DOLAR 32,8454 -0.06%
EURO 35,6881 -0.08%
ALTIN 2.547,920,12
BITCOIN 2156568-1.36205%
İstanbul
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor
  • Haberm
  • Eğitim
  • ‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor

‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor

ABONE OL
20 Şubat 2024 15:12
‘Sürekli Mesleki Gelişim Seti’, tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council ve Sabancı Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘Birlikte İngilizce’ projesi, Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerini desteklemeye devam ediyor. İngilizce öğretmenlerinin mesleksel gelişimlerini güçlendirmek gayesiyle geliştirilen ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden Türkiye’deki tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılıyor. 

İngilizce öğretmenlerinin mesleksel ve ferdi gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla Millî Eğitim BakanlığıBritish Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle hayata geçen ‘Birlikte İngilizce’ projesinin 19 Şubat tarihinde gerçekleştirilen ‘Birlikte İngilizce Projesi: Mesleksel Gelişim Modülleri Tanıtım ve Sertifika Merasimi Programı’ başlıklı etkinliğinde, ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’nin lansmanı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına, Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet VuralBritish Council Eğitim Yöneticisi Ayşen GüvenSabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın yanı sıra Türkiye’nin farklı vilayetlerinden 65 İngilizce öğretmeni iştirak sağladı.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve British Council iştirakinde Birleşik Krallık ve Türkiye’den uzman eğitmenler tarafından hazırlanan ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın çevrimiçi platformu olan ÖBA üzerinden Türkiye’nin 81 vilayetinde eğitim veren 81 bin İngilizce öğretmenine ulaşmayı hedefliyor. Farklı bahis başlıklarında 11 kitapçıktan oluşan set, tıpkı vakitte interaktif modülleriyle öğretmenlere etkileşim fırsatı sunuyor. 

İngilizce öğretmenlerinin dinleme, konuşma, okuma ve yazma hüneri öğretim stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanan kitap ve dijital içerikler, öğretmenlerin ders planlama, sınıf idaresi, tesirli kaynak kullanımı, kapsayıcılık ve kıymetlendirme uygulamaları hususlarında yetkinlikleri artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamlı kaynaklar, teorik bilginin ötesinde, sınıfta ve mesleksel gelişim topluluk toplantıları sırasında uygulanabilecek en âlâ uygulamaların pratik örneklerini sunuyor.

Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerinin gelişimleri için eşsiz bir fırsat sunan setin lansman etkinliğinde birebir vakitte 65 İngilizce öğretmenine, ortaöğretimde çalışan İngilizce öğretmenleri için uygulamalı öğretmenlik vasfı kazandırma programı olan Cambridge University Press and Assessment’ın CELT-S programını muvaffakiyetle tamamladıkları için sertifikaları takdim edildi.

Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerine yönelik sürdürülebilir bir daima mesleksel gelişim sistemi oluşturmak maksadıyla yola çıkan ‘Birlikte İngilizce’ projesi, bugüne kadar 81 vilayetten on binlerce İngilizce öğretmenine ulaştı ve öğretmenlere yönelik hazırlanan bu set ile birlikte, Türkiye’deki tüm İngilizce öğretmenlerine ulaşmayı hedefliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, “İngilizce, günümüz dünyasında global irtibatın, iş dünyasının ve kültürel etkileşim için yaygın olarak kullanılan lisanlardan birisidir. Bu nedenle, öğrencilerimizin İngilizce lisan maharetlerini geliştirmeleri, başarılı olmaları ve topluma katkıda bulunmaları için büyük kıymet taşımaktadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle yürütülen ‘Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında, İngilizce öğretmenlerimizin daima mesleksel gelişimlerinin desteklenmesi emeliyle ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’ hazırlanmıştır. Bu kitapçıklar, İngilizce öğretmenlerimizin kendilerini ve öğrencilerimizin İngilizce lisan maharetlerini daha tesirli bir halde geliştirmelerine yardımcı olacak birer kaynaktır. Bu vesileyle ‘Birlikte İngilizce’ projesinin değerli eserlerinden birisi olan ‘Sürekli Mesleksel Gelişim Seti’nin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarak bu kitapçıkların tüm İngilizce öğretmenlerimize katkı sunmasını dilerim.

