DOLAR 32,2597 -0.16%
EURO 35,1600 0.53%
ALTIN 2.398,56-0,67
BITCOIN 2176131-0.28995%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkçimento CEO’su Volkan Bozay: AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Küresel Bir Boyut Kazanacak
  • Haberm
  • Gündem
  • Türkçimento CEO’su Volkan Bozay: AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Küresel Bir Boyut Kazanacak

Türkçimento CEO’su Volkan Bozay: AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Küresel Bir Boyut Kazanacak

ABONE OL
15 Eylül 2023 17:00
Türkçimento CEO’su Volkan Bozay: AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Küresel Bir Boyut Kazanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çimento kesiminin çatı örgütü TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, 1 Ekim 2023’te yürürlüğe girecek Avrupa Birliği Hudutta Karbon Düzenleme Mekanizması’na ait yaptığı değerlendirmede, kentsel dönüşümün yaşandığı ve çimentonun bu derece ağır kullanıldığı bir ülkede, bu dönüşüme ahenk sağlamanın direkt kalkınmayla ilgili olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “İklimin Değiştirdiği Üretim ve Ticaretin Gündemi: AB Hudutta Karbon Düzenleme Mekanizması” temasıyla düzenlediği toplantıda konuşan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, “Düşük karbonlu üretim bir kalkınma modeli; münasebetiyle yaşanan dönüşümü tüm dalların yapması gerekiyor” dedi. 

Avrupa Birliği Hudutta Karbon Düzenleme Sistemi (SKDM) 1 Ekim 2023 tarihinde uygulamaya giriyor. SKDM, başlangıçta üretimi karbon ağır olan ve karbon kaçağı riski en yüksek olan muhakkak malların ve seçilmiş orta malların ithalatına uygulanacak. Bunlar; çimento, demir ve çelik, alüminyum, gübre, elektrik ve son vakitte eklenen hidrojen olarak belirlendi.           

BEDELSİZ TAHSİSAT DÜŞÜK KARBON YÜKÜ İLE ÜRETİM YAPANLAR İÇİN TEŞVİKTİR

Avrupa Birliği içerisinde Emisyon Ticaret sistemi kapsamında 2005 yılından bu yana çimento kesimine ve yaklaşık 50 dala daha bedelsiz tahsisatlar verilerek ekonomik bir istikrar oluşturulduğunu hatırlatan Volkan Bozay, şöyle devam etti:

“Bedelsiz tahsisat, bir muafiyet değildir. Düşük karbon yükü ile üretim yapan fabrikaların teşvik edilmesidir. 2026 yılında AB’deki çimento üreticisine uygulanan bedelsiz tahsisat, ithal edilen esere de uygulanacaktır. Bu tahsisat, AB üreticisi ve ithalatçı için kademeli olarak azalacaktır. 2034 yılında AB’de bedelsiz tahsisatın büsbütün kalkması ile ihraç edilen eser içeriğindeki karbon yükünün tamamına karbon bedeli ödenecektir. Öteki bir deyişle, ithalatçının eser için ödeyeceği karbon bedeli kademeli olarak artacaktır. Bununla birlikte, ABD ve başka gelişmiş ülkelerin gündeminde ve global boyut kazanacak olan SKDM’nin kapsamının genişletilmesine ait karbon kulüpleri ile vakit içinde ihracatımızın daha büyük bir kısmının etkilenmesi beklenmektedir. SKDM’nin tesirlerini azaltabilmek için dalımızın düşük karbonlu çimento üretimine geçiş yapması ehemmiyet taşımaktadır. Ülkemizde Avrupa Birliği’ne tam uyumlu bir emisyon ticaret sistemi kurulursa, karbon fiyatının 100Euro/ton CO2 olduğu varsayımıyla, 2026 yılından sonra kademeli olarak iç piyasada eserlere 15 ila 80 Euro ek karbon maliyeti uygulanması gerekecektir. Bu, son tüketiciyi olumsuz etkileyecek bir durum oluşturur.”

Çimento bölümünün bilhassa düşük karbonlu çimentonun iç pazarda tüketimini artırmak üzere, kamu ile yakın iş birliği içinde olduğunu belirten Volkan Bozay, “Hedefimiz, bu tip çimentoların kamu ihalelerinde kullanılmasına imkan sağlamaktır. Düşük karbonlu üretim için döngüsel iktisatta değerli yeri olan alternatif yakıt olmadan yol kat etmemiz çok güç. Ülkemizde kâfi seviyede alternatif yakıt üretilinceye kadar standartlara uygun alternatif yakıt ithaline müsaade verilmesi ile kısa vadede kesimin önü açılabilir. Öte yandan, emisyon ticaret sistemleri öncelikle, üreticilerin yeşil yatırımlarını kendilerinin yapmasını desteklemelidir. TÜRKÇİMENTO, çalışmaları başlatmak için güç ve kaynak ayırmaktadır. Lakin, pilot ve/veya endüstriyel ölçekli çalışmalar için daha büyük kaynaklar gereklidir” dedi.

 

TÜRKÇİMENTO Hakkında

TÜRKÇİMENTO, 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 52’si entegre, 16’sı öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 tesisi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en kıymetli malzemeyi üreten çimento kesiminin Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türkiye çimento bölümünün milletlerarası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÜRKÇİMENTO, tıpkı vakitte araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, milletlerarası iş birliği, sertifikasyon, sektörel data derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve başka ilgili kuruluşlarla iş birliği üzere birçok sorumluluğu da muvaffakiyetle üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÜRKÇİMENTO, Türkiye çimento kesiminin memleketler arası bağlarını de yürütmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.