Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Torbalı’ya yeni içme suyu kaynakları

Torbalı’ya yeni içme suyu kaynakları

admin admin -
149 0

“Cumhuriyetin 100. Yılında İZSU’dan 100 Proje” maksadı doğrultusunda planlanan yatırımlardan biri daha hayata geçiyor. Küçük Menderes Havzası’nda açılması planlanan 100 içme suyu sondaj kuyusu kapsamında Torbalı’da 3 milyon 200 bin lira bedelle açılacak 7 sondaj kuyusu, ilçe merkeziyle birlikte 15 mahalleye alternatif su sağlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin ağır olduğu Küçük Menderes havzasında 100 adet yeni içme suyu kuyusu projesini Nisan ayında duyurmuştu. 23 kuyunun imalatının bitmesinin akabinde, Torbalı’da 7 sondaj kuyusunun daha çalışmaları başladı.

İZSU takımları, birinci evrede Aslanlar, Muratbey ve Dağkızılca mahallelerinde 3 sondaj kuyusunun imalatını tamamladı. Çakırbeyli Mahallesi’ndeki sondaj çalışmaları ise sona yaklaştı. Göllüce, Pamukyazı ve Karakuyu mahallelerinde yapılması planlanan 3 sondaj kuyusu için çalışmaların da yakın vakitte başlaması bekleniyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla toplamda 7 kuyu Torbalı ilçe merkezine ve ilçenin 15 mahallesine hizmet verecek.

 

161 içme suyu kuyusu yolda

Küresel iklim krizinin mevcut su kaynaklarının debisini azaltması ve nüfus artışının içme ve kullanma suyuna talebi artırması, bölgedeki su varlığını tehdit ediyor. İZSU, pak suya erişimin sekteye uğramaması için kent genelinde alternatif su kaynakları yaratacak projelere ağırlaşırken, vatandaşlara mağduriyet yaşatmamak için saha çalışmalarını da sürat kesmeden sürdürüyor. 2023 yılında, İzmir genelinde toplam 161 içme suyu sondaj kuyusunun hizmete alınması hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Milas Belediyesi, AYA ile işbirliği protokolü imzaladı

İlgili Yazılar