Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Srebrenitsa Soykırımının kurbanları Bayrampaşa’da anıldı

Srebrenitsa Soykırımının kurbanları Bayrampaşa’da anıldı

admin admin -
137 0

Bundan tam 28 yıl evvel Bosna Savaşı sırasında Srebrenitsa’da soykırıma uğrayan binlerce pak Boşnak Müslüman, Bayrampaşa’da düzenlenen yürüyüşle anıldı. Yürüyüşe katılan Bayrampaşa Belediye Lideri Atila Aydıner, “Srebrenitsa’da yapılan, ‘medeni Avrupa’nın (!) kara lekesi Boşnak soykırımını unutmadık, unutturmuyoruz. Unutmayalım, zira unutulan soykırım tekrarlanır” dedi.

Srebrenitsa’da 1995 yılında soykırıma uğrayan Boşnak Müslümanlar, Bayrampaşa Belediyesi ve Türkiye Bosna Sancak Derneği tarafından düzenlenen yürüyüşle anıldı. Yıldırım Mahallesi Şehit Kamil Balkan Caddesi’nde başlayan yürüyüş Kent Parkı’ndaki Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı’nda sona erdi. Burada anıta çiçekler bırakan ve bir konuşma yapan Belediye Lideri Atila Aydıner, “28 yıl evvel Srebrenitsa’da hunharca katledilen Boşnak kardeşlerimizi dua ve rahmetle anıyorum. Srebrenitsa’da yapılan, ‘medeni Avrupa’nın (!) kara lekesi Boşnak soykırımını unutmadık, unutturmuyoruz. Unutmayalım, zira unutulan soykırım tekrarlanır.  dedi.

Yürüyüşe Lider Atila Aydıner’in yanı sıra AK Parti Genel Lider Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Güçlü, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, AK Parti Bayrampaşa İlçe Lideri Ersin Saçlı, Türkiye Bosna Sancak Derneği Lideri Prof. Dr. Sedat Çok ve idare konseyi üyeleri ile mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

 

SREBRENİTSA BOŞNAK SOYKIRIMI

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yapılan en büyük sivil katliam Srebrenitsa Boşnak soykırımıdır. Dünyanın şahitliğinde,  1995 yılında Avrupa’da tarihin en kanlı zulümlerinden biri yapılmış ve Boşnak Müslümanlar Sırplar tarafından sistemli bir formda katledilmişti. Srebrenitsa’da, Bratunaç’ta, Karakay’da, Potoçari’de, Miniçi’de, Tuzla Yolu’nda yalnızca birkaç gün içinde yaklaşık 10 bine yakın silahsız pak insan, hatta bayanlar, çocuklar, kundaklarındaki bebekler insanlık dışı formüllerle etnik paklığa tabi tutulmuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar için Eğlencenin Yeri ve Zamanı İstanbul Cevahir'de

İlgili Yazılar