British Council Eğitim Yöneticisi Ayşen İnanç, “British Council olarak Türkiye’de İngilizce eğitim ve öğretimin kalitesini geliştirmek üzere son on yıldır Ulusal Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Heyeti ve Yükseköğretim Kalite Konseyi ile birlikte projeler yürütüyoruz. Bakanlığımızla iş birliğimize yeniden on yıl evvel ‘Türkiye’deki Devlet Okullarında İngilizce Lisanını Öğretime Ait Ulusal Muhtaçlık Analizi’ ile başladık. Son beş yıldır da bu raporun ana çıktılarından birisi olan İngilizce öğretmenlerinin mesleksel gelişimlerinin desteklenmesi için ‘Birlikte İngilizce’ projemiz ile ulusal çapta bir mesleksel gelişim modelinin geliştirilmesi ve desteklenmesi için çalışıyoruz. Bugün bu iş birliğimizin sonucu olan iki değerli çıktıyı daha kutlamaktan büyük memnunluk duyuyoruz. 

Birincisi öğretmenlerimizin bir Birleşik Krallık sertifikasını tamamlamış olmaları, ikincisi ise lansmanını yapmış olduğumuz kitap setleriyle daha çok İngilizce öğretmenimize mesleksel gelişim açısından kendilerini desteklemek için yeni bir kaynağa erişim imkanını yaratmış olmamız. ‘Birlikte İngilizce’ ile şimdiye kadar binlerce öğretmenimize sağladığımız takviyesi, bakanlığımızın ÖBA bilişim ağıyla Türkiye genelindeki 80 bin öğretmenimize erişilebilir hale getirerek İngilizce öğretmenleri ve sınıflarındaki öğrenciler için daha nitelikli, etkileşimli ve eğlenceli ders planları sunacağımıza inanıyorum.”     

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı’nda, 50 yıldır tüm bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bayanların, gençlerin ve engelli bireylerin eşit fırsatlara sahip olmaları, toplumsal hayata iştiraklerinin önündeki mahzurların kaldırılması en büyük amaçlarımız ortasında yer alıyor. Toplumsal problemlerin tahlilinde eğitimin çok değerli bir alan ve öğretmenlerin de bu alandaki en tesirli aktörler olduğunun şuuruyla uzun yıllardır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şuurla, öğretmenlerin el üstünde tutulması, onların problemlerine tahliller bulunması her vakit hassasiyetle yaklaştığımız ve çalışmalarımızda sahiplendiğimiz konularımızın başında geliyor. ‘Birlikte İngilizce’ projesini de Vakıf olarak 2020 yılından beri desteklemekten memnunluk duyuyoruz. 2022 yılından beri proje, 81 vilayetimize yayıldı ve binlerce İngilizce öğretmenine ulaşıldı. 11 modülden oluşan ‘Birlikte İngilizce Daima Mesleksel Gelişim Eğitim Seti’ hayata geçirildi. Bu kitapların uzaktan eğitim programlarına dönüştürülebilmesi için Sabancı Vakfı olarak biz de yazılım dayanağı sağladık. Bu sayede kitap seti birebir vakitte 200 saatlik interaktif modüllere dönüştürüldü. Bugün, bu modüllerin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden tüm İngilizce öğretmenlerinin erişimine açılması projenin yaygınlaşması açısından çok değerli. Öğretmenlerin en yüksek düzeyde ve daha yenilikçi metotlarla İngilizce öğretme isteğine katkı sağlayacak bu modüllerle daha çok öğretmene ulaşabileceğimize gönülden inanıyorum.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.