DOLAR 32,2803 0.12%
EURO 34,9049 0.09%
ALTIN 2.424,140,12
BITCOIN 2182466-1.05988%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Trafik Sigortasına İMM Dopingi

Trafik Sigortasına İMM Dopingi

ABONE OL
24 Ekim 2023 08:48
Trafik Sigortasına İMM Dopingi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zorunlu trafik sigortası kaza anında karşı tarafa verilen hasarı belli limitler dahilinde karşılarken, trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın tamamını karşılayarak kapsamlı bir garanti sağlıyor. Türkiye’nin önder insurtech markası Sigortam.net, hasar limiti aşımı durumlarında sigortalının imdadına yetişen İMM sigortası hakkında kıymetli noktaları bir ortaya getiriyor. 

Son periyotta araç bedellerinde ve hasar maliyetlerinde yaşanan artış, araç sahipleri için yanlışsız sigorta seçimini yapmanın ne kadar değerli olduğunu bir defa daha gösteriyor.  Türkiye’nin birinci ve önder dijital sigorta platformu Sigortam.net, müşterilerini yanlışsız eser ile buluşturma maksadı kapsamında trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda sigortalının garantisi olan İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın kıymetine dikkat çekiyor.

 

Trafik Sigortası Sınırsız Muhafaza Sağlamaz

Trafik sigortası, mümkün kaza durumlarında karşı tarafın hasarını makul yıllık limitler dahilinde karşılayan mecburî bir sigorta eseridir. Türkiye’de seyir halinde bulunan 27,7 milyon aracın kıymetli bir kısmı zarurî trafik sigortasına sahip olsa da kaza anlarında karşı tarafa verilen hasar, birtakım durumlarda trafik sigortasının limitlerini aşabilmekte. Bu tıp riskli durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM), sigortalıyı koruyarak hasar sonrası aşılan fiyatın sigorta şirketi tarafından teminat altına alınmasını sağlıyor. Kasko yahut zarurî trafik sigortasına ek edilebilen İMM teminatı için kasko kaidesi bulunmuyor. 

Ocak 2023 prestijiyle mecburî trafik sigortasıyla karşı tarafın hasarını karşılamak için belirlenen azami meblağ 120 bin TL düzeyinde bulunuyor.  Yolculuk sırasında pahası yüksek bir araçla kazaya karışıldığı durumlarda ortaya çıkan masrafın belirli bir kısmı trafik sigortası tarafından karşılansa da kalan yüksek fiyatının bireyler tarafından karşılaması gerekiyor. Bu türlü bir durumda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) sayesinde yüksek hasar meblağı sigorta şirketi tarafından karşılanarak sigorta sahibinin maddi kayıpları minimuma indiriliyor.

Bunun yanında, İMM, kaskonun sağladığı garantiyi de genişletiyor. Kasko fiyatları, son devirde araç bedelleri, yedek kesim ve hasar maliyetlerindeki artışa bağlı olarak yükselme eğilimi göstermeye devam ediyor. Kasko poliçesi kapsamında sunulan geniş teminat seçenekleri sigortalıların gereksinimlerine ve bütçelerine uygun paketleri oluşturmalarına yardımcı oluyor. Ekonomik dalgalanmanın yaşandığı bu günlerde daha fazla müdafaa isteyen araç sahipleri içinse ek eserler edinmek daha cazip hale geliyor.  Gün içinde trafikte itimatla seyahat yapmak isteyenler, hali hazırda var olan kasko poliçelerine isterlerse İhtiyari Mali Mesuliyet teminatını da ekletebiliyorlar.

 

İMM Neden Değerli?

Eksik Teminatları Tamamlıyor: İMM, Zarurî Trafik Sigortası ve Kasko’nun kapsamını genişleterek kaza sonucu meydana gelen ve mevcut poliçenin limitini aşan hasarları karşılıyor.

Finansal Teminat Sağlıyor: Kaza sonucu karşı tarafa verilen hasar durumlarında yüksek maliyetli tamirler yahut tazminat ödemeleri gerektiğinde, İMM sigortası aracı korurken mali yükü de hafifletiyor. Örneğin 2,5 milyon TL pahasındaki bir araçla yaşanan kazada, sırf 120 bin TL’sinin trafik sigortası tarafından karşılandığı geri kalan yüksek meblağın sigortalı tarafından karşılanması gerektiği unutulmamaldır. Yaşanabilecek kaza durumlarında tam bir mali garanti sağlamak için  araç sahiplerinin İMM sigortası yaptırması büyük kıymet taşıyor.

Manevi Tazminata Karşı Korur: Bir trafik kazası durumunda karşı tarafa manevi bir ziyan verilirse, açılacak tazminat davası sonucunda ödenecek bedel yeniden İMM kapsamında ödenebiliyor. İMM, kaza sonucu oluşabilecek tüm maliyetlere karşı garanti sağlayarak yüksek orandaki bütçe kayıplarının önüne geçiyor.

 

İMM Seçiminde Limitlere Dikkat!

Bağımsız bir poliçe olarak satın alınabileceği üzere kasko sigortasının bir modülü olarak da eklenebilen İMM, sigorta şirketleri tarafından limitli ve limitsiz seçenekleriyle sunuluyor. Araç sahiplerinin tüm İMM alımlarında öncelikli olarak limit denetimi yapmaya dikkat etmesi de büyük değer taşıyor. İMM satın alınırken teminat özelinde muhakkak bir limit belirlenmişse, karşı tarafın ziyanı lakin o limit dahilinde karşılanabiliyor. Fakat, trafikte başı rahat bir formda seyahat etmek isteyenler için olumsuz durumlar yaşanması halinde tüm hasar masraflarının limitsiz karşılandığı İMM teminatı da sunuluyor. Limitsiz teminat sayesinde hasar bedeli fark etmeksizin hiçbir fiyat ödemeden kapsamlı bir garanti sağlanabiliyor. Her bütçeye uygun olarak; sonları limitsiz, 10 milyon TL ve 3 milyon TL olmak üzere üç farklı seçenekle sunulan İMM eseri, trafik sigortası limitlerini aşan hasar ölçülerine karşı araç sahiplerinin kurtarıcısı oluyor. 

 

Hasar Anında Süratli Takviye Önemli

Trafikte yaşanabilecek tüm olumsuz durumlara karşı yanlışsız poliçeyi seçmek kadar hasar anlarında süratli dayanak almak da ehemmiyet arz ediyor. 7/24 ulaşılabilirlik ile müşterilerinin tüm gereksinimlerine karşılık veren Sigortam.net, hasar anında gelen davetleri 3 saniyede yanıtlayarak müşterilerinin yanında oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.