DOLAR 32,2960 0.18%
EURO 34,9433 0.24%
ALTIN 2.424,500,14
BITCOIN 2178264-1.21707%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Tiroid nodüllerinde kanser riskini göz ardı etmeyin
  • Haberm
  • Sağlık
  • Tiroid nodüllerinde kanser riskini göz ardı etmeyin

Tiroid nodüllerinde kanser riskini göz ardı etmeyin

ABONE OL
24 Ekim 2023 17:12
Tiroid nodüllerinde kanser riskini göz ardı etmeyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TİROİD NODÜLLERİNDE KANSER RİSKİNİ GÖZ ARKASI ETMEYİN

 

Tiroid hastalıklarına iyot eksikliğinin sık görüldüğü bölgelerde daha sık rastlanıyor. Türkiye de bu bölgeler ortasında yer alıyor. Tiroid nodülleri yaygın görülen tiroid hastalıkları içinde bulunuyor. Çoklukla düzgün huylu olan tiroid nodülleri cerrahi prosedürle başarılı bir formda tedavi edilebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Selçuk Güneş, tiroid nodülleri ve tiroid nodüllerinin tedavisi hakkında bilgi verdi. 

 

Tiroid, gırtlağın altında boynun ön kısmında bulunmaktadır. Biçimi bir kelebeğe benzemekte, iki yan lobdan oluşmaktadır. Tiroid, hayati bir endokrin bezidir. Tiroid bezi T3 (triiyodotironin) ve T4 ( tiroksin) hormonlarını üretir. Bu hormonlar beden metabolizmasında, büyümesinde, olgunlaşmasında kıymetli bir rol oynar ve birçok beden işlevinin düzenlenmesine yardımcı olur. 

 

Tiroidin güzel ya da berbat huylu olduğunun belirlenmesi önemli

 

Tiroid nodülleri tiroid bezinde oluşmaktadır. Her tiroid nodülü kanser manasına gelmemektedir.  Nodülün yeterli huylu mu yoksa makus huylu mu olduğunun belirlenmesi çok kıymetlidir. Büyüklüğü 1 cm ve altı nodüllerde hastaya takip önerilmektedir. 1 cm ve üzeri nodüllerin ise biyopsi yapılarak incelenmesi gerekmektedir. Biyopsi sonucu yeterli huylu çıkan nodüller tiroid işlevleri da göz önünde bulundurularak takip edilmelidir. Âlâ huylu nodüllerde hasta; kitleden şikayetçi ise, kitle boyna bası yapıyorsa, ses kısıklığı ve yutma zorluğu varsa, kozmetik olarak eza yaşanıyorsa ve bir tümör kuşkusu bulunuyorsa alınabilmektedir. Hastanın bu biçim şikayetleri yok ise âlâ huylu nodüller takip edilebilir. Tiroid nodülleri 4 santimetrenin üzerinde olduğunda ince iğne biyopsi sonucu teşhis alması sıkıntı olmaktadır. Bu üzere durumlarda nodülün alınması gerekmektedir.

 

Kanserli nodüller boyutuna bakılmadan alınmalıdır

 

Tiroid kanserleri cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Cerrahi sonrasında gerek görülürse radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilmektedir. En sık görülün berbat huylu tiroid kanseri tipi papiller tiroid karsinomudur. Tiroid nodülüne yapılan ultrasonografik değerlendirmenin sonucunda malignite kriterleri varsa yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) sonucunda tümörle bağlantılı hücreler görülmüşse nodülün boyutuna bakılmaksızın cerrahi yapılmalıdır. Tiroid nodülü etraftaki lenf nodlarına sıçramışsa lenf bezleri de kesinlikle alınmalıdır. Küçük çaplı tümörlerde tiroid bezinin tamamının mı yoksa yarısının mı alınması gerektiği bazen tartışılmaktadır. Büyük çaplı tümörlerde çoklukla tiroid bezinin tamamı alınıp soluk borusu etrafındaki lenf nodları da temizlenmektedir. Ameliyat sonrasında endokrinoloji uzmanı, nükleer tıp uzmanı ve ameliyatı yapan cerrahla yapılan kurulda devam tedavileri kararlaştırılmaktadır. 

 

Foliküler tiroid kanseri tanısı sıkıntı bir türdür

 

Foliküler tiroid kanseri, papiller tiroid kanserinden sonra en sık görülen tiptir. 40-60 yaş ortasında ve ekseriyetle bayanlarda görülmektedir. Tanısı güç konulan bir kanser cinsidir. İnce iğne biyopsisi sonucu foliküler adenom teşhisi konmuşsa tiroid bezinde nodülün yer aldığı lob çıkarılır. Yapılan ayrıntılı biyopsi sonucu çıkarılan lobun kanser olduğu belirlenirse öteki lob da çıkarılarak ameliyat tamamlanmaktadır. Büyümemiş,  bariz bir biçimde kanser olmayan ve etraf dokulara yayılmamış foliküler kanserlerdeki yaklaşım genelde tiroid bezinin tek lobunun çıkarılması istikametindedir. Şayet nodüle kanser teşhisi konmuşmuşsa tiroid bezinin 2 lobu birden alınmaktadır. Sonrasında ise radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır. 

 

Anaplastik tiroid kanseri agresiftir ve çabuk ilerler

 

Diğer berbat huylu tiroid kanserileri medüller tiroid kanseri ve anaplastik tiroid kanseridir. Medüller tiroid kanseri parafoliküler C hücrelerinden köken alan nöro-endokrin tümörler ortasında yer alan bir tiroid kanseri tipidir. Medüller tiroid kanserinde etrafa yayılım fazla olduğu için tiroid bezi ile birlikte etraf dokuların hastalık bulgusu olmasa bile çıkarılması gerekmektedir. Anaplastik tiroid kanseri az görülen, agresif, çabuk ilerleyen ve olumsuz sonuçları olan tiroid kanseri tipidir.   Tiroid nodülü ile ilgili şikayeti olan, aile kıssası olan, rastgele bir nedenle baş boyun bölgesine radyoterapi alan şahısların tiroid bezinin kesinlikle denetim edilmesi gerekmektedir. Hastada nodül tespit edilmişse kesinlikle takibi ve denetimleri tertipli olarak yapılmalıdır. Her hastalıkta olduğu üzere tiroid nodüllerinde de erken teşhis ve tedavinin ehemmiyeti büyüktür. Tiroid nodülleri ile ilgili şikayetler önemsenmeli ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.