Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TAV’dan görme engelliler için daha erişilebilir havalimanı deneyimi

TAV’dan görme engelliler için daha erişilebilir havalimanı deneyimi

admin admin -
156 0

TAV Havalimanları, görme engelli yolcular için havalimanlarının erişilebilirliğini artırmak maksadıyla WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ Manzaralı Dayanak Servisi ile işbirliği gerçekleştirdi. İşbirliği kapsamında, şirketin Türkiye’de işlettiği Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında görme engelli yolcular taşınabilir uygulama aracılığıyla profesyonel asistanlardan fiyatsız betimleme ve yönlendirme dayanağı alabiliyorlar.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki başkan markası TAV Havalimanları, herkes için en âlâ seyahat tecrübesi gayesiyle hayata geçirdiği çalışmalarına WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ İmajlı Dayanak Servisi’yle yaptığı işbirliğini ekledi. Yapılan mutabakatla birlikte görme engelli yolcular, WeWALK taşınabilir uygulaması üzerinden erişilebilirlik alanında uzman, profesyonel asistanlarla betimleme ve yönlendirme takviyesi sağlayan DANIŞ’tan havalimanlarında fiyatsız yararlanabiliyorlar. Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında başlayan uygulamayla görme engelli yolcuların havalimanlarında sunulan hizmetlerden eşit bir halde yararlanması ve bağımsız hareket edebilmesi amaçlanıyor. 8 ülkede 15 havalimanı işleten TAV Havalimanları, uygulamayı yurtdışındaki havalimanlarına da yaygınlaştırmayı hedefliyor.

TAV Havalimanları İcra Heyeti Lideri Serkan Kaptan, “TAV Havalimanları olarak, işlettiğimiz havalimanlarında tüm yolcularımıza en uygun seyahat tecrübesini sunmak için çalışıyoruz. Seyahat özgürlüğü temel bir hak ve her bir yolcumuz eşit haklara sahip. Bu anlayışla, havalimanlarımızda sunulan tüm hizmetlerin,  tüm yolcularımız için erişilebilir olmasını ana sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. 

“DANIŞ” ile geliştirdiğimiz bu ortak projeyle   görme engelli yolcularımızın   havalimanında bağımsız formda hareket edebilmesine takviye olmaktan  ve tecrübelerini güzelleştirmekten ötürü memnunuz. Şu an Türkiye’deki beş havalimanımızda yaptığımız bu işbirliğini  önümüzdeki devirde yurtdışındaki işletmelerimize de yaygınlaştırmayı planlıyoruz.   Erişilebilir seyahatin kesimimizde yaygınlaşmasına öncülük etmeyi  ve bu bahiste toplumsal farkındalık oluşmasına katkı sunmayı umuyoruz” dedi.

WeWalk Kurucu Ortağı Kürşat Ceylan, “WeWALK grubu olarak geliştirdiğimiz görme engelliler için manzaralı asistan servisimiz DANIŞ ile yapay zeka teknolojilerimizi de daha ileri taşıyoruz. TAV Havalimanları da DANIŞ partneri olarak yenilikçi teknolojilerin hayata geçmesine öncülük ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Çarşı İçi Yol ve Kaldırımların Yenilenmesi Çalışmamız Devam Ediyor

Türkiye’deki 280 bin, dünyadaki 253 milyon görme engellinin herkes kadar erişilebilir bir dünyayı hak ettiğine inanıyoruz.  DANIŞ partner ağımıza daha erişilebilir ve kapsayıcı bir dünya için öbür şirketleri de davet ediyorum”dedi.

 

DANIŞ Hakkında 

DANIŞ görme engelli bireylerin muhtaçlık duydukları anda akıllı telefonların kameraları kullanılarak profesyonel asistanlardan manzaralı takviye hizmeti alabilmelerini sağlıyor. Daha evvel görme engelliler için geliştirdikleri akıllı baston teknolojisiyle TIME mecmuası yılın icadı seçilen, Edison Vakfı tarafından verilen Altın Mükafata layık görülen WeWALK grubu tarafından geliştirildi.

DANIŞ özelliğine uygulama marketlerde bulunan WeWALK uygulamasının alt kısmında bulunan ilgili sekmeden erişebilirsiniz. “Asistana Bağlan” butonuna tıklayarak DANIŞ hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz.İlk defa DANIŞ’a bağlandığınızda, kamera ve mikrofon müsaadelerini onaylamanız istenir. Bu müsaadeleri onayladıktan sonra art kamera otomatik olarak açılır ve dakika bazlı hizmet almaya başlayabilirsiniz. DANIŞ, etrafınızdaki objeleri tanımlamak, istikamet bulmanıza yardımcı olmak, metinleri okumak yahut genel bilgilendirme sağlamak üzere birçok farklı misyonu yerine getirebilir.

WeWalk grubu, DANIŞ Partner ağını genişleterek uygulamanın daha fazla noktada görme engelli bireylere fiyatsız hizmet sunmayı hedefleyen birebir vakitte uygulamayı yapay zeka altyapılarıyla geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar