Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türk Girişimcileri VivaTech’te

Türk Girişimcileri VivaTech’te

admin admin -
165 0

14-17 Haziran tarihleri ortasında Fransa’nın başşehri Paris’te gerçekleşecek olan, Avrupa’nın önde gelen teknoloji ve girişimcilik etkinliklerinden biri olan Vivatech’te; Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde 16 Türk teknoloji teşebbüsü, Türk teşebbüsçü ekosistemini tanıtıyor. Aktifliğin açılış gününde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu ve T.C. Paris Büyükelçisi Ali Onaner programa katılırken, tıpkı gün akşamında Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliğinde “Türkiye’nin Yatırım Yüzyılı” resepsiyonu gerçekleştirildi. 

 

Avrupa’nın en büyük teknoloji ve girişimcilik aktiflikleri ortasında yer alan, 14-17 Haziran tarihleri ortasında Paris’te gerçekleştirilecek olan Vivatech aktifliğine Türk teşebbüsçüler, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde çıkarma yaptı. Aktifliğe, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde yapay zeka, HealthTech ve bulut hizmetleri vb. dalları temsilen 16 öncü şirket ile iştirak sağlayan Türk heyeti, son yıllarda ivme yakalayan Türk girişimcilik ekosisteminin sunduğu fırsatları memleketler arası yatırımcılara tanıtacak. Paris’te dört gün boyunca sürecek olan aktiflik, teşebbüs sermayesi fonları başta olmak üzere finansal yatırımcıları, teknolojide global ölçekte en çarpıcı atılımları gerçekleştiren teşebbüs şirketleriyle bir ortaya getirmeyi hedefliyor.

 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin bir ortaya geldiği aktifliğe açılış gününde ziyaretlerini gerçekleştiren T.C. Paris Büyükelçisi Ali Onaner ve  Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu, tıpkı günün akşamında, Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi mesken sahipliğinde “Türkiye’nin Yatırım Yüzyılı” başlığıyla düzenlenen resepsiyona iştirak sağladı. 

 

Gelişen Türkiye-Fransa alakalarının ehemmiyetine değinen T.C. Paris Büyükelçisi Ali Onaner; “Türkiye’nin, sunduğu imkanlarla yabancı yatırımcılar için ne kadar cazibeli olduğunu Fransız iş beşerlerine göstermek ve Paris VivaTech fuarına katılarak farklılık yaratan başarılı girişimcilerimizi tanıtmak gayesiyle Fransa’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yöneticilerimizle birlikte, önde gelen Fransız yatırımcılarına ve iş beşerlerine konut sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bugünkü buluşmanın, Türkiye’deki en büyük yatırımcılar ortasında yer alan Fransız şirketlerinin ülkemize olan ilgilerini daha da artırmasına vesile olmasını temenni ediyoruz. Fransa’yla gelişen siyasi bağlantılarımızın, ekonomik münasebetlerimizin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Dünyanın en çok oynanan mobil MOBA oyunu, Honor of Kings yakında Türkiye'ye geliyor

 

Fransız ve Türk iş dünyası temsilcilerinin katıldığı resepsiyonda hitap eden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu, Türkiye-Fransa ekonomik işbirliğine ve yatırım ortamına dair kıymetli iletiler verdi; “Bugün Paris’te Fransa iş dünyasının temsilcileri ile, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı vesilesiyle bir ortaya geldik. Fransa ile ekonomik bağlarımıza büyük ehemmiyet veriyoruz; 2022 yılında Fransa, Türkiye’nin en büyük 7. ihracat ve 8. büyük ithalat ortağı oldu ve ikili ticaret hacmi 19 milyar doları buldu. 2002 yılından beri Fransa’dan Türkiye’ye 8 milyar doları aşan direkt yatırım girişi oldu ve yaklaşık 1700’e yakın Fransız şirket ülkemizde faaliyet göstermeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına, Türkiye Yüzyılına girerken Fransa başta olmak üzere milletlerarası yatırımcıları ülkemize davet çalışmalarımızı tüm gücümüzle sürdürüyoruz.

 

Bilindiği üzere teknoloji girişimcilerimizin dünyanın en kıymetli teknoloji teşebbüsü etkinliklerinde yer almaları için yürüttüğümüz bir çalışma var. Bu hafta Paris VivaTech’te, ofisimiz öncülüğünde 16 girişimcimiz ile birlikte, ülkemizin yatırım ortamını ve girşimcilik ekosistemini tanıtmak emeliyle Türkiye standında bulunuyoruz. Yatırım Ofisi olarak ülkemiz iktisadına katma kıymet katan teknoloji tabanlı yatırımları her alanda destekliyoruz ve teknoloji teşebbüslerimizin muvaffakiyetlerini memleketler arası platformlarda tanıtmayı epey önemsiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar