek. 1936 yılında Türkiye’ye birinci altın madalya kazandıran atletimiz Yaşar Erkan da bir İş Bankası çalışanı. Şayet İstanbul, 2036 yılında yapılacak Olimpiyat oyunlarına mesken sahipliği yaparsa biz de desteklemeyi istek ederiz” dedi.

 

İmamoğlu: “Türkiye’nin olimpik bir ülke, İstanbul’un olimpik bir kent olduğunu bütün dünyaya ispat edeceğiz”

İstanbul Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, maratonun insanlığın en eski yarışlarından biri olduğunu belirterek, “Bu yıl maratonumuzun ‘100 Yılın Koşusu’ ismiyle hayata geçiyor olması da değerli olacak. Maraton koşma, fizikî dayanıklılık kadar, zihinsel dayanıklılık da gerektiren bir yarış. Uzun araları geride bırakırken, hakikaten aşmak gereken zorluklar, kişinin iradesini ve sabrını test eder. Kurumların da aslında uzun vadeli bakışları ve yol yürüyüşleri de maratonla çok benzeşir. Güçlü olmak temeldir. Yurdumuzu düşmandan kurtarırken, Misak-ı Ulusal hudutlarımızın içinde yesyeni bir ülke kurarken gösterilen dayanıklılık ve iradenin ne kadar değerli olduğunu, bugün 100. yılımızı kutlarken çok daha uygun anlıyoruz” diye konuştu.  

 

Güçlü koşu karakteriyle 2036’da İstanbul’u dünyanın en hoş olimpiyatını gerçekleştirecek iradeyi ortaya koyan kent yapmak isteğiyle yola devam ettiklerini söyleyen İmamoğlu, Türkiye’nin daha birinci günlerinden itibaren olimpik bir ülke, İstanbul’un da olimpik bir kent olduğunu bütün dünyaya, bu maraton tutkumuzla ve 2036’daki inşallah mesken sahipliğimizle ispat edeceğiz” dedi. 

 

45. İstanbul Maratonu’na, Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1924’te kurulan Türkiye İş Bankası’nın sponsor olmasının ehemmiyetine dikkat çeken İmamoğlu, “İki kurumun bir ortaya gelmesinden ve böylesi bir maratonu, birlikte 100. yılda başarmamızdan büyük bir kıvanç duymaktayım. Çocukken ilkokul birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci sınıflarda İş Bankası’nın önünde, ‘Kumbara Dergisi’ için, banka açılmadan kapıyı bekleyen bir çocuğun, bugün İstanbul’da, İş Bankası’yla birlikte İstanbul Maratonu’nu hazırlayan ve koşturan bir Belediye Lideri olması, sanırım Türkiye Cumhuriyeti’nin bir eseri olsa gerek” biçiminde konuştu. 

 

Çintimar: “Maraton, Türkiye’de atletizmin gelişimi için kıymetli bir organizasyon”

Türkiye Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar da, 1976 yılından bu yana gerçekleşen Cumhuriyetimizin en değerli etkinliklerinden biri olan İstanbul Maratonu’nun ülkemizde atletizmin gelişimine değerli katkı sağlayan etkinlikler ortasında yer aldığını belirterek, atletizmde memleketler arası alanda elde edilen değerli başarılara değindi. 

 

Çintimar, 100. yılımıza girerken sarsıntıdan çabucak sonra birinci kez düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasını Spor Bakanlığı ve İBB ile gerçekleştirdiklerini; tarihinde birinci kez 3 adım atlamada Tuğba Danışmaz isimli bayan atletimizin Avrupa Şampiyonu olduğunu belirterek, 2024’ün başında tarihimizde birinci sefer Yürüyüş Dünya Gruplar Şampiyonası yapılacağını ve Olimpiyat’ta yarışacak tüm ekiplerin Antalya’da kota alacağını anlattı. 

 

Avrupa Cross Şampiyonası’nın yeniden birinci kere Antalya da gerçekleşeceğini söyleyen Çintimar, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

“Bu tertiplerde yalnızca organizatör ülke değil madalya alan ülke de olacağız. 25 kotanın üstünde olimpiyata katılmayı hedefliyoruz. Son olarak Çin’de yapılan Dünya Üniversite Oyunlarında 9’u Altın 18 madalya kazandık. Bunlar Türkiye’deki atletizmin gelişmesi, büyümesi, belediyelerimizin dayanaklarıyla devam eden çalışmaların sonucunda gelen başarılardı. Aldığımız bir kararla devşirme sportmen kullanmak istemiyoruz. Bu düsturda devam ediyoruz. Aldığımız madalyalar ilerlediğimiz yolun doğruluğunu gösteriyor. Cumhuriyetin 100. yılında dünyada idol olabilmek için çalışıyoruz. İstanbul Maratonu bunun için değerli bir örnek teşkil ediyor. Bu üzere büyük tertiplere sponsor dayanağı çok değerli. Maratonun isim sponsoru Türkiye İş Bankası’na da ve tüm sponsorlarımıza değerli takviyeleri için teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun.”

 

Onur: “Tüm dünyada pandeminin durduramadığı tek maraton olarak anılan İstanbul Maratonu 45. defa koşuluyor”

İBB Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur da, Cumhuriyetin 100. yılında 45 yaşında bir maratona sahip olmanın değerine değinerek, pandemi dahil 45 yıldır ertelenmeden yapılmış ve aldığı tedbirler ile yurtdışındaki federasyonlara ve organizatörlere örnek olmuş diğer bir aktiflik bulunmadığını belirtti. 

 

Bu yıl yabancı iştirakçi sayısında yüzde 26, 2019’dan bu yana Türk koşucu sayısında yüzde 42 ve birebir periyotta bayan koşucu sayısında yüzde 111 artış olduğuna işaret eden Onur, “Maraton kültürünün sporda değerli bir yeri vardır. 1896’daki birinci olimpiyatlardan bu yana Olimpiyatların son yarışı maratondur. Maraton bitmeden Olimpiyatlar bitmez. Maraton dayanıklılıktır, durmamaktır, ne olursa olsun bitirmektir. Sağlamız, durmayacağız ve ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti için koşmaya devam edeceğiz. 100 yılımız tekrar hepimize kutlu olsun” diye konuştu. 

 

Yarış hakkında

Dünya Atletizm Federasyonu’nun Gold Label Kategori’sinde koşulacak maraton, Avrupa’nın 5; dünyanın 28 Gold Label yarışı ortasında yer alıyor.   42 Km kategorisinde 5 bin, 15 Km kategorisinde 10 bin olmak üzere toplam 15 bin çipli koşucu ile 8 Km Kurumsal Koşu kategorisinde 15 bin ve Halk Koşusu’nda 15 bin rekreatif koşucu ile tüm kategorilerde toplam 45 bin atlet ter dökecek.

 

Atletler

İstanbul Maratonu’nun üç eski şampiyonu geri dönüyor. 2019 yılının galibi ve 2:09:44’lük derecesiyle hala parkur rekorunun sahibi Daniel Kibet, 2020 yılı şampiyonu Benard Sang ve yarışı geçen yıl kazanan Robert Kipkemboi bir kere daha tıpkı unvanı elde etmek için çaba edecekler. 5 Kasım’da parkura çıkacak erkek atletlerden en süratlisi 2021 yılında Milano Maratonu’nun 2:03:55 ile tamamlayan Reuben Kiprop Kipyego olurken, Kenyalı atletlerin en büyük rakibi, bu yıl Sevilla Maratonu’nu 2:04:59’luk derecesiyle kazanmayı başaran Etiyopyalı yıldız Gadisa Shumie olacak.

 

Kadınlarda ise geçtiğimiz Ocak ayında Doha’da 2:22:28 ile mesleğinin en düzgün derecesini gerçekleştiren Kenyalı Beatrice Cheptoo yarışa favori olarak başlarken, bu yıl Stokholm Maratonu’nda birinci sırayı alan Etiyopyalı Sifan Melaku ile mesleğinin 15. maratonuna çıkacak olan yeniden Etiyopyalı Worknesh Alemu, Cheptoo’yu zorlayacak atletler.

 

Aynı vakitte Türkiye Maraton Şampiyonası’na konut sahipliği yapacak olan Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu’nda ulusal atletler de start alacak.

İlginizi Çekebilir;  Sporun Başkenti Kocaeli'nin Başarılı Sporcuları Başkan Büyükakın ile buluştu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar