Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

admin admin -
60 0

Türkiye Besin İhracatçıları Dünya Makarna Günü için buluştu

Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

 

Yılın birinci 9 ayı sonunda Türkiye’nin toplam makarna ihracatı 1 milyon ton oldu. 9 ay sonunda makarna ihracat geliri 678 milyon dolara ulaşan Türkiye Besin İhracatçıları, kesimin memleketler arası ölçekte gördüğü ilgiyi kamuoyuyla paylaşmak üzere 25 Ekim Dünya Makarna Günü’nde Dış Ticaret Kompleksi’nde bir ortaya geldi.  

 

TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Kesim Heyeti Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Kazım Taycı’nın da hazır bulunduğu aktiflikte, Şef Yunus Emre Akkor düzenlediği atölye ile makarna üretim teknikleri konusunda bilgi verdi. 

 

“Dünyanın en istikrarlı besin tedarikçilerinden biriyiz”

 

Trademap’in 2022 bilgilerine nazaran global hacmi yıllık 14 milyar dolara yaklaşan makarna ticaretinde Türkiye’nin Avrupa’da ikinci, dünya ise dördüncü büyük ihracatçı olduğunu belirten TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Dal Konseyi Başkanı Ahmet Tiryakioğlu etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

100. yılını kutlamanın mutluğunu yaşadığımız Cumhuriyetimizin besin endüstrisindeki birinci yatırımları buğday unu alanında gerçekleşmiş, unla yapılan besinler ortasında değerli bir yere sahip olan makarnacılıkta Türkiye dünya çapında markalar geliştirmiştir. Direkt ve dolaylı olarak 50 bin şahsa istihdam sağlayan kesimimiz, yurt içi ve yurt dışında yılda 1,5 milyar dolar dolayında bir ekonomik büyüklüğe ulaşmaktadır. Bu alandaki en değerli rakibimiz İtalya, bu yıl Avrupa’daki kuraklık sıkıntıları nedeniyle hammaddeye erişimde büyük zahmet çekiyor ve üretime devam edebilmek için muhtaçlık duyduğu buğday unu için kapımızı çalıyor. Zira biz buğday üretiminde çok bereketli bir yıl geçiriyoruz. Birçok ülke savaş ve iklim sıkıntılarıyla uğraşırken, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına dünyanın en istikrarlı besin tedarikçilerinden biri olmanın gururuyla başlıyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Palmali, yeni yılda daha da büyüyecek !

 

Yılda en az 1 milyon ton daha makarna ihracatı yapabiliriz”

 

Yılda 2 milyon tondan fazla makarna üretimi, 1,5 milyon tona yakın da ihracat yapan sanayicilerimizin yurtiçi ve yurt dışındaki talebi yüksek kaliteli eserlerle karşıladığını belirten Tiryakioğlu, şu bilgileri verdi:

 

Sayısı 30’a yaklaşan makarna fabrikalarımızın üretim kapasitesinin bir kısmı atıl durumda. Yılda en az 1 milyon ton daha makarna ihracatı yapabilme kapasitemiz var. Makarnanın her çeşidini üretebilen yüksek teknolojili sanayi tesislerimiz sayesinde, klâsik eser gamımızı genişleterek pazarımızı büyütmek istiyoruz. Bunun için de Batı mutfağında tercih edilen eserlerimizin sayısı artıyor. Lakin dünyanın en büyük makarna ithalatçıları ABD ve AB’ye şimdi istediğimiz kadar eser satamıyoruz. AB’ye vergisiz ihracatta 20 bin ton sonu bizi zorluyor, bu sınırlamalar aşılırsa İtalyanlara bile Türk makarnası satacağımıza inanıyoruz.” 

 

“Türkiye’nin toplam makarna ihracatının yüzde 65’i Güneydoğu’dan”

 

Dünyanın en büyük makarna ihracatçılarından biri olan Türkiye’nin bu alandaki güçlü markalarının Gaziantep’te faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Celal Kadooğlu  şunları söyledi:

 

“Makarna ithal etmek isteyen ülkeler için Türkiye, akla birinci gelen seçeneklerden biri. Sahip olduğumuz kaliteli buğdayı yüksek teknolojili tesislerde işleyerek rekabetçi fiyatlarla ihraç edebilen bir ülkeyiz. Global besin arzında kıymetli bir yeri olan Türkiye’nin toplam makarna ihracatının yüzde 65’ten fazlasını, durum buğdayının ana vatanı Güneydoğu’da faaliyet gösteren işletmeler yapıyor. Bölgede işlediğimiz eserlere farklı coğrafyalardan büyük talep olduğundan firmalarımız makarna ihracatından ayda ortalama 50 milyon dolar gelir sağlıyor.”

“AB’de kota 100 bin tona çıkarılsa bunu rahatlıkla karşılayabiliriz”

 

Gıda koridoru niteliği taşıyan Türkiye’nin makarna konusundaki anti-damping ve kotalara karşın dünyanın önde gelen ihracatçılarından olduğunu belirten Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Veysel Memiş şunları söyledi:

İlginizi Çekebilir;  Büyükakın: Çocuklarımız mutluysa biz de mutluyuz

“Üretici firmaların makarna kesimindeki üretim kalitesini rekabetçi fiyat siyasetiyle global ölçeğe taşıdığı makarnacılıkta tanınmış markalarımız var. Yurtdışındaki faaliyetleriyle bilinirliğini artırdığımız bu markaların, bilhassa Avrupa için büyük potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Bölgede  halen 20 bin ton olan yıllık makarna kotasının üç yıllık süreçte 100 bin tona çıkarılması halinde bölümümüzün bu ölçüsü rahatlıkla karşılayabileceğine inanıyoruz.”

“Küresel ticaretteki hissemizi yüzde 10’a kadar çıkarabiliriz”

 

Savaş ve pandemi üzere global kriz periyotlarında makarnaya olan talebin arttığını, bu tip devirlerde Türk makarnasının bu alanda üretim ve teslimat avantajlarıyla büyük ilgi gördüğünü belirten Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Nihat Uysallı şunları söyledi:

“Türk makarnasının dünyadaki olumlu imajını, daldaki güçlü firmalarımızın öncülüğünde sürdürdüğümüz markalaşma çalışmalarıyla daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bu mevzuda en büyük bahtımız, durum buğdayımızın kalitesinin dünya çapında olması. Yeni pazarlara girebilme imkânı bulabildiğimiz takdirde, global ticaretteki yüzde 6 düzeyindeki hissemizi yüzde 10’lar düzeyine çıkarabileceğimize inanıyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar