Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türk Telekom, Rami Kütüphanesi’nden Efes Antik Kenti’ne ören yerleri ve müzeleri dijitalleştiriyor

Türk Telekom, Rami Kütüphanesi’nden Efes Antik Kenti’ne ören yerleri ve müzeleri dijitalleştiriyor

admin admin -
103 0

Türkiye’nin önder bilgi ve bağlantı teknolojileri şirketi Türk Telekom, 81 vilayette yüzlerce tarihi ve turistik yer, müze ve ören yerinin dijital dönüşümünü tamamladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürütülen ‘Hitit Kültür ve Turizm Projesi’ kapsamında devam eden çalışmalarla Nisan ayı itibariyle 1000’in üzerinde kütüphanenin uçtan uca dijital dönüşümü sağlanırken, tüm lokasyonlarda konuklara Wi-Fi hizmeti sunuldu.

Türk Telekom’dan Kurban Bayramı öncesinde yapılan açıklamada, projenin İstanbul Galata Mevlevihanesi’nden Efes Antik Kenti’ne, Sümela Manastırı’ndan Hasankeyf Müzesi’ne kadar tarihi yerler da dahil olacak formda tüm Türkiye’yi kapsadığı belirtilirken, ziyaretçilere bu noktalarda fiber suratında internet erişimi ile Wi-Fi hizmeti sunulduğu kaydedildi.  

 

Türkiye’nin dijital dönüşümünün başkanı Türk Telekom, teknolojideki öncü rolünü kültür mirasına adapte etme vizyonuyla başlattığı çalışmalarda, Türkiye’nin 81 vilayetindeki yüzlerce tarihi ve turistik yerin dijital dönüşümünü tamamladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yürütülen Hitit Kültür ve Turizm Projesi kapsamında; kültür merkezleri, ören yerleri, müzeler ile Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarında çalışmalar yürüten Türk Telekom, İstanbul Galata Mevlevihanesi, Rami Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Türk İslam Yapıtları Müzesi, Efes Antik Kenti ve Selçuk Efes Müzesi, Agora Ören Yeri, Bergama Müzesi, İzmir Kültür Sanat Fabrikası, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Troya Müzesi, Afrodisyas Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Mevlana Müzesi, Sümela Manastırı, Rize Atatürk Meskeni Müzesi, Hasankeyf Müzesi, Ahlat Müzesi, Elazığ Müzesi ile Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin de ortalarında bulunduğu değerli müze, ören yeri üzere pek çok tarihi ve turistik yerde Wi-Fi hizmetinin yanı sıra muhtaçlık duyulan uygulamaları tek bir sistem altında sunuyor. Türk Telekom proje kapsamında öteki tarihi yerler, ören yerleri ve müzelerde de uçtan uca bir dijital dönüşüm için dayanak sağlamaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Rolls-Royce, UltraFan testlerini başarıyla tamamladı

Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser, “Türkiye’nin dijital dönüşümünün başkanı Türk Telekom olarak, kapsamı her geçen gün artan ve yeni jenerasyon teknolojilerle donattığımız eser ve hizmetlerimizle pek çok şirketin ve kamu kuruluşunun dijitalleşme seyahatlerine rehberlik ediyoruz. Yalnızca yerli ve yabancı teknoloji oyun kurucularıyla bir ortaya gelerek dünya için yeni kuşak teknolojiler üretmekle kalmıyor, tıpkı vakitte yenilikçi dijital servislerimiz ve ulusal teknoloji teşebbüslerine yönelik yatırımlarımızla Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz. Bu kapsamda; ülkemizin tarihi ve kültürel mirasını teknolojiye adapte etme konusunda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Nisan ayı itibariyle 81 vilayetimizdeki 1000’in üzerinde kütüphanenin dijital dönüşümünü tamamladık. Bilhassa kültür merkezleri, ören yerleri ve müzelerde ziyaretçilerimize sunduğumuz fiber suratında internet erişimi ile dijital servislerimiz sayesinde hem tarih severleri hem de aileleriyle birlikte müze ve ören yerlerini ziyaret eden öğrencilerimizi dijital ayrıcalıklarla buluşturmaktan memnunluk duyuyoruz. Bu kapsamda; ulusal teknoloji atılımına katkı sağlayarak, yerli ve ulusal teknolojiler geliştirmenin yanında, bunları ülkemizin dört bir yanına yayma noktasında çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” dedi. 

Uygulamalar tek bir sistem altında birleşiyor

Tarihi yerleri da kapsayan proje ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tüm ünitelerinde gereksinim duyulan uygulamalar tek bir sistem altında birleştiriliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar