DOLAR 32,2989 -0.06%
EURO 35,1928 0.61%
ALTIN 2.401,83-0,53
BITCOIN 2184540-0.12505%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

TÜBİTAK ile Harran Üniversitesi Arasında İşbirliği Çalışmaları Hız Kazandı
  • Haberm
  • Eğitim
  • TÜBİTAK ile Harran Üniversitesi Arasında İşbirliği Çalışmaları Hız Kazandı

TÜBİTAK ile Harran Üniversitesi Arasında İşbirliği Çalışmaları Hız Kazandı

ABONE OL
20 Aralık 2023 19:12
TÜBİTAK ile Harran Üniversitesi Arasında İşbirliği Çalışmaları Hız Kazandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harran Üniversitesi,  son vakitlerde akademik manada bilimsel çalışmalarla ön plana çıkmaya başladı.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nun misyona gelmesiyle TÜBİTAK projelerinde büyük artışlar gözlendi. Kısa devir içinde TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Takviye Programı Lider Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek ile TÜBİTAK-ARDEB Lider Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Arıcı’nın iştirakleriyle çeşitli akademik programlar düzenlendi.

Şanlıurfa Teknokent ev sahipliğinde TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Dayanak Programları Başkanlığı (TEYDEB) Programları Tanıtım Semineri, TÜBİTAK TEYDEB Lider Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek tarafından gerçekleştirildi.

TEYDEB Lider Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek, Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi Salonunda gerçekleşen seminerde iştirakçilere, TÜBİTAK’ın yürüttüğü takviye programları hakkında kıymetli paylaşımlarda bulundu.

Soru yanıt eşliğinde devam eden programda Akademisyenler, TEYDEB proje süreçleri boyunca yaşadıkları sorunları Dr. Hasan Selçuk Selek ile birebir istişare ederek merak ettikleri soruların cevaplarını bulma imkânına sahip oldu.

Program sonrasında Lider Yardımcısı Selek, Şanlıurfa Teknokent’te yer alan firmaların da iştirak sağladığı toplantıda girişimcilerle bir ortaya geldi.

Teknokent aktiflikleri kapsamında gerçekleşen seminere Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Berkan Aydilek, GAP YENEV Müdürü Prof. Dr. M. Azmi Aktacir, ŞUTSO Meclis Lideri Serhat Karadağ, Teknokent İdare Şurası Üyesi Serkan Elmas ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Diğer programda ise; “TÜBİTAK Araştırma Takviye Programları Başkanlığı  (ARDEB) Takviye Programları Tanıtımı ve Yenilikleri Bilgilendirme Toplantısı” kapsamında TÜBİTAK-ARDEB Lider Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Arıcı, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nu Rektörlük makamında ziyaret etti.

Ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nihat Denek, Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ile Prof. Dr. Ahmet İlyas ve Proje Geliştirme ve Müşavere Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Sertan Çevik’de hazır bulundu.

Doç. Dr. Cengiz Arıcı bu yıl başvurusu yapılan ve kabul edilen projelerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, üniversitenin gerçekleştirmiş olduğu başarılı grafiği kıymetlendirdi ve bu muvaffakiyetin artarak devam etmesini temenni etti.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ise projeler konusunda belirlemiş oldukları stratejik planlar dahilinde hareket ettiklerini vurgulayarak, kısa müddette hedefledikleri TÜBİTAK proje kabul sayısına ulaştıklarını lakin bunun kâfi olmadığını ve yakın gelecekte gerek ulusal gerekse memleketler arası alanda çok daha fazla projenin akademisyenlerimiz tarafından alınacağına inandığını ve bunun gerçekleşmesi için rektörlük olarak ne gerekiyorsa yapmakta kararlı olduklarını belirtti.

İkili görüşmenin akabinde etkin TÜBİTAK proje yürütücüleriyle üniversite senato odasında toplantı gerçekleştirilerek dilek ve teklifler tartışıldı.

Rektörlük programın akabinde Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen programa geçildi. Programa, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, TÜBİTAK-ARDEB Lider Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Arıcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Denek, dekanlar, meslek yüksekokulu ile yüksekokulu müdürleri ve akademisyenler katıldı.

Doç. Dr. Cengiz Arıcı tarafından TÜBİTAK ARDEB Projeleri ve Yenilikler husus başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.

Akademisyenlerin ağır ilgi gösterdiği sunum, soru-cevap kısmı ile son buldu. Programın sonunda HÜBTAM ve GAP YENEV’i gezen ve bu merkezler hakkında bilgi alan Doç. Dr. Cengiz Arıcı, Harran Üniversitesi’nin gerek bilimsel gerekse makine-teçhizat altyapısı bakımından hayli güçlü olduğunu belirterek, elde edilen bu muvaffakiyetin tesadüf olmadığının kıymetli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Son olarak da TÜBİTAK işbirliğinde çevrimiçi olarak “Ufuk-Avrupa Bilgi Günü” programlarında Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Üniversitede gerçekleştirilen projeler hakkında iştirakçilere bilgiler verdi.

Gerçekleştirilen aktifliğe 30 farklı üniversiteden akademisyenler iştirak sağladı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, aktiflikte yaptığı açılış konuşmalarında ulusal projelerde elde ettikleri değerli muvaffakiyetlerin akabinde memleketler arası proje programlarında da Harran Üniversitesi olarak görünür olmak istediklerini belirtti. Bunu başarabilecek potansiyelde çok sayıda akademisyenlerin olduğunu vurgulayan Rektör Güllüoğlu; “Hedeflerimizi yüksek tutuyoruz, tahminen de şimdiye kadar neredeyse hiç konuşulmayan Ufuk-Avrupa proje programlarında gerek koordinatör gerekse ortak olarak yer almak istiyoruz, bunun için kısa ve orta vadeli planlarımız hazır ve amaçlarımıza emin adımlarla yürüyoruz” diye konuştu.

Harran Üniversitesi Proje Geliştirme ve Müşavere Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Sertan Çevik’in moderatörlüğünü yaptığı aktiflikte TÜBİTAK bahis uzmanları tarafından 14 başlıkta sunumlar gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören sunumlar, soru-cevap kısmıyla son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.